חיסון קורונה
צילום: פלאש 90

39 חולים במצב קשה נוספו היום

משרד הבריאות מתיר לקופות החולים לחסן ילדים בני 5 עד 11 הסובלים ממחלות רקע משמעותיות • בנט: אנחנו קרובים מאוד למתן חיסון שלישי • שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 2.3%. עשירית מהמאומתים שאובחנו אתמול שבו מחו"ל בעשרת הימים האחרונים. 50 מהם שבו מטורקיה, 40 שבו מיוון. 138 חולי קורונה מאושפזים במצב קשה
דקלה אהרן שפרן, ורד פלמן ונוב ראובני
27 ביולי 2021
08:59
עודכן ב 19:33

משרד הבריאות עדכן היום (שלישי) כי מספר החולים במצב קשה שהתווספו היום הוא 39. בסך הכול עומד מספרם של החולים במצב קשה על 145. משרד הבריאות התיר לקופות החולים לחסן ילדים בני חמש עד 11 הסובלים ממחלות רקע משמעותיות. במסמך שפרסם משרד הבריאות, הגדירו המומחים באילו מצבים ניתן לשקול את מתן החיסון לקבוצת הגיל המדוברת. בין המצבים: ילדים הסובלים מהשמנת יתר חמורה, מחלת ריאות כרונית קשה, הפרעה נוירו-התפתחותית, מצב של דיכוי חיסוני חמור ואי-ספיקת לב. 

פורום המומחים של ההסתדרות הרפואית הודיע כי הוא תומך במתן מנת חיסון שלישית לקשישים ולמי שסובל ממחלות רקע. כ-100 רופאים בכירים התכנסו היום לדיון בנושא ובסופו 70 מביניהם צידדו במתן מנת החיסון הנוספת ו-30 התנגדו. הרופאים תומכים באפשרות לתת לכל מי שגילו מעל 65 או 70 לקבל מנת חיסון שלישית, ולנהל מעקב אחריו במשך כשלושה חודשים, כדי לבחון תופעות לוואי אפשריות ואת רמת הנוגדנים לאחר קבלת החיסון. זאת גם בטרם יתקבל לכך אישור של ה-FDA. 

חוקרים מהאונ' העברית: "אי אפשר להניח שבלימת התחלואה בבריטניה תתקיים גם בישראל בלי הגבלות" 

בדוח קורונה מעודכן שפרסמו היום חוקרי האוניברסיטה העברית בשיתוף בית החולים הדסה בירושלים, עולה כי יעילות החיסון במניעת תחלואה קשה עומדת על 80%, ועל 90% במניעת תמותה - "יעילות נמוכה משמעותית מזו שנצפתה בחודש מארס", כך נכתב. עוד הזהירו החוקרים כי קצב ההדבקה עולה וצפוי להמשיך לעלות ללא הטלת מגבלות, והם צופים שישראל תגיע ל-200 עד 400 חולי קורונה במצב קשה באמצע אוגוסט.

צוות החוקרים התייחס גם לתשומת הלב שמופנית בישראל כלפי בריטניה, שהסירה את רוב המגבלות על אף שיאי התחלואה שם. "הבלימות בתחלואה שנצפות בבריטניה והולנד עשויות לנבוע מגורמים מקומיים, אין בסיס להניח שעצירה דומה תתרחש בארץ", כתבו. "עצירה של גל התחלואה בשנה שעברה אירעה עקב הגבלות בחצי השני של יולי, אלו לא ננקטו השנה - לכן לא צפויה עצירה דומה בזמן הקרוב".

מוקדם יותר היום אמר ראש הממשלה נפתלי בנט כי ישראל מתקרבת לחיסון שלישי. בביקור היום בבית אבות בירושלים, אמר ראש הממשלה בנוגע לחיסון שלישי כי "אנחנו על זה, אנחנו קרובים מאוד, כמה שפחות לדבר, ככה זה הסיכוי שזה יקרה יגדל, זה עלי". 

מספר החולים שמצבם קשה עומד הבוקר על 138, בהם 26 מונשמים. על פי נתוני משרד הבריאות עולה כי אתמול מת אדם אחד מקורונה. מספר הנדבקים היומי בנגיף הקורונה עלה מעל ל-2,000 - לראשונה בגל הנוכחי של התפרצות הנגיף. 2.3% מכלל בדיקות הקורונה אתמול יצאו חיוביות. 203 מהמאומתים אתמול שבו מחו"ל בעשרת הימים האחרונים. 50 מהם שבו מטורקיה, 40 שבו מיוון.

כן ליישומון "הסכמון", לא לצמיד האלקטרוני

היישומון "הסכמון" לאכיפת בידודים לשבים מחו"ל צפוי להיכנס לשימוש בזמן הקרוב, וככל הנראה כבר בשבוע הבא. גורם בכיר המעורב באכיפת הבידודים אומר כי כעת נעשית עבודה משפטית וטכנולוגית כדי שניתן יהיה להתחיל להשתמש במערכת בקרוב, וכי נדרש עוד לאשרר את השימוש באמצעי טכנולוגי זה בכנסת ובממשלה.

היישומון מיועד רק למבודדים שיביעו הסכמתם לשימוש בו ושיש ברשותם טלפון חכם. הוא פועל כך שלמבודד נשלחת הודעה עם קישור שבו עליו לצלם את עצמו תוך שהוא מזדהה, ויחד עם התמונה יועבר מידע על מיקומו. כל זאת כדי לוודא שהוא אכן שוהה בבידוד כפי שנדרש. במקרים בהם המבודד לא יזדהה כנדרש יישלחו שוטרים כדי לוודא שהוא אכן שוהה בבידוד. בשלב זה הוחלט שלא לעשות שימוש בצמיד האלקטרוני אלא ביישומון "הסכמון".

במוסף "מה אומרים המספרים?" בחדשות הערב בכאן 11 הובאה אתמול השוואה בין נתוני התחלואה בישראל ובבריטניה. אחת האינדיקציות לפיהן נבחנת התפרצות זן דלתא בישראל, מגיעה מהתבוננות במדינות שנמצאות במצב דומה לשלנו - והמרכזית שבהן היא בריטניה. בימים האחרונים התחלואה בבריטניה שינתה כיוון. כבר ארבעה ימים רצופים ניכרת ירידה די תלולה במספר המאומתים. נשאלת השאלה האם הירידה שם תימשך - והאם התחלואה כאן תתנהג באופן דומה?