-
צילום: אי-פי

בצל פרשת NSO - גנץ ימריא לביקור בצרפת

אחרי שנשיא צרפת הביע באוזניי רה"מ בנט את דאגתו מהפרסומים על חברת NSO הישראלית, ייצא שר הביטחון לפגישה שנקבעה מראש עם מקבילתו בפריז. לפי הפרסומים, מרוקו השתמשה בכלי של NSO כדי לעקוב אחרי מקרון
עמיחי שטיין וגילי כהן
27 ביולי 2021
11:57

בצל פרשת NSO - שר הביטחון גנץ ימריא היום (שלישי) לביקור בצרפת. הביקור אמנם נקבע לפני החשיפות בפרשה, אבל צפוי לכלול גם עדכון על הבדיקה המתקיימת בישראל. גנץ ייוועד בביקורו עם שרת ההגנה הצרפתית פורלי. על סדר היום נמצאת גם סוגיית המשבר בלבנון. 

ביום ראשון בבוקר פורסם שנשיא צרפת מקרון הביע באזני ראש הממשלה בנט את דאגתו מהדיווחים על המעקב אחר הטלפון שלו. ראש הממשלה הבטיח לטפל בעניין ולהסיק את המסקנות הנדרשות. לפי הפרסומים בתקשורת, מרוקו השתמשה בטכנולוגיית "פגסוס" שרכשה מחברת NSO הישראלית, כדי להתקין תוכנת מעקב במכשיר הטלפון של מקרון. 

בתוך כך, כמה חברי קונגרס אמריקנים פרסמו הלילה הצהרה על רקע הדיווחים כי תוכנת הריגול של פגסוס של קבוצת NSO היה בשימוש של משטרים בעולם נגד עיתונאים ופעילי זכויות אדם. "חברות פרטיות לא צריכות למכור כלים מתוחכמים, וארצות הברית צריכה לעבוד עם בעלות בריתה להסדרת סחר זה", נכתב בהצהרה. 

"ההכחשות של קבוצת NSO אינן מהימנות. הממשלות הדיקטטוריות הרוכשות תוכנות ריגול מחברות פרטיות אינן מבחינות בין טרור לצרכי שלום. אם הם אומרים שהם משתמשים בכלים אלה רק נגד טרוריסטים, כל אדם רציונאלי צריך להניח שהוא משתמש בהם גם נגד עיתונאים ופעילים, כולל בתוך ארצות הברית", נכתב.

"מכירת טכנולוגיית חדירת סייבר לממשלות כמו ערב הסעודית, קזחסטן ורואנדה, המבוססת על הבטחות לשימוש אחראי, היא כמו מכירת אקדחים למאפיה והאמונה כי ישמשו רק לתרגול יעד. יש לקבוע כללים ברורים מצד ארה"ב כדי להבטיח שהן עושות עסקים רק עם ממשלות בשלטון החוק".