-
צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90

עוד מפלה לקואליציה: חוק הקנאביס נפל במליאה

בתקווה חדשה החליטו להעלותו ברגע האחרון בהצבעה שמית, כדי להביך את המתנגדים • סופית: ח"כ רייטן היא מועמדת הקואליציה לוועדה לבחירת שופטים • יו"ר הכנסת פנה בקול חנוק למשפחתו של חייל בודד שנהרג בצוק איתן: "מצדיע לכם ושולח חיבוק"
זאב קם ויערה שפירא
28 ביולי 2021
14:17
עודכן ב 19:02

עוד מפלה לקואליציה: חוק הקנאביס עלה להצבעה במליאת הכנסת הערב (רביעי) ונפל. גורם בתקווה חדשה סיפר שכעשר דקות לפני, הוחלט להעלות את החוק בכל זאת בהצבעה שמית - כדי להביך את אלו שהצביעו נגד. למרות המגעים הארוכים בנושא, לא הושגו הסכמות מול רע"ם בנוגע לחוק. 


חברת הכנסת שרן השכל, יוזמת החוק, ניהלה מגעים בשבועיים האחרונים עם רע"ם – שהסתיימו לפני כיומיים לאחר שלא נשאו פרי. ביומיים האחרונים ניסו בקואליציה לבקש את תמיכתם של חברים בליכוד וברשימה המשותפת. 

לפני שבועיים הקואליציה דחתה את ההצבעה על החוק - עקב בקשתו של מנסור עבאס, לבחון את הנושא. במהלך הדיון במליאה אמר עבאס: "אנחנו רוצים לבחון את ההשלכות של החוק על החברה עצמה. אנחנו נגד שימוש בקנביס אבל מתוך השותפות בממשלה נדון בנושא". הח"כים בליכוד צעקו לעברו בתגובה: "מנסור, אתה ראש הממשלה האמיתי. כל הכבוד לך".

סופית: ח"כ רייטן היא מועמדת הקואליציה לוועדה לבחירת שופטים

חברת הכנסת אפרת רייטן היא מועמדת הקואליציה לוועדה לבחירת שופטים, כך הוחלט היום. לאחר דיונים באופוזיציה, חברת הכנסת קרן ברק מהליכוד תגיש מועמדות לוועדה לבחירת שופטים, ותזכה לתמיכת מפלגתה. עדיין לא ברור אם ותמורת מה חבר הכנסת איתמר בן גביר יסיר את מועמדותו. 

בתוך כך, יו"ר הכנסת מיקי לוי בירך במליאה את משפחתו של חלל צה"ל מקס שטיינברג שנכחה ביציע. שטיינברג היה חייל בודד ששירת כלוחם בגולני ונהרג במבצע צוק איתן. בקול חנוק מדמעות אמר יו"ר הכנסת: "בשם הכנסת ובשם העם בישראל אני מצדיע לכם ושולח חיבוק חם, מי ייתן לא תדעו עוד צער". 

"צעד ראשון לשקיפות": סער חתם על תקנות חדשות לאגודות עותומניות 

שר המשפטים גדעון סער חתם היום על תקנות חדשות לאגודות העותומניות, שנועדו להחיל עליהן לראשונה חובות דיווח ושקיפות, ולעגן כללים שעל פיהם יגישו דיווחים על פעילותן. הבסיס לתקנות הייתה הטיוטה שגובשה בתקופת השרה איילת שקד. שר המשפטים אמר היום: "אני רואה בתקנות הללו צעד ראשוני, חשוב והכרחי לקידום האינטרס הציבורי - יצירת שקיפות ציבורית ביחס להתנהלותן של אגודות באשר הן". 

לפי התקנות שאושרו, אגודות עותומניות יחויבו בהגשת הסעיפים הבאים

> דיווח ראשוני וחד פעמי שכולל פרטים בסיסיים של האגודה. פרטים אלו ישמשו לצורך רישום מסודר ועדכני של כלל האגודות העותמניות בישראל. 

> דיווח מידי על תיקונים בתקנון, שינויים בהרכב הוועד או במען האגודה.

> דיווח שנתי על ענייניה הכספיים של האגודה ועל פרטים שונים ביחס לפעילותה.