-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אחרי מכירת החיסונים: פייזר צפויה לגרוף 33.5 מיליארד דולרים

פרופ' ברבש: "אי אפשר לחיות עם 100 חולים קשה ביום" • 2,260 אובחנו אתמול עם קורונה, 153 חולים במצב קשה • מנכ"ל משרד החינוך לכאן רשת ב: עד סופ"ש הבא נעביר מתווה לבתי הספר לפתיחת הלימודים
דקלה אהרן שפרן
28 ביולי 2021
08:39
עודכן ב 14:48

שידור חי – חדשות הערב

חברת התרופות פייזר צפויה לגרוף רווח בסך 33.5 מיליארד דולרים, כך לפי הערכתה בתחזית שפרסמה היום (רביעי) להמשך שנת 2021. מדובר בעלייה ניכרת של קרוב ל-29% לעומת התחזית הקודמת שלה, שעמדה על 26 מיליארד דולרים, כתוצאה מההכנסות ממכירת החיסונים נגד קורונה שייצרה עם חברת ביונטק.

פרופ' ברבש: "לחיות עם הקורונה? אי אפשר לחיות עם 100 חולים קשה ביום"

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופסור גבי ברבש, קרא היום בריאיון לכאן רשת ב "להרים כל מחסום שאפשר כדי להביא אנשים להתחסן". לדבריו, "צריך ליצור את התנאים שמי שלא מתחסן יצטרך לעשות בדיקה פעמיים. זה לא הגנה על עצמך פה, אם אתה לא מתחסן - אתה פוגע באחרים. ככל שיש יותר אנשים מחוסנים, יש פחות הדבקה בכלל של הווריאנטים החדשים שעוד יבואו. האפקט של החיסון דועך ומולו מתמודד וריאנט שמדביק פי שניים".

פרופסור ברבש תקף בדבריו לתוכנית "בחצי היום" את התנהלות הממשלה מול התפרצות הקורונה והעלייה בתחלואה ואמר: "ממשלת ישראל הנוכחית מתנהגת בדיוק כמו ממשלת ישראל הקודמת - משתהה וחוששת לומר לציבור מה המצב, מהדהדת לו את מה שהוא רוצה לשמוע - והמחיר של זה מתחיל להתחוור לנו". הוא המשיך ואמר: "אמרו יש חיסון, אז לא יהיו הדבקות. אח"כ אמרו לא יהיו חולים קשה - עכשיו אנחנו רואים שיש. המציאות טופחת על פנינו ואנחנו מסרבים לראות אותה, לא רק הממשלה - גם העם".

לדבריו, "הגל הרביעי עבר להכפיל את עצמו כל שבוע. מה יקרה בעוד חודש? כשנגיע למאות אנשים במצב קשה - גם שמונה שאשא-ביטון בקבינט לא יוכלו לעצור את הסגר. הסלוגן של הפוליטיקאים זה 'לחיות עם הקורונה'. אבל לחיות עם הקורונה זה לא אומר לחיות עם 100 חולים קשה ביום. אי אפשר לחיות עם 100 חולים קשה ביום. נתב"ג צריך להיות סגור או שכל מי שמגיע יעשה בדיקות וייכנס לבידוד הרמטי. אם הוא מפר אותו - צריך לא 5,000 שקלים קנס אלא 20 אלף. צריך לעצור התקהלויות. יש הרבה מאוד לעשות לפני סגר. ויכול להיות שזה יוביל אתנו בסוף לסגר".

על המתקפה על ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס וקריאת השרה יפעת שאשא-ביטון לפטרה אמר פרופ' ברבש: "במקום להקשיב בחרדת קודש למה שהיא אומרת, יש פוליטיקאים שלא בא להם טוב שהיא לא באג'נדה שלהם. חשוב שהציבור יידע עם מה היא צריכה להתמודד חוץ מהמגפה. היא עושה הכי טוב שהיא יכולה במערכת".

משרד הבריאות עדכן היום כי אתמול אובחנו 2,260 נדבקים חדשים בנגיף קורונה. מספר החולים שמצבם קשה עומד על 153. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 2.38%. מספר המתים עומד על 6,460.

מנכ"ל משרד החינוך, יגאל סלוביק, אמר הבוקר כי עד סוף השבוע הבא יעבור המתווה לפתיחת שנת הלימודים למנהלי בתי הספר, גם אם לא היו הסכמות על מספר ימי הבידוד כדי להתכונן לפתיחת שנת הלימודים באחד בספטמבר.

ישראל הולכת לחיסון שלישי: מה אומרים המספרים?

בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר סלוביק כי "האחריות שתוטל על מנהלי בית הספר לקבל החלטות במקרה של תחלואה גבוהה היא גם שלו, ומנהל בית הספר הוא זה שיודע הכי טוב מה לעשות". 

אתמול פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי הצוות לטיפול במגפות ייתכנס היום לדיון המכריע בשאלת מתן המנה השלישית לקשישים. לאחר שבדיונים האחרונים חברי הצוות לא קיבלו החלטה - ההערכה היא שהפעם יוחלט לתת אור ירוק למהלך.

יעילות החיסון במניעת הדבקה - כ-50%

לפי ההערכות של משרד הבריאות, יעילות החיסון במניעת הדבקה בקורונה היא כ-50% וכ-80% במניעת תחלואה קשה. הנתונים הוצגו אתמול בשיחה של מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור נחמן אש עם מנהלי בתי החולים, והודגש כי שיערוך הנתונים נמצא בתהליך והערכים צפויים להשתנות.

אש אמר בשיחה כי מספר החולים שמצבם קשה צפוי לעלות בצורה משמעותית עד סוף חודש אוגוסט. לפי התחזית, במקדם הדבקה של 1.35 ההערכה היא שיהיו בסוף חודש אוגוסט 800 חולים שמצבם קשה. אם ה-R יהיה 1.4 ההערכה היא שמספר החולים שמצבם קשה יהיה 1,200 בני אדם, ואם מקדם ההדבקה יהיה 1.45 ההערכה היא שמספר החולים שמצבם קשה יטפס ל-1,800.