-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות: מיום ראשון יחל חיסון לבני 60+ במנה שלישית

בנט ובכירי משרד הבריאות ישאו הצהרה ב-20:00 • מת חולה קורונה בן 38 ללא מחלות רקע שלא התחסן בסורוקה • יוון, בולגריה והאמירויות צפויות להיכנס לרשימת המדינות האסורות בטיסה • סוכם: 400 פקחים יאכפו עטיית מסכות בתחבורה ציבורית
נוב ראובני, דקלה אהרן שפרן ולירן כוג'הינוף
29 ביולי 2021
07:31
עודכן ב 18:42

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור נחמן אש, הודיע היום (חמישי) לקופות החולים: מיום ראשון האוכלוסייה המבוגרת מגיל 60 תחוסן במנה שלישית נגד קורונה. המנה השלישית תינתן מחמישה חודשים לאחר קבלת החיסון השני, ולא תאושר בשלב זה למחלימים או לאנשים עם גורמי סיכון בגילים צעירים יותר. ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הבריאות ניצן הורוביץ ומנכ"ל המשרד פרופסור נחמן אש ישאו הצהרה ב-20:00.

בתוך כך, חולה קורונה בן 38 מת בבית החולים סורוקה. הוא היה ללא מחלות רקע ולא התחסן. מוקדם יותר ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס להמלצת ועדת החיסונים למתן חיסון שלישי למבוגרים, ואמר: "לאורך היום נשלים את עבודת המטה לגיבוש תוכנית הפעולה". 

פעם שלישית פייזר | הזווית

מסתמן: יוון, בולגריה והאמירויות ייאסרו לטיסה

ההגבלות בנתב"ג: ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה היום בדיון בוועדת החוקה שבולגריה, יוון ואיחוד האמירויות צפויות להיכנס לרשימת המדינות האסורות לטיסה. עוד היא ציינה שאיטליה וצרפת צפויות להיכנס לרשימת המדינות באזהרת מסע חמורה, שגם השבים המחוסנים מהן יחויבו בבידוד. ד"ר אלרעי פרייס הבהירה שהרשימה דורשת את אישור הקבינט. 

תכינו את תעודת המתחסן: התו הירוק נכנס לתוקף

ראש שירותי בריאות הציבור התייחסה בדיון על הגבלות הקורונה לחולים שנכנסים מנתב"ג. "אנחנו צריכים לשנות את המדיניות", היא טענה. "התחלואה בעולם עולה בצורה מדאיגה מאוד. כבר הגענו ל-800 חולים שנכנסו דרך המעברים, בעיקר מנתב"ג. יש לנו בין 100 ל-250 חולים שנכנסים ביום. בין 50% ל-60% מהם מתגלים כבר בבדיקה בנתב"ג, השאר מתגלים בזמן תקופת הבידוד".

בהמשך היא הוסיפה: "מה שבאמת מדאיג אותנו – תחלואה שבאה מכל העולם, בעיקר תחלואה של מחוסנים". עוד היא ציינה שלמרות הטענות, ההבחנה בין טורקיה ליוון בנוגע להגבלות הכניסה לארץ לא נובעת משיקולים מדיניים. "אצלנו הקריטריונים הם רק בריאותיים. התחלואה בטורקיה גוברת", היא הסבירה. 

יו"ר הוועדה, חבר הכנסת גלעד קריב, אמר בדיון כי "צריך לוודא שלא מטילים הגבלות בצורה שרירותית. יש דברים במדיניות האכיפה שמטרידים אותנו בנושא של פגיעה בזכויות". בהמשך מתח יו"ר הוועדה ביקורת מרומזת על שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון: "אנו מכבדים את עמדות משרד הבריאות. טוב שנשמעות דעות אחרות, אבל לפחות כאן בוועדה יש לנו אמון מלא ביושרה המקצועית של כל מי שעוסקים בשמירה על בריאות הציבור". 

בתוך כך, שרת התחבורה מרב מיכאלי סיכמה עם אגף התקציבים במשרד האוצר שיועבר אישור תקציבי להפעלת 400 פקחים לתחבורה הציבורית, שיאכפו את חובת עטיית המסכה. בשלב הראשון יאושר תקציב לשלושה חודשים, שיחודש בהתאם להערכת מצב נוספת שתתקיים בהמשך. 

