ראש הממשלה בנט, יו"ר האופוזיציה נתניהו
צילום: ערוץ הכנסת

בנט בכנסת: עשינו ב-36 שעות מה שלא עשיתם ב-36 חודשים

רה"מ תקף את האופוזיציה: "אין ישראל ראשונה ושנייה, תפסיקו לפלג" • נתניהו: אם הייתה אולימפיאדה לכישלונות - הממשלה הייתה משיגה שלוש מדליות זהב • עדכונים שוטפים
יערה שפירא
02 באוגוסט 2021
14:42
עודכן ב 18:15

שידור חי ממליאת הכנסת

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס הערב (שני) לאישור תקציב המדינה בדיון סוער במליאת הכנסת. בתגובה לקריאות חברי האופוזיציה, אמר רה"מ בנט: "עשינו ב-36 שעות מה שלא עשיתם ב-36 חודשים". ראש הממשלה הוסיף ואמר לחברי האופוזיציה: "מבחינתכם שנלך לעוד בחירות שביעיות ושמיניות. העיקר האינטרס האישי, בואו נפרק את העם".

ראש הממשלה הוסיף: "אין ישראל ראשונה ושנייה, תפסיקו לפלג". יו"ר ש"ס אריה דרעי צעק למשמע הדברים "שקרן, מסוכן". חברת הכנסת מאי גולן מהליכוד קראה לראש הממשלה "עלוב" והוצאה מהמליאה.

בהמשך עלה לדוכן הנואמים יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ואמר: "אם הייתה אולימפיאדה לכישלונות בין לאומיים - הממשלה הייתה משיגה מדליית זהב לבנט על כישלון בקורונה, ללפיד על כישלון מול איראן ולליברמן על כישלון עולמי בכלכלה". נתניהו הוסיך והתייחס לתקציב תוכנית החומש שאושר לחברה הערבית ואמר לקואליציה: "יש פה אתנן פוליטי, שנועד לרצות את רע"ם ומנסור עבאס שהוא ראש הממשלה האמיתי". בתגובה לדברים קרא יו"ר רע"ם לנתניהו: "הזמנת אותי המון פעמים לבלפור".

מוקדם יותר ברך יו"ר רע"ם מנסור עבאס את הממשלה על אישור התקציב בממשלה ועל אישור התוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית. "חיכינו זמן רב להחלטות האלה גם בתקופת הממשלה הקודמת, אמר ח"כ עבאס.

קודם לכן תקפה חברת הכנסת מירי רגב בנאומה את הממשלה ואמרה: "הייתם זוכים במדליית זהב. אתם ממשלה של שקרנים ובזה אין לכם מתחרים". בזמן נאומה הוצא יו"ר הכנסת מיקי לוי את ח"כ אביר קארה מימינה מהמליאה, לאחר שהתפרץ לדבריה של רגב.

אחר הצהריים התכנסו הסיעות בכנסת לישיבות סיעה. יו"ר יש עתיד ושר החוץ יאיר לפיד אמר בישיבת סיעתו: "זה תקציב טוב, נכון, מדויק, מעודכן, שנותן מענה למה שהמדינה צריכה. עוד הוא ציין שהממשלה תדבר עם כל מפלגות הבית על התקציב, כולל המפלגות החרדיות והערביות. על הוויכוחים שקדמו לאישור התקציב לפיד הוסיף: "היה ויכוח נכון וטוב על התקציב והוא לשם שמיים. בעיניי זה תהליך בריא. אין שר אחד שלא נאבק על תפקידו בעוז וככה צריך". 

שר הביטחון בני גנץ נשא גם הוא דברים בישיבת הסיעה של כחול לבן והתייחס לדיונים סביב התקציב: "תקציבים לחברה הערבית זה לא מס אלא מאסט. זה לא מס עבאס אלא חובה אזרחית. מי שנמנע מלהעביר תקציב, שימנע מלבקר ממשלה שמביאה תקציב אחראי רק שבועות מהקמתה". 

בהמשך אמר: "נוודא שהרפורמה בחקלאות מטופלת כראוי. יש לעשותה בהסכמות והבנות שיחזרו את החקלאות, זה דבר אפשרי. קיימתי שיחות עם שר האוצר והחקלאות בנושא ומחר יתקיים מפגש עם ארגוני החקלאים. נדאג שהרפורמה תשונה". 

יו"ר העבודה ושרת התחבורה מרב מיכאלי התייחסה לרפורמה בענף החקלאות, שנכללה באישור התקציב, וציינה שמפלגתה סיכמה מול שרי האוצר והחקלאות שהדבר יקודם רק בהסכמה. "מחר תתקיים ישיבה עם כל הגורמים בהשתתפותנו".

סעיף בתקציב שאליו הופנתה ביקורת רבה הוא תשלום אגרה בכניסה לגוש דן בשעות עומס, שמתוכננת להתחיל ב-2024. מיכאלי השיבה לשאלת כאן חדשות בנושא ואמרה: "כל זמן שאין אלטרנטיבה שהיא תחבורה ציבורית זמינה ואמינה – אי אפשר פשוט להטיל מס, וגם באוצר הבינו את זה. קיבלנו משאבים להעמיד תשתית אמיתית. אם יהיה צורך נדחה את זה אפילו עד 2025". 

יו"ר תקווה חדשה ושר המשפטים גדעון סער בירך על אישור התקציב בישיבת סיעתו. "אחרי שנות הכאוס ישראל זקוקה ליציבות פוליטית וכלכלית. בחינוך מגלם התקציב את תחילת העברת הסמכויות בתחום מעונות היום למשרד. הוקצו בתקציב כספים לפיקוח על המעונות. שר השיכון אלקין נלחם עד הבוקר על תקציב משרדו בגיבוי כולנו, והגיע להישגים חשובים ביותר. בתחום הדיור הציבורי, השקעה היסטורית בקניית דירות חדשות ובבניית יחידות דיור לקשישים".

מנגד, ראש האופוזיציה בנימין נתניהו המשיך לתקוף את התקציב שגובש וטען: "העברתי הרבה תקציבים, ותקציב גרוע כזה לא ראיתי. יש לו בשורה איומה, זה אוסף של גזרות כלכליות, העלאת מיסים ומחירים. הממשלה הנוכחית מעלה את מחירי החשמל, הארנונה, הלחם והתחבורה הציבורית. מטילה מיסים ופוגעת בחקלאות".

הבוקר, לאחר מרתון דיונים הממשלה אישרה את תקציב המדינה לשנים 2022-2021. התקציב לשנת 2021 יעמוד על כ-432.5 מיליארד שקלים ובשנה שלאחר מכן על כ-452.5 מיליארד. לאחר שאושר בממשלה, התקציב יעבור לאישור הכנסת.

ליל הסחטנות הגדול: איך מאשרים תקציב? | האזינו לעוד יום

הרפורמות העיקריות הכלולות בתקציב: תוספת ניכרת לתקציב משרד הבריאות, עידוד והרחבת השתתפות בתעסוקה, פיתוח תשתיות תחבורה, דיור, אנרגיה וטכנולוגיה, עידוד התחרות במשק, ייעול המגזר הציבורי והפחתת הרגולציה. עוד נקבע כי הגרעון יעמוד על 6.8% השנה, ובשנה הבאה יהיה 3.9%.