t
ארטיום דולגופיאט
צילום: רויטרס

מדליית זהב בטוקיו < חופה | הזווית

ארטיום דולגופיאט עשה היסטוריה בטוקיו והפך לאלוף אולימפי וגיבור ישראל - אבל לפי הרבנות, הוא לא יכול להתחתן בארץ עם בת זוגו. איך זה שעל הפודיום הוא אחד משלנו, אבל מתחת לחופה זה לא מספיק?
הזווית
02 באוגוסט 2021
08:06
עודכן ב 10:35

יש ימים כאלה שבהם כל המדינה מתרגשת ביחד. זה קרה כשנטע ברזילי זכתה באירוויזיון ב-2018, כשהגולש גל פרידמן הביא הביתה את מדליית הזהב האולימפית הראשונה ב-2004 - ואתמול (ראשון) זה קרה שוב. המתעמל ארטיום דולגופיאט הביא מדליית זהב אולימפית שנייה לישראל במשחקים בטוקיו, והלב התמלא בגאווה.

"עשית היסטוריה כחול לבן. גאווה ענקית והתרגשות גדולה לכל עם ישראל", בירך ראש הממשלה בנט. "‏ארטיום אתה אלוף, עשית היום היסטוריה. מדינת ישראל גאה בך", צייץ נשיא המדינה הרצוג. "היסטוריה בטוקיו! מדליית זהב לארטיום - איזו גאווה!", הצטרף שר החוץ לפיד.

כולם בישראל בירכו את האלוף האולימפי בן ה-24 מראשון לציון על ההישג האדיר. איך לא, "הוא משלנו". אבל רגע, המדינה באמת מגדירה אותו "משלנו"? אימו של דולגופיאט, אנג'לה בילאן, חשפה בריאיון לאריה אלדד ובן כספית ברדיו 103FM כי המדינה לא מאשרת לארטיום ובת זוגו להתחתן בארץ, בשל העובדה שהם לא יהודים על פי ההלכה.

בת הזוג היא מבלרוס, וארטיום יהודי רק מצד אביו. הם גרים ביחד שלוש שנים, ככה מספרת האמא, אבל לא יכולים להתחתן בישראל. ועם כל התסכול, בילאן סיפרה שהיא שמחה על ההחלטה של המשפחה לעלות לישראל: "גרנו שם והיינו צריכים לבחור בין ישראל לקייב, אז בחרנו בישראל – ועשינו נכון".

ארטיום עצמו העדיף שלא להתייחס לנושא המורכב, ואמר במסיבת עיתונאים: "אלה דברים אישיים שבתוך הלב שלי, ואני לא רוצה לדבר עליהם מול כל המדינה". 

"הספורטאי שווה זהב, האזרח שווה פחות" | רן בנימיני 

"אי אפשר היה שלא להתרגש כשארטיום דולגופיאט, הספורטאי הצנוע עטור מדליית הזהב, עמד במרכז הפודיום, מול דגל המדינה ושירת התקווה, ועצם את עיניו בסיפוק גדול. ככה מגשימים חלום. מדינה שלמה היתה איתו באותו רגע. אפילו ישיבת התקציב הופסקה כדי שראש הממשלה בנט יוכל לברך בטלפון את האלוף האולימפי הטרי, והשרים כולם מחאו כפיים.

האזינו לקטע המלא, מתוך "הבוקר הזה" בכאן רשת ב

"מאוחר יותר סיפרה אמו של ארטיום עוד כמה פרטים על הבן המוצלח: יש לו חברה כבר שלוש שנים, הם גרים יחד ורוצים מאוד להתחתן כאן, אבל המדינה לא מאפשרת להם משום שהם לא יהודים על פי ההלכה. אין להם גם שום פתרון אחר שאינו דתי, והדרך היחידה של המדליסט הישראלי להתחתן היא לערוך את הטקס במדינה אחרת. בקיצור, בשביל מדינת ישראל, הספורטאי דולגופיאט שווה זהב, אבל האזרח דולגופאיט? שווה פחות". 

