-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ליל הסחטנות הגדול: איך מאשרים תקציב?

זה מתחיל בשיירה שבה כל אנשי אגף התקציבים עולים למשרד רה"מ – הם נכנסים, יוצאים ועוברים על כל שורה. הכסף למימון מגיע מהמסים של כולנו. אז לראשונה אחרי יותר מ-3 שנים, הממשלה צפויה לאשר את תקציב המדינה
עוד יום
01 באוגוסט 2021
08:46

יש איזה ז'אנר עיתונאי שמספר על הכלכלה שלנו לפי צריכת החשמל בבניין אחד בירושלים - בניין משרד האוצר. אז בלילות הקרובים ידלוק שם האור ויהיו שם הרבה לילות לבנים. כותבים שם עכשיו את התקציב שלנו לשנתיים הקרובות, לפני שיביאו אותו ממש אוטוטו לממשלה. אל תקלו בזה ראש, לא עבר פה תקציב כבר שלוש שנים.

לקראת ליל התקציב בממשלה, עקיבא נוביק וליאל קייזר, הכתבת הכלכלית של כאן, בודקים מהן הגזירות שכלולות בו וכמה כואבות הן יהיו, איך התהליך מתנהל, למה הוא נמשך לילה שלם ומה המוקשים העיקריים הצפויים?

האזינו להסכת "עוד יום"

בסך הכול אמורים להיות לנו 450 מיליארד שקלים בתקציב - תוספת של כ-20 מיליארד. לילה כזה של תקציב מתחיל בשיירה שבה כל אנשי אגף התקציבים במשרד האוצר, כ-80 איש, עושים את דרכם למשרד ראש הממשלה. כשהכול עוד בגדר הצעה, הם נכנסים למשרדו. כולם הולכים להתכנס בחדר עם השרים, אנשים יצאו וייכנסו, וכל שורה ושורה בתקציב כל אחד ממשרדי הממשלה תעבור על שולחן המשא ומתן - כשהכסף למימונה מגיע מהמסים של כולנו.

שר האוצר אביגדור ליברמן התחייב שוב ושוב שממשלה שבה הוא יכהן לא תעלה מסים. אך אם מסמך ההצעות להעלאת מסים יעבור כמו שהוא - נשלם יותר על חד-פעמי, קולה ועוד.

הגירעון של המדינה הוא עצום, אך דווקא ההתנהלות עד כה ללא תקציב, איפשרה לו להתכווץ. יש המון מטרות שלא טופלו, אך משתמשים בתקציב שהתמשך מקודמו, כי לממשלה אסור להוציא כסף. אנחנו בדרך לגזירות, אך קצה הצוק הלך והתרחק. הגזירות יצטרכו לבוא בתקציב 2024-2023. אם יהיה תקציב 2022-2021. מי שאמור להיות ראש הממשלה בשלב הזה הוא יאיר לפיד, אדריכל הממשלה הזו. אם אז לא יצליחו להעביר תקציב, הוא עלול למצוא את עצמו כמו משה רבנו, משקיף מההר אך לא נכנס.