בשולי התקציב: העלאת הקצבאות למאות אלפי קשישים

מנכ"ל הביטוח הלאומי מברך על ההחלטה: "246 אלף אזרחים ותיקים יעלו לראשונה מעל קו העוני" • עוד בחוק ההסדרים: 150 מיליון ש"ח להרחבת כביש 232
גילי תמיר
02 באוגוסט 2021
22:50

בשולי התקציב שאושר על ידי הממשלה, מסתתר סעיף שפחות דובר עליו - העלאת קצבאות האזרחים הוותיקים למינימום של 3,710 ש"ח ליחיד. מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי מאיר שפיגלר בירך על ההחלטה בתכנית "זה מגיע לכם" עם ד"ר גילי תמיר: "המשמעות היא שכ-246 אלף אזרחים ותיקים המתקיימים מקצבאות הביטוח הלאומי בלבד, יעלו מעל לקו העוני לראשונה מזה שנים ארוכות". שר האוצר ליבמרן התחייב בעבר להשוות את הקצבה לשכר המינימום. לאחר ההעלאה, היא מהווה 70% ממנו. 

שפיגלר בירך גם על ההחלטה להעלות את הסכום שיוכלו להרוויח אזרחים ותיקים שמקבלים אזרח ותיק. המתווה שאושר בתקציב יאפשר לאזרחים וותיקים להשתכר מעל ל-7,000 ש"ח מבלי שתקוזז להם הקצבה. בתוכנית נחשף בעבר כי אחיות שנקראו לשוב לעבודתן לקראת גיל הפרישה, נאלצו לוותר על קצבת האזרח הוותיק שלהן. 

סעיף נוסף ומהותי שאושר בחוק ההסדרים הוא הקצאת תקציב של 150 מיליון ש"ח להרחבת כביש 232 - העורק המרכזי במערב הנגב לו רק נתיב אחד לכל צד, למרות עומס המכוניות, הכלים הצבאיים והמשאיות שמגיעות לעזה דרכו.