מחלקת קורונה בבית החולים שערי צדק
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מדד העומס על בתי החולים: איך הוא בדיוק עובד?

במשרד הבריאות קבעו שיטה חדשה לבדיקת העומס, שלפיה יקבעו הצעדים הבאים במאבק בקורונה • יינתן ניקוד שונה לפי מצבי האשפוז • השאלה היא מאיזה מספר אנחנו צריכים לחשוש ואיזה מספר משקף דווקא מצב טוב
נוב ראובני
01 באוגוסט 2021
22:04

בגל התחלואה הנוכחי, אנחנו כבר יודעים, לא מספר המאומתים הוא שמשפיע על קבלת ההחלטות. בקבינט החליטו תחילה להתייחס למדד החולים במצב קשה ובימים האחרונים החלו להציג במשרד הבריאות מדד חדש – העומס על בתי החולים. מדד שצפוי להפוך לחשוב ביותר כשהמספרים יגדלו בתקופה הקרובה. לפיו, כך מסתמן - תתקבלנה גם החלטות.


אז איך עובד המדד? במשרד הבריאות קבעו ניקוד לכל מצב רפואי של מאושפז קורונה. נקודה אחת על כל חולה קל או בינוני. נקודה וחצי לחולה במצב קשה, שתי נקודות לחולים שמקבלים תמיכה נשימתית שלוש נקודות למונשמים באופן פולשני, ושש נקודות לכל חולה המחובר למכונת אקמו - שמשקפת הגעה למצב קריטי.

מה השינוי העיקרי במדד הזה? בעיקר שהוא מבחין בין חולה שמוגדר קשה ותופס מקום במחלקת קורונה ויש צורך להשקיע בו משאבים מסוימים. לבין חולה אחר שגם מצבו מוגדר קשה – אבל הוא מחובר למכונת אקמו שהיא משאב מוגבל הרבה יותר ודורש אנשי צוות מסוג אחר. 

במילים אחרות, הנטל על המערכת שנוצר מחולה במצב קשה שאינו מונשם - אינו שווה ערך לחולה מונשם. לשוני הזה אמור המדד הזה לתת מענה. בכך הוא יוכל לשקף בצורה נאמנה יותר את משמעות המספרים. אם בעבר מספר מסוים של חולים במצב קשה העיד לכאורה על הצורך בסגר - הפעם יש מדד מורכב יותר שאמור לתת תמונת מצב מדויקת יותר.

אז על פי מדד העומס החדש - הניקוד לפי שעה עומד על 549 נקודות. שלשום הוא עמד על 425. כלומר - עלייה של 30% בתוך שלושה ימים. אם המדד הזה היה קיים גם בעבר בשיא הגל השלישי הוא היה עומד על 3,000. נניח שבממשלה יגדירו את הציון 2,000 ככזה שבהגעה אליו צריך לנקוט פעולות דרמטיות דוגמת סגר - אז צריך שכל המדדים של היום - יוכפלו בערך פי ארבעה.

אבל אם רק מספר החולים קשה יעלה באופן ניכר - ומספר המונשמים או המחוברים לאקמו יעלה פחות - הניקוד ירד בהתאם. עדיין יש נעלם אחד חשוב מאוד - והוא מה הוא אותו רף, קו אדום: מאיזה מספר אנחנו צריכים לחשוש ואיזה מספר משקף דווקא מצב טוב.