-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

משרד הבריאות מבקש בידוד מהשבים ממדינות נוספות - החל משבוע הבא

ראשית הודיע משרד הבריאות על חובת בידוד מ-18 מדינות נוספות ביום חמישי, אך דחה זאת ליום רביעי הבא • בנט: קצב החולים מוכפל, יש להחמיר את ההגבלות • 3,818 אובחנו אתמול, היום מחצות אובחנו 972 מאומתים נוספים • מספר החולים שמצבם קשה עלה ל-221 • מאילו מדינות חדשות נצטרך בידוד? • הזמרת נועה קירל נדבקה בקורונה
גילי כהן, נוב ראובני ודקלה אהרן שפרן
03 באוגוסט 2021
10:08
עודכן ב 17:13

לקראת הדיון בקבינט על החמרת ההגבלות: לבקשת משרד הבריאות, נוספו 18 מדינות לרשימת היעדים שישראלים השבים מהם, גם מחוסנים ומחלימים, יידרשו לשהות בבידוד ביתי. המדינות: אוקראינה, איטליה, איסלנד, אסוואטיני, ארצות הברית, בוטסואנה, בולגריה, גרמניה, הולנד, טנזניה, יוון, מלאווי, מצרים, צ'כיה, צרפת, קובה, רואנדה ותוניסיה. 

ראשית פורסם כי חובת הבידוד ממדינות אלה תחול החל מיום חמישי הקרוב - בעוד יומיים בלבד. אולם לאחר ביקורת ציבורית, עדכן משרד הבריאות את התקנה והודיע על החלתה החל מ-11 באוגוסט, יום רביעי בשבוע הבא. בנוסף, הודיע המשרד על ביטול חובת הבידוד מהמדינות אוגנדה, איי סיישל, זמביה, ליבריה, פנמה, פרגוואי, קוסטה ריקה וקניה.

מוקדם יותר קיים ראש הממשלה נפתלי בנט שיחת התייעצות טלפונית עם ראשי הקואליציה. בנט אמר לשרים כי קצב החולים מוכפל, ולכן "צריך עוד החמרות כדי להימנע מצעדים חריפים בהמשך". חלק מהמשתתפים בשיחה סברו שראש הממשלה מעוניין להציב להם בחירה בין הגבלות כעת - לסגר בחגים.

הבוקר עדכן משרד הבריאות את נתוני התחלואה, לפיהם אתמול אובחנו בישראל 3,818 מאומתים חדשים. במקביל, מאז חצות אובחנו 972 מאומתים נוספים. מספר החולים שמצבם קשה עלה ל-221 בהם 46 מונשמים. 

היום יתכנס קבינט הקורונה כדי לדון בצעדים הבאים על רקע המשך העלייה בתחלואה. אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בין ההגבלות שיידונו: החמרה של התו הירוק כך שיפעל בכל מקום ולא רק בהתקהלויות של יותר מ-100 אנשים. בנוסף, תיבחן הטלת חובת עטיית מסיכות בשטח פתוח בהתקהלויות של יותר מ-20 אנשים. כמו כן משרד הבריאות צפוי להמליץ לבטל את החרגת הילדים מהתו הירוק כך שגם הם יחוייבו בבדיקה.

עוד פורסם כי בדיון הקבינט יישקל שינוי מדיניות בנוגע לנמל התעופה בן גוריון. על פי ההצעה הצפויה, במקום מדינות אסורות לטיסה, תהיינה מדינות שמותרות לטיסה. כך שהחוזרים מיתר המדינות יידרשו לבידוד. כמו כן, נשקלת מגבלת התקהלות.

בתוך כך, אמש פורסם במהדורה כי בזמן דיוני התקציב בממשלה, כינס ראש הממשלה נפתלי בנט את ראשי מפלגות הקואליציה לדיון על העלייה בתחלואה בקורונה. על פי הפרסום, בנט זימן אל הדיון את פרופסור רן בליצר ופרופסור אלי וקסמן, שתומכים בהחמרה של ההגבלות - כולל הגבלת התקהלות. הדיון הזה היווה למעשה הכנת הקרקע, מבחינה פוליטית, להגבלות נוספות. בקבינט הקורונה ישנה כאמור התנגדות של חלק מהשרים להגבלות נוספות. לפי קבינט המומחים, ישראל עלולה להגיע למצב שמצריך סגר עוד לפני החגים.