-
צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

תקציב 2021 טרם אושר - עשרות תוכניות חינוכיות לילדים ונוער בסכנת סגירה

מדובר בכמעט 20 תוכניות שנותנות מענה לכ-100 אלף ילדים, נוער ובוגרים, וכן לאנשים עם מוגבלות ומשפחות בפריפריה שייסגרו ב-1 בספטמבר, אם לא יתוקצבו בכ-60 מיליון שקלים. מאות עובדי החברה למתנ"סים בתוכניות האלה עומדים בפני סכנת פיטורים
לירן כוג'הינוף
27 ביולי 2021
07:45

גם השנה, תקציב המדינה טרם עבר לפני פתיחת שנת הלימודים, וכמו בשנה שעברה עשרות תוכניות חינוך של החברה למתנ"סים שאינן נמצאות בבסיס התקציב נמצאות בסכנת סגירה. כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. מדובר בכמעט 20 תוכניות שנותנות מענה לכ-100 אלף ילדים, נוער ובוגרים, וכן לאנשים עם מוגבלות ומשפחות בפריפריה החברתית-גיאוגרפית שייסגרו ב-1 בספטמבר, אם לא יקבלו תקציב, שמוערך בכ-60 מיליון שקלים.

מאות עובדי החברה למתנ"סים בתוכניות האלה עומדים בפני סכנת פיטורים. כבר השבוע קיבלו רבים מהם מכתבים על שימוע לפני פיטורים. "יש משפחות שאין להן מחשבים או ציוד אחר בגלל מצבן הכלכלי", אמרה לכאן חדשות אריג' סולימאן, רכזת מרכז למידה בכפר משאד. "הם לא יכולים ללמוד בבית כי אין להם את התשתית. יש משפחות שאין להן את הפנאי או היכולות לסייע לילדים ללמוד. המרכז מסייע בכך. אנחנו אפילו לא צריכים לדחוף את הנוער לבוא. הם באים כי הם רוצים, כי בבית אי אפשר".

בין התוכניות שצפויות להיסגר: תוכנית "שאקל" לנוער בסיכון ונוער עם מגבלויות בחברה החרדית והערבית ובמזרח ירושלים, תוכנית "פנאי נכים", תוכנית "מחוברים" לנוער עולה מצרפת, תוכנית "שווים" לנוער מהקהילה הלה"טבית ותוכנית "מקום" להקהילה הלה"טבית הבוגרת, תוכנית "עתיד ישראלי", מרכזי למידה בפריפריה, תוכנית "מפתחות" לילדים עולים מאתיופיה, חוגים משלבים ומרכזי הורות ומשפחה בפריפריה.

ממשרד האוצר נמסר: "לנוכח העובדה שטרם אושר תקציב מדינה לשנת 2021, בהתאם לחוק יסודות התקציב, חלות הוראות התקציב ההמשכי. לכשיאושר תקציב המדינה ובהמשך לדיונים התקציביים בין המשרדים, יוכל משרד החינוך לתקצב את התוכניות בהתאם לסדרי העדיפות שלו".