דיווח: ישראל קיבלה אור ירוק מבריטניה וארה"ב לפעול נגד איראן

לפי הדיווח ישראל תפעל נגד נמל או ספינה צבאית איראנית • מערכת הביטחון הציגה מידע מודיעני הקושר את איראן לתקיפה • ארצות הברית הצטרפה לבריטניה והפנתה אצבע מאשימה לעבר טהראן
רועי שרון וגילי כהן
01 באוגוסט 2021
20:53

מערכת הביטחון הציגה לבריטניה וארצות הברית מידע מודיעיני המצביע על כך שתקיפת הספינה במפרץ עומאן בוצעה על ידי איראן. מה שהוביל להודעות היום (חמישי) לפיה טהראן עומדת מאחורי התקיפה. בעיתון אל ג'רידה דווח שישראל קיבלה אור ירוק מהאמריקנים והבריטים לפעולת תגובה. לפי הדיווח, ישראל תפעל נגד נמל או ספינה צבאית איראנית. עם זאת, בישראל מעריכים שלא הייתה כוונה לגרום למותם של שני הימאים. בצמרת המדינית בישראל מתלבטים איך ומתי להגיב לתקיפה. השאלה המרכזית שניצבת אל מול מקבלי ההחלטות היא האם תגובה ישראלית כעת תפגע בניסיון לנצל את התקרית לטובת לחץ מדיני כנגד איראן. הדיונים בנושא עדיין נמשכים. לכן, ישראל מתכוונים לחלוק ולשתף בחומרי מודיעין עם מדינות באזור, כדי להביא לגינויים כלפי איראן, כולל פעילות דיפלומטית במוסדות בינלאומיים.


ארצות הברית ובריטניה פרסמו הצהרות לפיהן איראן היא זו שביצעה את התקיפה. שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר כי "אנו מגנים את המעשה ומגבשים יחד עם ממשלות באזור ומחוצה לו את הצעדים הבאים והתגובה שתבוא". ממשלת בריטניה פרסמה הודעה חריגה בה נכתב: "על פי הערכותינו, בסבירות גבוה איראן עומדת מאחורי המתקפה בה נעשה שימוש בכטב"ם אחד או כמה". 

שר החוץ לפיד הגיב לגינויים ומסר: "אני שמח שגם ארצות הברית וגם בריטניה מגנים את פעולות הטרור האלה. האיום משלטון הטרור באיראן רק ייגבר לאחר עלייתו לשלטון של 'התליין מטהראן' ראיסי. העולם כולו צריך להציב חומה בצורה - מדינית ובטחונית כנגד איראן". 

מה גרם למלחמת הצללים לצאת לאור? | עוד יום

דובר משרד החוץ של איראן שלל היום את מעורבותה של טהראן באירוע. ראש הממשלה נפתלי בנט הבהיר: נעביר לאיראן את המסר בדרכים שלנו, אני רוצה להודות למשרד החוץ ולשר החוץ יאיר לפיד על פועלם בעניין. לפני ההכחשה, לפיד שוחח אמש עם שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן ודן עמו ב"גיבוש תגובה בינלאומית ממשית ויעילה".

שלשום הותקפה ספינה בבעלות יפנית, המשתייכת לחברת הספנות "זודיאק" – שנמצאת בניהול משפחת עופר הישראלית. בעקבות התקיפה, קיים שר הביטחון בני גנץ התייעצות ביטחונית עם הרמטכ"ל אביב כוכבי. בכיר ישראלי הבהיר כי "צפויה תגובה ציונית הולמת", וגורמי ביטחון דרשו מאנשי משרד החוץ לפעול גם במישור המדיני.