-

פרשת NSO: נציגי גופים ביטחוניים הגיעו למשרדי החברה

הגורמים עוסקים בבדיקת הטענות לריגול שהועלו בעניינה • גנץ לשרת ההגנה הצרפתית: "ישראל בודקת את הנושא ברצינות מירבית"
איתי בלומנטל וגילי כהן
28 ביולי 2021
19:25
עודכן ב 30 יולי 08:35

עדכון: לאחר התחקיר נגדה -  חברת NSO חסמה כמה מלקוחותיה הממשלתיים משימוש בטכנולוגיה של החברה בשל חשד לשימוש לא הולם בכלים, כך לפי עובד בחברה שדיבר עם NPR

נציגי ארגונים ביטחוניים הגיעו היום (רביעי) לחברת "NSO" לבדיקת טענות הריגול שהועלו נגדה. ההודעה על בדיקת מערכת הביטחון התפרסמה זמן קצר לפני פגישתו של שר הביטחון בני גנץ עם שרת ההגנה הצרפתית פלורנס פארלי. גנץ הבהיר בפגישה: "ישראל נותנת רישיונות סייבר אך ורק למדינות, ואך ורק לשימוש לצורכי התמודדות עם טרור ופשיעה. אנו בודקים את הנושא ברצינות המירבית". 

בצרפת זועמים על פרשת הריגול, זאת לאחר שכלי תקשורת במדינה פרסמו שהטלפונים של נשיא צרפת עמנואל מקרון ושל 15 שרים צרפתים בהווה ובעבר היו ברשימת היעדים למעקב של תוכנת "פגסוס" של החברה הישראלית. בחדשות הערב פורסם שכל הצמרת המדינית-ביטחונית בצרפת משוחחת עם המקבילים בישראל על הפרשייה - מקרון עם בנט, לפיד עם לה דריאן, וכעת, גנץ. שר הביטחון ציין בפגישה שפריצה לבכירים בדרג הפוליטי בצרפת אסורה לפי תנאי הרישיון שניתנו בישראל. 

המסר הישראלי הוא שהנושא נבדק ברמות הבכירות ביותר בישראל, בצוות מיוחד שהוקם לפרשה, אך גם אם יתגלו בסיומה כשלים, הרי שראשית מקורם במפעיל הכלי – שלפי הפרסומים מדובר בשירותים החשאיים המרוקניים – וכי לא היה מדובר במהלך מדינתי של ישראל.


פרשת "NSO" התגלתה לפני כשבוע וחצי, כשתחקיר נרחב חשף שמדינות השתמשו בתוכנת הריגול "פגאסוס" של החברה הישראלית כדי לעקוב אחר פעילי זכויות אדם, עיתונאים ועורכי דין.  התחקיר החל בעקבות דליפה של יותר מ-50 אלף מספרי טלפון של "יעדים" – אנשים שלקוחות של "NSO" היו מעוניינים לעקוב אחריהם. בין האנשים שהופיעו ברשימה – עיתונאית ממקסיקו שנרצחה ומקורבים לעיתונאי הסעודי ג'מאל ח'שוקג'י שנרצח גם כן.

האזהרה של גנץ: הידרדרות לבנון - פתח להשתלטות חיזבאללה

מסר נוסף שגנץ מעוניין להעביר בפגישה עם מקבילתו הצרפתית הוא אזהרה בנוגע למצב בלבנון, ולבקש מהצרפתים להגביר את מעורבותם במדינה. החשש בישראל הוא מפני הדרדרות נוספת במצב הפנימי בלבנון, שתביא גם להפיכת הצבא הלבנוני למעין זרוע של חיזבאללה.

שר הביטחון הציג בפגישה מפות עם מטרות אמת של חיזבאללה הנמצאות במרחב אוכלוסייה אזרחית, והציג את המורכבות שתהיה אם תיפתח מלחמה. עוד הוא טען שיש להתנות סיוע בהימנעות מהתעצמות חיזבאללה. גנץ התייחס גם לאיראן ואמר שהאיום הישראלית על טהראן חייב להיות חלק מאסטרטגיה בין לאומית ללחוץ עליה לחדול ממאמצי ההתעצמות שלה.