ראש קבינט המומחים המייעץ לממשלה, פרופסור רן בליצר, התייחס הבוקר לנושא בריאיון לדב גיל-הר בכאן רשת ב: "זו החלטה מורכבת ויש סיבה שמומחים מתייסרים בה. אין בדיקה ארוכת טווח על בטיחות המנה השלישית. זו החלטה אינדיבידואלית". בהמשך אמר שהוא אינו צופה בלימה של התחלואה בישראל, גם לאחר כניסתו לתוקף של התו הירוק.

מה קורה עם החיסון הישראלי? האזינו לעוד יום 

נתונים ראשוניים של משרד הבריאות: יעילות החיסון יורדת לאורך זמן

נתונים ראשוניים של משרד הבריאות מעלים כי חלה ירידה בהגנה מפני תחלואה קשה במחוסנים בחודשים האחרונים. מהנתונים, שהוצגו אתמול בדיון מקדים של ועדת המעקב אחר החיסונים, עולה כי בקרב בני 60 ומעלה שחוסנו בחודש ינואר, יורדת היעילות של החיסון לשיעור של 81%, בעוד שבקרב אנשים שגילם בין 40 ל-59 נשמרת יעילות של 93%.

מהתוצאות עולה שכשבוחנים את הסיכון של מחוסן מבוגר להגיע לתחלואה קשה בהשוואה לאדם לא מחוסן – רואים ירידה של פי שישה בהגנה בחודש יולי, לעומת חודש אפריל. 

בניגוד לעמדת שרת החינוך: רה"מ בנט קורא למנהלים לעודד מתן חיסונים

בניגוד לעמדת משרד החינוך שלא לערב את אנשי ההוראה בעניין החיסונים, ראש הממשלה נפתלי בנט פנה למנכ"ל רשת "אורט" שיעודד חיסונים בקרב התלמידים. כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בשיחה בין השניים לפני יומיים ביקש ראש הממשלה בנט מצביקה פלג לסייע לו לקרוא לכמה שיותר תלמידים להתחסן.

בנט הגיב היום לחילוקי הדעות בממשלה סביב מערכת החינוך ואמר: "אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם שר הבריאות ועם שרת החינוך על מתווה בטוח לפתיחת שנת הלימודים, כדי לאפשר את היערכות מערכת החינוך באופן סדור ואחראי. הממשלה עובדת בתיאום מלא, עם דעות שונות לכאן ולכאן, וזה בסדר. ממשלתנו הוקמה על יסוד השונות, ואנו יודעים להכיל עמדות מגוונות". 

"ראש הממשלה שיתף אותי בצורך להביא כמה שיותר תלמידים לידי חיסון, כדי שנוכל לפתוח את השנה בצורה נאותה", אמר פלג לכאן חדשות. "הסכמתי איתו ללא ספק שהתפקיד שלנו לדאוג לכך שהתלמידים גם יתחסנו, כדי שנוכל לפתוח שנה שתהיה בריאה וגם פוריה. הבטחתי שאעשה כל מאמץ מול מנהלי בתי הספר שלי, כדי שהם ידברו עם ההורים וישכנעו אותם", הוסיף פלג.

אתמול הציג מנכ"ל משרד החינוך יגאל סלוביק עמדה הפוכה ואמר בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב כי במשרד סבורים שמבחינה חברתית ופדגוגית, לא נכון להכניס את שיח החיסונים בין תלמידים. "השיח צריך להתקיים בין משרד הבריאות לבין הורים. אנחנו צריכים לעודד את ההורים לחסן את ילדיהם", אמר סלוביק לכאן חדשות.

אתמול אמרה שרת החינוך שאשא-ביטון כי הקמפיין חסר התקדים, התדרוכים וההשמצות שמתנהלים נגדה בימים האחרונים, לא ירתיעו אותה. לדבריה, הציבור צריך להיות מוטרד מכך שכל מי שמציג גישה אחרת למאבק בקורונה מתוייג מיד כמכחיש המגיפה, אך מומחים ושרים רבים שותפים לתפיסתה שצריך לחיות לצד הקורונה. "הגענו למצב אבסורדי, כל בעיות הבריאות במדינת ישראל נעלמו ונותר לעסוק אך ורק בחיסון הילדים בימי הלימודים המעטים בחודש ספטמבר", אמרה שרת החינוך.