חלוקת הכסף הקטרי

המנגנון המתגבש להעברת הכסף לעזה: בלי משכורות לפקידי חמאס

הכסף הקטרי יהיה מיועד לתשלום קצבאות למשפחות נזקקות בלבד. עוד מסתמן: הכספים יעברו דרך כרטיסי כספומט • עוד לא ברור אם חמאס יסכים להסתפק במתווה או יחליט להסלים את המצב בגבול הדרום
גל ברגר
28 ביולי 2021
09:11

מקורות פלסטינים מסרו הבוקר (רביעי) כי המתווה המסתמן לשינוי מנגנון הכנסת הכסף הקטרי לעזה אינו כולל תשלום משכורות לפקידי חמאס ברצועה, אלא תשלום קצבאות למשפחות נזקקות בלבד. עוד מסתמן, כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות, שהכספים לא יעברו באמצעות מזוודות מזומנים שייכנסו לעזה - אלא כרטיסי כספומט שיחולקו למוטבים. לפי שעה, לא ברור אם חמאס יסכים להסתפק במתווה זה או יחליט להסלים את המצב בגבול הדרום באין פתרון לסוגיית תשלום המשכורות לפקידיו.

לדברי המקורות הפלסטינים, על פי המנגנון החדש, קטר צפויה להעביר לאו"ם את כספי המענק הקטרי המיועדים לתשלום למשפחות הנזקקות בעזה, סכום של כ-10 מיליון דולר, והאו"ם יעביר בתורו את הכספים לבנקים בשליטת הרשות הפלסטינית. הבנקים הפלסטיניים הם שינפיקו את אותם כרטיסי כספומט עבור המשפחות בעזה, ומעריכים שיידרשו עוד כמה שבועות לפחות עד שהמנגנון ייצא לפועל.

עוד מסרו המקורות כי לא ייפתחו חשבונות בנק עבור המוטבים מקרב המשפחות הנזקקות בעזה וזאת כדי לצמצם את האפשרות לתביעות משפטיות נגד הבנק, אלא יונפקו כרטיסי כספומט שיוטענו כל אחד בסכום הקרוב למאה דולר לאחר קיזוז עמלה סמלית בידי הבנק של כדולר על כל 100 דולר. המוטבים יוכלו להשתמש בכרטיסים עד לגובה הסכום שהוזן בהם.

ככל הנראה, לפי המקורות, רשימת המוטבים מקרב המשפחות הנזקקות לא צפויה להשתנות ואלה אותן משפחות שקיבלו את הקצבה החודשית הקטרית עד מבצע שומר החומות – שטרות של 100 דולר כל אחת מדי חודש. עד מבצע שומר החומות, הכניסה קטר לרצועה כ-20 מיליון דולר במזומן מדי חודש: בין 10 ל-12 מיליון דולר עבור משפחות נזקקות ועוד כ-6 עד 7 מיליון דולר עבור תשלום משכורות לפקידי חמאס. זאת בנוסף ל-10-12 מיליון דולר שקטר שילמה מדי חודש עבור רכש של סולר ישראלי באמצעות האו"ם, שהוכנס לעזה לטובת הפעלת תחנת הכוח המייצרת חשמל ברצועה.