כיתת בית ספר, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בדיקות יומיות לתלמידים שנחשפו לחולה – במקום בידוד: המתווה שמוצע בדיון על פתיחת הלימודים

ראש הממשלה ושרי הבריאות והחינוך דנים היום בפתיחת הלימודים • מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' אש בריאיון לכאן רשת ב: "לא רואים האטה בתחלואה, אך לא צופה כרגע הגבלות נוספות בחגי תשרי" • על החיסון השלישי אמר אש: "יכול להיות שיספיק ליותר זמן"
נוב ראובני ודקלה אהרן שפרן
01 באוגוסט 2021
07:41
עודכן ב 16:52

מתכוננים ל-1 בספטמבר: לראש הממשלה, שר הבריאות ושרת החינוך הוגש היום (ראשון) מתווה "הכיתה הירוקה" לפתיחת הלימודים, לפיו תלמידים לא מחוסנים או מחלימים שנחשפו לחולי קורונה יעברו בדיקות קורונה יומיות - במקום בידוד. המתווה נוצר על ידי צוות בית החולים ספרא לרפואת ילדים בתל השומר.

על פי המתווה המוצע, לאחר גילוי תלמיד מאומת בכיתה - התלמידים שבאו איתו במגע ואינם מחלימים או מחוסנים יעברו במשך שבוע בדיקות קורונה מהירות ואלו שתוצאת בדיקתם שלילית יכנסו לכיתה כרגיל. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "צוות עבודה בהשתתפות גורמי מקצוע ממשרדי החינוך, הבריאות והאוצר ממשיך כעת בעבודתו לטובת גיבוש מתווה סופי, שיוצג לראש הממשלה בימים הקרובים".

יותר מ-2,000 נדבקים, 212 חולים במצב קשה

מספר החולים שמצבם קשה עלה ל-212, בהם 37 מונשמים. אתמול אובחנו 2,080 מאומתים, 194 מהם שבו מחו"ל ב-10 הימים האחרונים. 64 מהשבים באו מטורקיה שמוגדרת בסיכון מרבי והטיסה אליה אסורה. אשיעור הבדיקות החיוביות- 3.17%. מתחילת המגפה מתו בישראל 6,474.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, לא צופה כרגע שיהיו הגבלות נוספות בחגי תשרי. בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב אמר אש: "אנחנו עוקבים אחרי המספרים וככל שנצליח לשלוט במספר החולים שמצבם קשה אז נצליח לעבור את החגים ללא מגבלות נוספות".

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות

פרופסור אש ציין שאתמול היו 2,080 מאומתים חדשים ושיעור הבדיקות החיוביות עבר את ה-3%. "אנחנו לא רואים האטה בתחלואה", אמר אש. על מבצע החיסון השלישי הסביר כי "יכול להיות שהחיסון השלישי יספיק ליותר זמן, הוא צפוי להפחית בשבועות הקרובים את מספר החולים שמצבם קשה. אני מקווה מאוד שלא נצטרך כל חצי שנה חיסון, ויכול להיות שזה יהיה כמו שפעת - חיסון שנתי". בנושא החיסונים בבתי הספר ודברי שרת החינוך, אומר פרופ' אש כי אפשר להגיע להסכמה. "צריך לקחת את הקורונה בצורה רצינית", אמר אש.

בתוך כך, מנהלי בתי החולים הציבוריים מתריעים כי הם בקריסה כלכלית ואין להם פתרון תקציבי לשנה הבאה. לטענתם בעוד ימים ספורים לא יוכלו עוד לקלוט חולי קורונה. הם דורשים שלא לאשר את תקציב המדינה בלי שיינתן מענה ראוי לבתי החולים הציבוריים. הם מתלוננים כי עשרות מיליוני שקלים שמשרד האוצר התחייב להעביר להם טרם הועברו.

משרד הבריאות פרסם אתמול כי מספר החולים בקורונה במצב קשה עלה ל-201. מספר המונשמים עלה אף הוא ועומד כעת על 31 בני אדם. מניין המתים עלה ל-6,473. המשנה למנכ"ל בית החולים "שיבא" בתל השומר, פרופ' ארנון אפק, אמר אתמול כי טוב שישראל לא המתינה לאישור של מנהל המזון והתרופות האמריקני למתן מנת חיסון שלישית מפני הנגיף. בריאיון לתוכנית "יומן השבוע" אמר פרופ' אפק לשלום קיטל כי למנהל האמריקני לא אצה הדרך לאשר את הדבר, ולכן לא היה צריך לחכות. הוא הדגיש כי שלא כמו אצל האמריקנים - "בנו הדרך דוחקת".