-

תקיפת הספינה: ארה"ב ובריטניה מאשימות את איראן

בהודעה רשמית טענו הבריטים כי "בסבירות גבוה איראן עומדת מאחורי המתקפה" • הרמטכ"ל כוכבי שוחח עם מקבילו הבריטי • רה"מ בנט הבהיר: נעביר לאיראן את המסר בדרכים שלנו • טהראן הכחישה מעורבות באירוע
עמיחי שטיין ובר שפר
01 באוגוסט 2021
10:57
עודכן ב 20:31

תקיפת הספינה במפרץ: ממשלת בריטניה פרסמה היום (ראשון) הודעה חריגה ובה אצבע מאשימה כלפי איראן. "על פי הערכותינו, בסבירות גבוה איראן עומדת מאחורי המתקפה בה נעשה שימוש בכטב"ם אחד או כמה כטב"מים", נכתב בהודעה. בתוך כך, הרמטכ"ל אביב כוכבי שוחח היום עם מקבילו הבריטי "אודות האירועים האחרונים במרחב והאתגרים המשותפים לשתי המדינות". בהמשך הודיע שר החוץ האמריקני בלינקן: "איראן עומדת מאחורי תקיפת הספינה, שוקלים את צעדינו". 

במתקפה על הספינה בניהול ישראלי במפרץ עומאן נהרגו שני אזרחים, בריטי ורומני. שר החוץ הבריטי דומיניק ראב אמר היום כי הם "עובדים יחד עם שותפינו בעולם על תגובה משותפת להתקפה הבלתי מקובלת הזו". ראב הוסיף: "על איראן להפסיק לבצע התקפות כאלה, כלי-שייט צריכים לנוע בחופשיות ובביטחון לפי החוק הבינלאומי". 

דובר משרד החוץ של איראן שלל היום את מעורבותה של טהראן באירוע. ראש הממשלה נפתלי בנט הבהיר: נעביר לאיראן את המסר בדרכים שלנו, אני רוצה להודות למשרד החוץ ולשר החוץ יאיר לפיד על פועלם בעניין. לפני ההכחשה, לפיד שוחח אמש עם שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן ודן עמו ב"גיבוש תגובה בינלאומית ממשית ויעילה".

מה גרם למלחמת הצללים לצאת לאור? | עוד יום

שלשום הותקפה ספינה בבעלות יפנית, המשתייכת לחברת הספנות "זודיאק" – שנמצאת בניהול משפחת עופר הישראלית. בעקבות התקיפה, קיים שר הביטחון בני גנץ התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל אביב כוכבי.

בכיר ישראלי הבהיר כי "צפויה תגובה ציונית הולמת", וגורמי ביטחון דרשו מאנשי משרד החוץ לפעול גם במישור המדיני. גורם ישראלי בכיר האשים את איראן בתקיפה, ואמר כי מדובר בפעולת טרור לכל דבר, שהביאה למותם של חפים מפשע.