שיגור מעזה
צילום: עבד-רחים חטיב, פלאש 90

במבצע "שומר החומות": רקטות פגעו במתקני תשתית באשקלון

קשיי נשימה, גירודים וצריבות בעיניים נגרמו לתושבים בזמן המבצע בעזה • קצא"א: "מחויבים לשמירה על בטיחות תושבי האזור והגנה על ערכי הטבע, הים ואיכות הסביבה"
אסף פוזיילוב
28 ביולי 2021
13:21

במהלך מבצע "שומר החומות", פגעו רקטות במתקני תשתית באשקלון. בעקבות הפגיעה הזו, תושבים התלוננו על קשיי נשימה, גירודים בגרון וצריבות בעיניים. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. הדבר עלה בעתירה, אליה הצטרפה גם עיריית אשקלון, נגד קצא"א של עיריית אילת, ארגון "צלול" וגורמים נוספים נגד עסקת ענק של מכלי נפט שחתמה קצא"א בעקבות ההסכם עם האמירויות.

מקצא״א נמסר בתגובה: "מברכים על הסכם הפשרה שנחתם עם עיריית אשקלון, שיביא לידי סיום המחלוקת. באשר להסכם עם עיריית אילת, הושגה פשרה בין קצא״א לעיריית אילת כנהוג וכמקובל בענייני ארנונה. החברה פעלה ופועלת על פי החוק והטענה כי לאור ההסכם שנחתם עם עיריית אילת קצא"א ביקשה מהעירייה שלא לפעול נגדה למשך עשור, היא מופרכת וחסרת כל בסיס בדיוק כמו הכתבה שפורסמה בתוכנית "זמן אמת" בכאן 11. קצא"א הגישה את תשובתה לבג"ץ, במסגרתה פירטה, בין היתר, את פעולות ההיערכות שביצעה.

קצא"א הינה חברה ממשלתית מפוקחת ומבוקרת וכפי שהיא נוהגת בשגרה, היא עדכנה את המשרד להגנת הסביבה בדבר חתימת מזכר ההבנות ומאז מצויה בדיאלוג עמו. מתקני החברה מתוחזקים באופן שוטף והיא עומדת בתקנים בין לאומיים מחמירים ביותר, מצוידת בציוד החדיש ביותר ועובדיה מקיימים תרגולים באופן תדיר.

ההתקשרות בהסכם היא חלק ממהלך העסקים הרגיל של החברה, ואין כל שינוי בפעילות המתוכננת שלה. מדובר בפעילות שגרתית, כפי שמבוצעת עשרות שנים וההסכם אינו שונה ממאות הסכמים שחתמה החברה. תוצאות סקר הסיכונים של חברת "הזמט" מעידות כי הסיכון בפעילות החברה הינו אפסי. קצא"א מחויבת לשמירה על בטיחות תושבי האזור והגנה על ערכי הטבע, הים ואיכות הסביבה.
מדינת ישראל צפויה להרוויח רבות מההסכם, אשר יחזק את הכלכלה הישראלית ואת מעמדה הבין-לאומי וכן יבטיח עצמאות וביטחון אנרגטי, בשגרה ובחירום".