אכיפת עטיית מסכות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שיא תחלואה בגל הרביעי - 3,161 אובחנו בפחות מיממה

בנט שוחח עם ראשי הקואליציה על החמרה משמעותית בהגבלות. קבינט הקורונה ידון בחובת עטיית מסכות גם בחוץ בהתקהלויות של יותר מ-20 אנשים • משרד הבריאות צפוי להמליץ לבטל את החרגת הילדים מהתו הירוק • קבינט המומחים: ישראל עלולה להגיע למצב שמצריך סגר עוד לפני החגים
כתבי כאן חדשות
02 באוגוסט 2021
19:45
עודכן ב 22:30

לקראת הדיון בקבינט על החמרת ההגבלות: זינוק במספר המאומתים – 3,161 אובחנו היום (שני) מחצות ועד 22:16 בערב. 217 חולים במצב קשה, מתוכם 48 מאושפזים במצב קריטי. מספר המתים מהנגיף עלה ל-6,487.

הלילה בזמן דיוני התקציב בממשלה, כינס ראש הממשלה נפתלי בנט את ראשי מפלגות הקואליציה לדיון על העלייה בתחלואה בקורונה. על פי הפרסום, בנט זימן אל הדיון את פרופסור רן בליצר ופרופסור אלי וקסמן, שתומכים בהחמרה של ההגבלות - כולל הגבלת התקהלות. הדיון הזה היווה למעשה הכנת הקרקע, מבחינה פוליטית, להגבלות נוספות. בקבינט הקורונה ישנה כאמור התנגדות של חלק מהשרים להגבלות נוספות. לפי קבינט המומחים, ישראל עלולה להגיע למצב שמצריך סגר עוד לפני החגים.

קבינט המומחים הלאומי, בראשות פרופסור רן בליצר, פירסם הערב שורת המלצות לקראת דיון קבינט הקורונה. בין היתר ממליצים המומחים להחמיר את התו הירוק כך שיפעל ללא תלול במספר האנשים. המומחים מציינים את היעדר האכיפה כמכשול משמעותי בהתמודדות עם התפשטות התחלואה. בנוסף המליצו חברי קבינט המומחים להרחיב את מתן המנה השלישית גם לקבוצות בסיכון גבוה גם בגילים צעירים מ-60. 

בדיון הוצג ניתוח נתונים של חוקרים בכירים שלפיו עד סוף אוגוסט יהיו בין 600 ל-1,200 חולים במצב קשה, ולמעלה מ-50 מונשמים תוך כשבוע. על פי החוקרים - בלי תו ירוק מלא שיחול באופן מיידי ויאכף כנדרש - ישראל עלולה להגיע למצב שמצריך סגר עוד לפני החגים.

קבינט הקורונה יתכנס כדי לדון בצעדים הבאים על רקע המשך העלייה בתחלואה. הערב פורסם במהדורה כי בין ההגבלות שיידונו: החמרה של התו הירוק כך שיפעל בכל מקום ולא רק בהתקהלויות של יותר מ-100 אנשים. בנוסף, תיבחן הטלת חובת עטיית מסיכות בשטח פתוח בהתקהלויות של יותר מ-20 אנשים. כמו כן משרד הבריאות צפוי להמליץ לבטל את החרגת הילדים מהתו הירוק כך שגם הם יחוייבו בבדיקה.

עוד פורסם הערב כי בדיון הקבינט יישקל שינוי מדיניות בנוגע לנמל התעופה בן גוריון. על פי ההצעה הצפויה, במקום מדינות אסורות לטיסה, תהיינה מדינות שמותרות לטיסה. כך שהחוזרים מיתר המדינות יידרשו לבידוד. כמו כן, נשקלת מגבלת התקהלות.

הלילה תפתח המשטרה במבצע אכיפה במסגרתו עשרות שוטרים יאכפו עטיית מסכות במקומות סגורים בעיקר במוקדי הבילוי. המבצע יתקיים בערים חיפה, ראשון לציון, אשדוד ותל אביב. מבצע נוסף צפוי בסוף השבוע הקרוב במועדונים ומתחמי בילוי.

מוקדם יותר השמיע מבקר המדינה אביחי מנדלבליט ביקורת על כך שאין מספיק אכיפה של הבידודים והמסכות. בתגובה לדבריו גורם בכיר במשטרה אמר הערב לכאן חדשות: "משטרת ישראל היא הגוף היחיד שאוכף, היא לבד במערכה, כאשר מספר פעמים דרשה סיוע ממשרדי הממשלה ולא קיבלה".

מוקדם יותר התייחס מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, לעלייה המתמשכת בתחלואה בנגיף קורונה. "המצב מדאיג, לא נקבע הרף שממנו נטיל הגבלות נוספות", אמר פרופסור אש והוסיף כי משרדו בוחן אם להדק את התו הירוק ומנסה שלא לפגוע במשק. 

באשר למבצע מתן החיסון השלישי לאוכלוסייה הבוגרת, אמר פרופסור אש כי באופן אינדיבידואלי ההשפעה על המחוסן היא תוך כמה ימים מקבלת החיסון. לדבריו, בראייה לאומית יהיה צורך לחכות שבועיים עד שלושה כדי לראות את האפקט ולראות אם ישנה ירידה בתחלואה הקשה. הוא הדגיש כי ישנה עלייה בתחלואה בחברה הערבית וקרא לציבור הערבי לצאת ולהתחסן.

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, נוב ראובני, גילי כהן, קטי דור ומשה שטיינמץ