-
צילום: אי-פי

מה זו "תגובה ציונית הולמת"? | הזווית

למישהו היה חשוב מאוד שאיראן תדע שישראל לא תשתוק. הקמפיין המדיני יעבוד?
מערכת כאן חדשות
01 באוגוסט 2021
07:38

תקיפת הספינה שבניהול משפחת עופר הישראלית במפרץ עומאן בלילה שבין חמישי לשישי גררה התבטאויות והבטחות לתגובה יוצאת דופן ביחס לתקריות דומות שיוחסו לאיראן. הרמטכ"ל כוכבי ושר הביטחון גנץ קיימו ביום שישי בערב התייצעות ביטחונית, שלאחריה אמר בכיר ישראלי כי נראה ש"צפויה תגובה ציונית הולמת".

אז לאן זה הולך? נראה שיש בירושלים כוונה לנצל את האירוע כדי לצאת לקמפיין מדיני נגד איראן. שר החוץ לפיד שוחח עם שר החוץ האמריקני בלינקן על גיבוש תגובה בין-לאומית "ממשית ויעילה". למישהו היה חשוב מאוד שאיראן תדע שישראל לא תשתוק. לא נשאר כלום מהעמימות. גם עם שרי החוץ הבריטי והרומני - שאזרחיהם נהרגו בתקיפה - לפיד שוחח. המסר הישראלי הדיפלומטי יבקש מהמערב להגביל את הפעילות האיראנית - לא רק בתחומי החתירה לנשק גרעיני, אלא גם בפעילותה האזורית ותוכנית הטילים הבליסטיים שלה, שנכון לעכשיו לא נמצאים על שולחן המשא ומתן של המעצמות מול איראן.

מה נשתנה? מדובר בתקרית ראשונה עם נפגעים, כשעד כה התקיפות בים שיוחסו לאיראן גרמו לנזק בלבד. בשנה האחרונה יש עליית מדרגה בזירה הימית בין ישראל לאיראן, לפי דיווחים, שכבר הובילה לפגיעה בכלי שיט בשני הצדדים.

מה גרם למלחמת הצללים לצאת לאור? | עוד יום

בפברואר האחרון נפגעה ספינת משא בבעלות איש העסקים הישראלי רמי אונגר; בסוף חודש מארס ספינת מכולות בבעלות ישראלית נפגעה מטיל איראני בים הערבי. האונייה, ועליה צוות זר, הייתה בדרכה מטנזניה להודו, ובזמן ששטה בים הערבי ועברה בין הודו לאיראן - פגע בה טיל שגרם לה נזק. בחודש שעבר דווח על פגיעה בספינה ישראלית בבעלות אייל עופר, כשבהמשך התברר כי נמכרה לחברה אחרת. ספינות איראניות וספינת ביון של משמרות המהפכה נפגעו גם הן בתקיפות שיוחסו לישראל.

ואולי כלום לא ישתנה, והפינג-פונג הזה רק יימשך. בהודעה האמריקנית על שיחת שר החוץ שלה עם לפיד לא אוזכרה המילה "איראן". 

ליתר ביטחון, כהיערכות לאפשרות שהמעצמות לא יצליחו להשיג הסכם גרעין חדש עם טהראן בזמן הקרוב, צה"ל דאג לבקש תוספת תקציב של מיליארדי שקלים כדי לחזק ולשמר את יכולות התקיפה באיראן. לפי ההערכות כעת, איראן במרחק של פחות משנה עד לפריצה לנשק גרעיני. בישראל מזהים האצת פעילות באיראן בתחום ההעשרה הגרעינית. בשיחות שהתקיימו בעת האחרונה בין בכירים אמריקנים וישראלים, בהם ראש הממשלה בנט ושר הביטחון גנץ, הודגש חופש הפעולה של ישראל.