מביא מדליית זהב אולימפית לישראל - יהודי או לא יהודי?

אז מה בעצם קורה כאן? מצד אחד, ארטיום הוכתר כגיבור ישראל, זהב אמיתי, הפנים היפות והמבטיחות של המדינה. מצד שני, ברבנות הוא צריך להביא הוכחות שהוא יהודי. שר התיירות יואל רזבוזוב הגדיר את זה: "גאווה ישראלית על הפודיום וסוג ב' מתחת לחופה". בפוסט זועם בפייסבוק אמר רזבוזוב שזה לא הגיוני שהרבנות של אותה מדינה שדולגופיאט ייצג בכבוד לא מאפשרת לו זכויות אזרחיות בסיסיות כמו חתונה. "אזרחי ישראל, ולא משנה היכן נולדו, לא צריכים לעבור תהליך מייגע ומשפיל ולקבל אישור או דחייה מהרבנות כדי להתחתן".

הדיסוננס הזה, שגורם לזוז בחוסר נוחות בכיסא, מעלה שאלות מורכבות כמו - מיהו יהודי? התהייה הזאת מגיעה בזמן סקר רחב ממדים שעורך אתר המדד בשיתוף כאן חדשות על אותה השאלה בדיוק. נגיד, בהקשר של המדליסט ארטיום, האם היהדות היא בעיקר "דת"? כרגע רוב העונים על הסקר מדברים דווקא על "יהדות ישראלית", שאולי בה יכול להיכלל גם מי שעלה על הפודיום באולימפיאדה עטוף בדגל בצבעי כחול לבן.

יש בישראל לא מעט אזרחים שנולדו לאם לא יהודייה, ממש כמו ארטיום. בין השאר כי בעשורים האחרונים עלה משנה לשנה שיעור העולים הלא יהודים מכלל עולי חבר העמים. או אם תרצו, ירד שיעורם של היהודים. אז זה בסדר לשלוח אותם להתחתן בקפריסין?

ואם ניקח את זה עוד צעד קדימה, מה לגבי גיור? הרבה עלו לישראל על פי חוק השבות. חלקם עלו כבני משפחה של יהודים - אבל לפי ההגדרה בחוק כיום הם לא מוכרים כיהודים, אפילו לצרכים אזרחיים כמו רישום במרשם האוכלוסין. האם ישראל צריכה להכיר בהם כיהודים או שצריכה לדרוש מהם להתגייר? ואולי בכלל הרפורמה של השר מתן כהנא בתחום הגיור תעבור, ואז הרבנות הראשית כבר לא תחזיק במונופול על התהליך?

יאיר אטינגר, פרשן כאן חדשות לענייני דת ומדינה, חושב שהגיור יהיה חלק קטן מהטיפול בבעיה של "חסרי דת". בישראל חיים כ-440 בני אדם ללא דת מוגדרת, מה שלא מאפשר להם להתחתן בארץ על פי חוק. "כשבוחנים את המספרים, מי שהולך לגיור מתוך הקבוצה אלו מספרים קטנים מאוד", הוא מסביר. "יש כאן ציבור שלרובו האופציה של גיור לא רלוונטית, הוא לא מעוניין בזה". 

האזינו לקטע המלא, מתוך קלמן ליברמן בכאן רשת ב

אפשר להמשיך לשאול עוד ועוד שאלות. אם תרצו להעמיק, למטה הלינק להשתתפות בסקר המדד "מיהו יהודי". מה שבטוח, את הניצחון שלו באיצטדיון האולימפי חתם ארטיום דולגופיאט בשורות "כל עוד בלבב פנימה, נפש יהודי הומיה". לא בטוח שמדינת היהודים מכירה בו כמו שהוא מכיר בה.