ספינה של חברת זודיאק, ארכיון

גורם מודיעין ישראלי ל"ניו יורק טיימס": איראן מרחיבה את פעילותה הימית

לדבריו, איראן מגיבה על פעולות של ישראל נגד בעלות בריתה ביבשה. משרד ההגנה האמריקני עדכן כי שני כלי שיט מהצי האמריקני הגיבו למצב, אך אינם מלווים את הספינה
מאיה ראכלין
31 ביולי 2021
08:47

תקיפת הספינה בעומאן: גורם מודיעין ישראלי אמר הלילה (שבת) לעיתון הניו יורק טיימס כי עיתוי הפגיעה בספינה מעיד על כך שאיראן מרחיבה את היקף הפעילות הימית שלה. לדבריו, בעבר איראן תקפה בים בתגובה על אירועים ימיים שמיוחסים לישראל. הוא הוסיף כי האיראנים משתמשים בים כדי להגיב על פעילויות ימיות של ישראל ועל פעולותיה נגד בעלות בריתה של איראן ביבשה. לדברי שני בכירים ישראלים לעיתון, תקיפת הספינה בוצעה על ידי כמה מל״טים איראניים שהתפוצצו באזור המגורים שמתחת לגשר הפיקוד של המכלית, וכך הביאו למותם של שני אנשי הצוות על הספינה.

הלילה עדכן משרד ההגנה האמריקני כי שני כלי שיט מהצי האמריקני הגיבו למצב, אך אינם מלווים את הספינה. בכיר אמריקני אמר כי גורם בצבא ארצות הברית עלה לספינה בניסיון לסייע לחקירת התקרית, ואישר שכמה מל״טים היו מעורבים במתקפה, אם כי עוד לא ברור כמה מהם פגעו בספינה.

אמש קיים שר הביטחון גנץ התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל כוכבי בעקבות תקיפת הספינה. בכיר ישראלי אמר כי נראה שצפויה תגובה ציונית הולמת, וגורמי ביטחון דורשים מאנשי משרד החוץ לפעול גם במישור המדיני. גורם ישראלי בכיר האשים אמש את איראן בתקיפה, ואמר כי מדובר בפעולת טרור לכל דבר, שהביאה למותם של חפים מפשע.