חגיגות הסרת ההגבלות בבריטניה, בשבוע שעבר
צילום: אי-פי

סיבה לחגיגה? הדמיון המעודד בין ישראל לבריטניה | מה אומרים המספרים

הימים הראשונים לניסוי הבריטי בהסרת ההגבלות מתאפיינים בירידה במספרים. השוואת ההתפרצות בבריטניה לזו של הימים הנוכחיים בישראל מעוררת אופטימיות - אבל יש כבר מי שמעריך שבקרוב בריטניה תחזור למגמה של עלייה בתחלואה
נוב ראובני
26 ביולי 2021
23:00

הרבה חוסר ודאות יש בימים האלה - ואף אחד לא באמת יודע לענות על השאלה לאן ההתפרצות הזאת, שמקורה בזן דלתא של קורונה, הולכת ומה תהיינה המשמעויות שלה. אחת האינדיקציות מגיעה מהתבוננות במדינות שנמצאות במצב דומה לשלנו - והמרכזית שבהן היא בריטניה.

הבריטים מחוסנים רק מעט פחות מאיתנו, וההתפרצות שם החלה בערך חודש לפני שהגיעה לכאן לישראל - שם בסוף מאי, כאן בסוף יוני. בשונה מישראל בבריטניה גם אין יותר הגבלות מצד הממשלה - לא עטיית מסכות ולא תו ירוק.

ובכל זאת - בימים האחרונים התחלואה בבריטניה שינתה כיוון. כבר ארבעה ימים רצופים ניכרת ירידה די תלולה במספר המאומתים. כשמצמידים את גרף התחלואה בבריטניה לזה של ישראל, בהסטה של 40 יום - כאילו העלייה החלה באותה הנקודה - רואים שבינתיים אנחנו די צמודים למגמה שם - וזה באמת נראה מעודד. אם הירידה שם תימשך - והתחלואה כאן תתנהג באופן דומה.

ועכשיו - מגיע שלב ה"אבל". הירידה בבריטניה התחלתית מאוד. רק ימים בודדים. אחת הסיבות האפשרויות למשל היא סיומו של טורניר היורו, אפשרות נוספת קשורה לבידודים - בבריטניה בשונה מישראל - גם מחוסנים שבאו במגע עם חולה מאומת מחויבים בבידוד כרגע, מה שמגדיל באופן ניכר את היקף הבידודים.

אבל ההנחיה הזאת בבריטניה צפויה להתבטל בעוד כשלושה שבועות - ויש מומחים שבהחלט מעריכים כי ממש בקרוב התחלואה שם תחזור לעלות, פשוט כי אין סיבה מספיק טובה שהיא תרד ועדיין לא רואים שם את ההשפעה של הסרת ההגבלות.

אז מה אומרים המספרים? שהמגפה הזאת הייתה ונשארה - לא צפויה. בבריטניה הימרו והסירו את ההגבלות, בישראל מנסים להרוויח זמן עם הגבלות "רכות" ובינתיים להמשיך ללמוד מהמצב במדינות אחרות, ובה בעת לנסות להעלות את מספר המתחסנים ולהתלבט בעניין המנה השלישית, שיותר ויותר נראית הדרך הריאלית לנצח את זן דלתא.