מליאת הכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שבועיים אחרי שנפל: חוק הדיינים עבר בכנסת

החוק, שיגדיל את הייצוג הנשי בוועדה למינוי דיינים, עבר ברוב של 59-54. לפני כשבועיים נפל החוק בשל טעות הצבעה של יו"ר הכנסת מיקי לוי • מתיחות בין סער לבנט על רקע "חוק נתניהו": בימינה הכחישו כי רה"מ מקדם את החוק המבקש למנוע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה. שר המשפטים דרש הבהרות מלשכת בנט
יערה שפירא ומיכאל שמש
27 ביולי 2021
19:21
עודכן ב 02:23

"חוק הדיינים" אושר הלילה (רביעי) במליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית, שבועיים לאחר שנפל בשל הצבעה שגויה של יו"ר הכנסת מיקי לוי. החוק, שעבר במליאה ברוב של 59 בעד מול 54 נגד, צפוי להגדיל את הייצוג הנשי בוועדה למינוי דיינים ויוסיף לה עוד נציג מטעם הממשלה - שמיועד להיות השר אלקין. 

לפי הצעת החוק בוועדה יהיו 13 חברים: שני הרבנים הראשיים לישראל ושני דיינים של בית הדין הרבני הגדול, לצד שלושה נציגים לממשלה בוועדה, שר המשפטים, השר לשירותי דת, וחבר אחר של הממשלה שייתווסף להרכב ומיועד להיות השר זאב אלקין. לצדם יכהנו גם שני עורכי דין מטעם המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, שתי טוענות רבניות (במקום רבנית אחת היום). השינוי בהרכב הוועדה צפוי להיערך תוך שלושה חודשים ממועד כינונה של הממשלה הנוכחית. 

ח"כ גלעד קריב ממפלגת העבודה, כתב הלילה על אישור החוק בחשבון הטוויטר שלו: "החרדים מוטרדים מאובדן הווטו שיש להם במינוי דיינים. בסוף רוב המתייצבים בבתי הדין הם יהודים, חילונים ומסורתיים".

"ככה לא מתנהגים": מתיחות בין סער לבנט על רקע "חוק נתניהו"

מתיחות בין לשכת ראש הממשלה נפתלי בנט ללשכת שר המשפטים גדעון סער, על רקע "חוק נתניהו" המבקש למנוע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה, שאותו מקדם סער. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אתמול כי בימינה הכחישו שבנט מקדם את החוק כפי שאמר סער בריאיון ל"ידיעות אחרונות".

שר המשפטים זעם על ההכחשה בימינה. "ככה לא מתנהגים, פעלתי בתיאום מלא מול לשכת ראש הממשלה", אמר סער, ואף דרש הבהרות מלשכתו של בנט. סער הכחיש את הפרסום.

עוד פורסם היום בחדשות ערב כי בקואליציה מתלבטים אם לתמוך בפועל במועמדותו של ח"כ איתמר בן גביר מהאופוזיציה לוועדה למינוי שופטים - וזאת במטרה שלא לסכן המועמדת ממפלגת העבודה, כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני.

אחרי דיון של יותר מ-15 שעות: אושר התיקון לחוק שמבטיח את הרוטציה

מליאת הכנסת אישרה הערב בקריאה שלישית את החוק הקובע מנגנונים לשימור הפריטטיות בעבודת הממשלה ולהבטחת קיום הרוטציה. בתום פיליבסטר של יותר מ-15 שעות, ואחרי שנדחו כל ההסתייגויות תמכו בחוק 61 חברי כנסת ושניים התנגדו לו.

במהלך ההצבעות עזבו חברי האופוזיציה את האולם, במחאה על כך שהקואליציה, לטענתם, חרגה ממכסת ההצבעות השמיות, כפי שסוכם בוועדת הכנסת. בעקבות זאת גם הוסרו ההסתייגויות של חברי הכנסת שלא נכחו באולם.

במסגרת ההצעה יתקיים מנגנון ההצבעה הפריטטי שקבעה הממשלה גם בוועדות השרים השונות. עוד קובעת ההצעה שבמשרד ראש הממשלה ניתן יהיה למנות שני סגני שרים בעת כינונה. כמו כן, קובע החוק שחילופים בין ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי יתקיימו גם אם הוחלט על התפזרות הכנסת לפני גמר כהונתה.