חיסון מנה שלישית לקורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ישראל נגד הדלתא: האתגרים של מבצע החיסון השלישי

ישראל היא הראשונה בעולם להעניק לאזרחיה מנת חיסון שלישית, במטרה לעצור את גל התחלואה ההולך ומתגבר - אך האם הצעד הזה יספיק, או שבממשלה צריכים להתחיל לחשוב על הגבלות חדשות? | פאנל "השבוע"
מערכת כאן חדשות
30 ביולי 2021
23:45

ישראל נגד הדלתא: ישראל היא המדינה הראשונה שיוצאת למבצע החיסון השלישי בתקווה להאט את קצב התחלואה ההולך ומתגבר, יחד עם חזרתו של התו הירוק לחיינו - אתמול (חמישי). האם צעדים אלו יספיקו לבלום את הגל הרביעי? פאנל הפרשנים ב"השבוע" בכאן 11 דן באתגרים של מבצע החיסון השלישי, ולאן מתקדמים מכאן במאבק בנגיף.

מומחים כבר מזהירים - יהיה צורך להקשיח בהקדם את מגבלות התו הירוק - זאת מאחר שהצעדים נעשו מאוחר מדי ומעט מדי, והתחזיות לתחלואה קשה אינן נראות טוב. כך דווח הערב ב"השבוע" בכאן 11. גורם בכיר במערכת הבריאות אמר לכאן חדשות כי כנראה גם ילדים מתחת לגיל 12 יצטרכו להיכנס לתו הירוק, ובקרוב.

בכל הקשור לחיסון השלישי, אומנם לא צפויות תופעות לוואי, אך השאלה שנותרת פתוחה היא מידת היעילות. למרבה הצער, כנראה שזה לא מה שישנה את מגמת התחלואה. לצד זאת, ישנם 1.1 מיליון ישראלים שלא התחסנו במנה הראשונה - מה שכן יוכל להוביל לשינוי המיוחל.

רונן מנליס: "בגל הקודם היתה תחושת בהילות"

דובר צה"ל לשעבר תא"ל (במיל') רונן מנליס אמר בפאנל כי "האתגר של הממשלה גדול באופן משמעותי מזו של קודמתה. מידת השכנוע של הציבור המבוגר להתחסן, תלויה באמון החלטות הממשלה החדשה". מנליס ציין כי ההבדל המהותי מהחיסון הראשון והשני הוא שאז העולם אישר את החיסונים, וכאן אנחנו הראשונים שעושים אותו. עוד הוסיף מנליס כי "בגל הקודם היתה תחושת בהילות. אז היתה תקווה שבאמצעות שני החיסונים אנחנו מסודרים".הפרופסור גילי רגב, מנהלת המחלקה למניעת זיהומים בבית החולים שיבא בתל השומר, תומכת בהחלטה לצאת למבצע החיסונים השלישי: "מדובר בהחלטה נכונה, שהתקבלה לאחר שמומחים בחנו מכלול ממצאי מחקר שאנו מנהלים ושיקולים נוספים. רגב הוסיפה כי "יש מחקר שמעיד איך הנוגדנים הולכים ויורדים, וכי קיימת קורלציה בין הנוגדנים לתחלואה - כך שנכון יהיה לחסן".

על תזמון החיסון השלישי, כחמישה חודשים לאחר קבלת המנה השנייה, אמרה פרופ' רגב: "לא ידוע מה התזמון הנכון של החיסונים. יכול להיות שלא נזדקק לחיסון נוסף לאורך זמן לאחר מכן - כך נהוג בחיסונים נגד הפטיטיס B ובשעלת". עוד התייחסה לדברי שרת החינוך יפעת שאשא ביטון נגד תחנות חיסון בתוך בתי ספר: "צריך לדחוף את ההורים עכשיו לחסן, אף אחד לא רוצה להיכנס למתווה הבידודים".

פרשן כאן חדשות מוטי גילת ציין בפאנל כי בין הראשונים לקבל את המנה השלישית של החיסון הם אוכלוסייה של כ-12 אלף קשישים השוהים במוסדות גריאטרים ובבתי אבות. "בעיה חדשה היא חוסר בכוח אדם במוסדות אלו, כ-2,500 אנשי כוח עזר חסרים והממשלה לא עומדת בהבטחתה להביא עובדים זרים - מה שעלול להקרין על המלחמה בקורונה", ציין.

לאור קריאתו של ראש הממשלה נפתלי בנט אתמול לציבור המבוגרים לצאת ולהתחסן במנה שלישית, חתם את הפאנל מנליס באומרו כי "לשאלה אם הממשלה תצליח לייצר מול הציבור שקיפות אמיתית, לענות על שאלות, לתת מידע ולהילחם בפייק ניוז, ובתוך כך מה הבטחנו לחברת פייזר, מהם הנתונים ועל תופעות הלוואי - תפקיד מכריע במבצע החיסונים החדש".