-

החוקרים שאושפזו והמכרה האסור: האם סין מסתירה את מקור הקורונה?

מכרה נידח בסין שאסור להתקרב אליו ודוח מסווג על חוקרים שאושפזו חודש לפני הדיווחים על המגפה - אחרי שהשלטון הסיני מסרב לענות על השאלות הקשות - האם בקרוב טראמפ יוכל להגיד "אמרתי לכם"?
עמיחי שטיין
04 באוגוסט 2021
11:57

מאז שהקורונה התחילה, היה איש אחד שאמר כל הזמן: "אני יודע מי הביא עליכם את המגפה, למה אתה כל הזמן קורא לזה הנגיף הסיני? כי הוא הגיע מסין". בכל מקום שבו נשיא ארצות הברית דאז דונלד טראמפ הופיע, הוא הצהיר - "יש מעבדה בסין והיא אחראית לנגיף". צחקו עליו, הסתלבטו עליו. אבל היום אפילו אנשי ממשל ביידן, המודיעין האמריקני וארגון הבריאות העולמי מודים: וואלה, יש סיכוי שהאיש צדק.

כדי להבין למה המעבדה הווירולוגית בווהאן היא החשודה המיידית, צריך לחזור כמעט עשר שנים אחורה. אפריל 2012, מכרה בדרום-מערב סין. שישה כורים חולים במחלה מסתורית, רגע אחרי שהם מפנים צואת עטלפים. זמן קצר אחר כך, שלושה מהם מתים מהמחלה.

מי שמגיע לחקור את המקרה הם אותם חוקרים מהמעבדה הווירולוגית של ווהאן. כאן, ייתכן מאוד, מתחיל גלגולו של וירוס הקורונה. רק נזכיר שהגרסה המקובלת להתפרצות הנגיף היא שבדצמבר 2019 אדם נדבק בשוק של ווהאן מעטלף או פנגולין, ומשם פרצה מגפה עולמית.

אבל בזמן האחרון, יותר ויותר חוקרים וארגוני ביון חושבים שהווירוס פשוט דלף. כן, כן - ברח מהמעבדה הווירולוגית בווהאן. כלומר, שהווירוס נשמר על ידי ממשלת סין במעבדה, ויום אחד קרתה טעות והווירוס התפרץ.

בעשורים האחרונים, חוקר המכון הדי מסתורי הזה וירוסים ונגיפים דמויי קורונה. אבל חוץ ממחקרים כאלה, אחד הדברים הדי בעייתיים שהמכון הזה עושה הוא לשלב זנים שונים של קורונה ולבדוק את ההשפעה שלהם על בני אדם. מה שנקרא - אל תנסו את זה בבית.

עם רקע כל כך בעייתי, מה הפלא שמדענים - שכבר הצהירו שהקורונה הגיעה לעולם באופן טבעי - פתאום משנים את דעתם ואומרים שאולי באמת היא הגיעה מהמעבדה ההיא? הנשיא מבקש מקהילת המודיעין של ארצות הברית, שעובדת יחד עם גורמים אחרים בממשלה, להכפיל את המאמצים לאיסוף וניתוח מידע שיקרב את כולנו לתשובה בנוגע למקור הנגיף.

אם בעוד כמה שבועות יקבע המודיעין האמריקני שהנגיף יצא ממעבדה בסין - זאת תהיה פצצת אטום פוליטית

האם יכול להיות שהמעבדה עצמה היא הגראונד זירו - מוקד ההתפרצות? דוח סודי של המודיעין האמריקני מגלה ששלושה מעובדי המעבדה חלו בקורונה ואושפזו כבר בנובמבר 2019 - חודש לפני שסין דיווחה על המקרה הראשון של הנגיף. אז הסינים הרגישו שהם בבעיית יחסי ציבור, ולכן נתנו לחוקרי ארגון הבריאות העולמי להיכנס למעבדה ולהסתובב שם במשך שלוש שעות שלמות. בסיום הביקור המאוד ארוך שלהם במעבדה, הצהירו החוקרים שככל הנראה הווירוס פרץ בנסיבות טבעיות. אבל היי, הם הוזמנו על ידי ממשלת סין, אז לא באמת חשבתם שייתנו להם לראות את הכול.

וזאת לא הבעיה היחידה למי שמנסה למצוא את מקור הנגיף. זוכרים את המכרה הסיני, זה מאפריל 2012? המקום הפך לאזור 51 הסיני. כל הכבישים אליו חסומים וסין מסרבת לאפשר לחוקרים להיכנס אליו. כתב די אמיץ של עיתון ה"וול סטריט ג'ורנל" שניסה להגיע למכרה באמצעות אופני הרים נעצר לחמש שעות. וזה בעצם המסר הסיני: לא יהיה ביקור נוסף במעבדה, ואנחנו לא מתכוונים להמשיך לשתף פעולה עם החקירה הזאת.

התחקות אחר המקור היא נושא מדעי גדול ומורכב, שדורש שיתוף פעולה של מדענים מסביב לעולם, בנוסף למאמץ משותף של כל הממשלות והעמים. רק על ידי היצמדות למדע ועריכת מחקר מבוסס מדעית למציאת המקור, יחד עם גישה, מתודולוגיה ועובדות מדעיות, נוכל סוף סוף לגלות את האמת.

מבחינת ארצות הברית, סין היא האויבת מספר אחת. ואם בעוד כמה שבועות יקבע המודיעין האמריקני שהנגיף יצא ממעבדה בסין, זאת תהיה פצצת אטום פוליטית. כל העולם יכוון אצבע מאשימה לעבר בייג'ינג, שעד היום מכחישה כל קשר לנגיף. קביעה שסין עומדת מאחורי הקורונה תפתח דלת לתביעות ענק נגד בייג'ינג. ואולי הכי גרוע מבחינת ממשל ביידן - דונלד טראמפ יוכל להגיד "אמרתי לכם".

אבל גם אם לא ישיגו את אותה הוכחה שהנגיף נוצר או דלף ממעבדה בווהאן, הרעיון שפעם כולם צחקו עליו לא הולך לשום מקום.