בניין חברת NSO

NSO חסמה את השימוש בה לכמה לקוחות ממשלתיים

גורם בחברה טוען: NSO חוקרת שימוש לרעה בתוכנת "פגאסוס" על ידי חלק מלקוחותיה
גילי כהן
30 ביולי 2021
08:48

חברת NSO חסמה כמה מלקוחותיה הממשלתיים משימוש בטכנולוגיה של החברה בשל חשד לשימוש לרעה בכליה, כך לפי עובד בחברה שדיבר עם NPR. לאחר התחקיר נגד החברה הישראלית והביקורת שספגה, גורם מסר לאתר האמריקני כי "יש חקירה בנוגע לחלק מהלקוחות. חלק מהלקוחות הושעו". הגורם הסכים לדבר רק באנונימיות, בטענה כי מדיניות NSO היא לא להגיב יותר לשאלות מהתקשורת בנושא זה.

פרשת "NSO" התגלתה לפני כשבועיים, כשתחקיר נרחב חשף שמדינות השתמשו בתוכנת הריגול "פגאסוס" של החברה הישראלית כדי לעקוב אחר פעילי זכויות אדם, עיתונאים ועורכי דין. התחקיר החל בעקבות דליפה של יותר מ-50 אלף מספרי טלפון של "יעדים" – אנשים שלקוחות של "NSO" היו מעוניינים לעקוב אחריהם. בין האנשים שהופיעו ברשימה – עיתונאית ממקסיקו שנרצחה ומקורבים לעיתונאי הסעודי ג'מאל ח'שוקג'י שנרצח גם כן.

נציגי ארגונים ביטחוניים הגיעו ביום רביעי למשרדי החברה לבדיקת טענות הריגול שהועלו נגדה. ההודעה על בדיקת מערכת הביטחון התפרסמה זמן קצר לפני פגישתו של שר הביטחון בני גנץ עם שרת ההגנה הצרפתית פלורנס פארלי. גנץ הבהיר בפגישה: "ישראל נותנת רישיונות סייבר אך ורק למדינות, ואך ורק לשימוש לצורכי התמודדות עם טרור ופשיעה. אנו בודקים את הנושא ברצינות המירבית".