t
ראש הממשלה בנט בפיקוד הצפון, היום
צילום: קובי גדעון, לע"מ

בנט מאיים: "לשבת בשלווה בטהראן ולהצית משם את כל המזרח התיכון - הדבר הזה נגמר"

דיווח על "תקרית ימית" סמוך לחופי איחוד האמירויות • גורמי ממשלה בלונדון אמרו לעיתון ה"סאן" שהם עובדים עם ארצות הברית וישראל על כמה תגובות אפשריות • גורם ביטחוני בריטי: האפשרות הסבירה ביותר - מתקפת סייבר • גנץ ולפיד זימנו שגרירי מדינות חברות במועצת הביטחון לדיון שיעסוק באיראן
איתמר מרגלית
03 באוגוסט 2021
07:07
עודכן ב 16:51

המתיחות עם איראן: ראש הממשלה, נפתלי בנט, אמר היום (שלישי) כי ישראל פועלת לרתום את העולם, אבל יודעת במקביל גם לפעול לבד. "איראן יודעת את המחיר שאנחנו גובים כשמישהו מאיים על ביטחוננו. האיראנים צריכים להבין שאי אפשר לשבת בשלווה בטהראן ולהצית משם את כל המזרח התיכון - הדבר הזה נגמר", הוסיף ראש הממשלה. שעות ספורות לאחר האיום של בנט, אירעה "תקרית ימית" ליד חופי איחוד האמירויות, כך לפי דיווח של מטה צי הסוחר הבריטי. 

את הדברים אמר בנט בביקור שקיים בפיקוד הצפון, יחד עם הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי. בביקור שמע רה"מ סקירות מפי מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, ומפי ראש אגף המבצעים, אלוף עודד בסיוק, אודות הערכת המצב בזירה הצפונית. בנוסף, שמע על המוכנות של צה"ל בגזרה זו ועל המצב בלבנון ובסוריה.

מוקדם יותר אמרו מפקדים בריטים ל"דיילי מירור" שיש תוכניות לפעול נגד חוליות טרור של ארגונים פרו-איראניים, וכוחות מיוחדים שלהם נמצאים במזרח התיכון. לפי הדיווח המודיעין הישראלי איתר את המקום ממנו בוצעה כביכול מתקפת הכטב"מים לעבר הספינה בחמישי שעבר. בתוך כך, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד זימנו שגרירי מדינות החברות במועצת הביטחון לפגישה שתתקיים מחר ותעסוק במעורבות איראן בפגיעה בספינה.

לקראת מלחמה עם איראן? האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

עוד דווח כי בריטניה שוקלת לבצע מתקפת סייבר בשטחי איראן, תגובה להפצצת הספינה מול חופי עומאן, שבה נהרגו אזרח בריטי ואזרח רומני. גורמי ממשלה בלונדון אמרו לעיתון ה"סאן" כי בריטניה עובדת עם ארצות הברית ועם ישראל על כמה תגובות אפשריות, וגורם ביטחוני בריטי אמר שהאפשרות הסבירה ביותר היא מתקפת סייבר.

קטר גינתה הלילה את תקיפת הספינה וקראה לדבוק בחוק הבין-לאומי כדי להבטיח שהתקפות כאלה לא יישנו. בהודעת משרד החוץ בדוחא נאמר כי "קטר דוחה לחלוטין כל פעולה שתפגע בביטחון התעבורה הימית הבין-לאומית". איראן לא אוזכרה בהודעת משרד החוץ הקטרי.

אתמול היועץ לביטחון לאומי, אייל חולתא, נועד בוושינגטון עם עמיתו האמריקני, ג'ייק סאליבן. הבית הלבן מסר כי השניים דנו, בין השאר, באיום הנשקף מאיראן ובאפשרות לקדם את היחסים בין ישראל למדינות ערביות ומוסלמיות. סאליבן הדגיש באוזני חולתא את החשיבות בקידום צעדים חיוביים כלפי הפלסטינים.

בישראל מוטרדים מהיכולת של איראן בנוגע למל"טים המתאבדים, ויודעים איזה סוג התפוצץ בספינה בסוף השבוע במפרץ עומאן. כמו כן במערכת הביטחון יודעים שישנם מאות כלי טיס כאלה באזור שעלולים לפגוע בכלי שיט. המענה הישראלי לכך אינו הרמטי, על אף שבמבצע "שומר החומות" הופל לראשונה על ידי כיפת ברזל מל"ט נפץ ששוגר מרצועת עזה. 

בתוך כך, שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן התייחס לנושא תקיפת הספינה בתדרוך שערך לעיתונאים. לדבריו, "אנחנו בקשר ובשיתוף עם ישראל, בריטניה ורומניה ומדינות נוספות ותהיה תגובה קולקטיבית".