מתוך ההודעה האיראנית

איראן: "עצרנו משלוח נשק גדול של המוסד"

משרד ההגנה בטהראן שנעצרו סוכנים שנכנסו לגבולות המדינה עם משלוח נשק, שיועד ל"חבלה במתקנים במדינה ויצירת כאוס"
עמיחי שטיין
27 ביולי 2021
12:13

משרד ההגנה האיראני הודיע היום (שלישי) שעצר משלוח נשק גדול של רשת מרגלים של המוסד.  לפי ההודעה, המעצרים בוצעו אחרי ש"הסוכנים" נכנסו לגבולות המדינה. לטענת האיראנים הנשק שנתפס כולל רובים, אקדחים ורימונים ל"יצירת מהומות".

המשטר באיראן מתמודד בימים האחרונים עם מחאה על מחסור באספקת המים במדינה, שהחלה בערים של מחוז הנפט ח'וזסטאן שבדרום איראן. לפחות 5 מיליון בני אדם סובלים מאי-אספקת מים, והמחסור הקשה, שהגיע גם בימים של גלי חום משמעותיים, הביא את הזעם הציבורי לשיאו. בימים האחרונים המונים נראו יוצאים לרחובות במחאה על אוזלת היד של הרשויות.  

תיעודים שהופצו ברשתות החברתיות מלמדים על עימותים קשים בין המפגינים לבין כוחות הביטחון. על פי אחד התיעודים שעלה ברשת, כמה מתושבי טאבריז נראו קוראים במהלך ההפגנה הלילה "להפיל את חמינאי!". לפי הדיווחים המשטר גם ניתק את האינטרנט לפרקי זמן ארוכים ואת אספקת החשמל באזור. בתיעוד נוסף נראים מפגינים כשהם כפותים ועם כיסוי על העיניים לאחר שנעצרו. 

לפי ארגון זכויות אדם אופוזיציוני השוהה מחוץ לאיראן, מספר המתים בהפגנות עומד על לפחות עשרה. שני עיתונאים עצמאיים מהאזור מסרו ל-CNN בעילום שם כי "מספר המתים גבוה בהרבה מהמדווח". המשטר האיראני מודה כי רק שלושה בני אדם מצאו את מותם במהלך ימי המחאה, אך מאשים מפגינים אחרים ברצח או טוען כי מדובר במקרי רצח על בסיס של סכסוך משפחות מקומי. זאת על אף שבחלק מהמקרים תועדו שוטרים איראנים משתמשים באש חיה נגד המפגינים.