מעבר כרם שלום
צילום: פלאש 90

בתום הערכת מצב: הוחלט על שורות הקלות לרצועת עזה

מרחב הדיג הוגדל ותתאפשר הכנסת סחורות לרצועה • בנט בעוטף עזה: "נמשיך להגיב על כל בלון תבערה"
איתי בלומנטל ואיציק זוארץ
29 ביולי 2021
16:01
עודכן ב 23:00

בתום הערכת מצב ביטחונית ובאישור הדרג המדיני - הוחלט היום (חמישי) על הגדלת מרחב הדיג ברצועת עזה מ-6 ל-12 מיילים ימיים, החל ממחר בבוקר. בנוסף, החל מיום ראשון תתאפשר הכנסת ציוד וסחורות לטובת המשך פעילות פרויקטים של הקהילה הבין לאומית בעזה בתחומי מזון, מים, רפואה ודיג. זאת לצד אישור הכנסת מוצרי חשמל וחקלאות, מישראל לרצועה. כמו כן, יתאפשר ייצוא של פסולת מתכת משטח הרצועה לישראל.

עוד הוחלט, כי יתאפשר מעברם של פלסטינים תושבי הרצועה לחו״ל דרך מעבר אלנבי, בכפוף לקריטריונים המאושרים. בנוסף, באופן חד-פעמי תתאפשר הכנסת 29 כלי רכב פרטיים שנשארו במעבר ארז מאז מבצע ״שומר החומות״.

בד בבד, ראש הממשלה נפתלי בנט, ביקר מוקדם יותר במערב הנגב ונועד עם ראשי הרשויות בעוטף עזה. זה ביקור ראשון שלו באזור בתפקידו כראש ממשלה. בפגישה אמר בנט כי "ישראל תמשיך להגיב על כל בלון תבערה המופרח מרצועת עזה".

בנט הוסיף שישראל תפעל לחזק את האוכלוסיה ברצועה. לדבריו, מקור הבעיה היא איראן: "נלחמנו עד היום בזרועות של התמנון ולא בראש שהוא איראני. עכשיו צריך לשנות את התפיסה". 

בתוך כך, השליח הקטרי מוחמד אל-עמאדי העביר מסר לחמאס ואמר להם כי המשך שיגור בלוני התבערה מסכן את חידוש המענק לעזה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם אתמול כי השליח פנה לארגון הטרור ואמר להם כי יש צורך בשקט בשטח לצורך המהלך. ייתכן שבעקבות הפנייה הפסיק חמאס את הפרחת הבלונים מאז יום ראשון.

בפנייה אמר אל עמאדי לחמאס: זה לא מה שסיכמנו, המשך הבלונים מפר את השקט ומעמיד בסכנה את המאמצים שלי להסדיר את חידוש המענק הקטרי, אני צריך שקט גם לצורך זה, וגם כדי שישראל תחזור לקדם הקלות לרצועת עזה. 

זאת בזמן שבחמאס מבינים שאנו נמצאים בישורת האחרונה לפני חידוש המענק. עם זאת, הוא לא יחודש במתכונת שהייתה עד שומר החומות – כלומר עכשיו לא ייכנסו מזומנים לעזה ולא ישולמו משכורות לפקידי חמאס. אלא הוא יינתן רק למשפחות נזקקות בעזה ולא במזומן אלא בכספומטים נטענים עם הגבלת סכום. 

ביום ראשון תקף צה"ל ברצועת עזה בעקבות שיגורי בלוני תבערה שגרמו לארבע שריפות. לאחר בדיקה, חוקר שריפות מכבאות והצלה קבע כי השריפה נגרמה מבלונים. בנוסף בתגובה צומצם מרחב הדיג בעזה ל-6 מיילים ימיים.