t
ספינה
צילום: אי-פי

התקרית במפרץ: דיווח על מכלית נפט שנחטפה, חשד לפעולה איראנית

גורם ביטחוני לרשת סקיי ניוז: כתשעה חמושים איראניים או פרו-איראניים עלו על כלי השיט הנושא את דגל פנמה • משרד החוץ הבריטי: חוקרים בדחיפות תקרית על כלי שיט מול חופי האמירויות • איראן מכחישה מעורבת: זו הכנה לפעולה עוינת נגדנו
כתבי כאן חדשות
03 באוגוסט 2021
17:05
עודכן ב 21:36

מתיחות עם איראן: לפי דיווחים, מכלית נפט נחטפה היום (שלישי) במפרץ עומאן. בבריטניה מעריכים כי מדובר בפעולה איראנית של משמרות המהפכה או של בני בריתה, כך לפי דיווח בעיתון "טיימס". גורם ביטחוני מסר לרשת סקיי ניוז הבריטית כי ככל הנראה, מכלית נפט הנושאת את דגל פנמה נחטפה במפרץ וכי שמונה עד תשעה חמושים, איראנים או פרו-איראניים, עלו עליה.

באיראן הכחישו מעורבות באירוע. לפי דיווח, במשמרות המהפכה נטען שמדובר בהכנה לפעולה עוינת נגדם. עוד הוא הזהיר מפני כל מאמץ שייעשה כדי ליצור "אטמוספירה שלילית" נגד טהראן. משרד החוץ הבריטי הודיע כי מתבצעת חקירה "דחופה" של תקרית על כלי שיט מול חופי האמירויות.

דובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס אמר לעיתונאים: "אנו מודעים לדיווחים על תקרית ימית במפרץ עומאן. אנו מודאגים ובודקים את העניין ומשתפים פעולה עם בעלות בריתנו. ראינו תבנית מדאיגה של תוקפנות איראנית, כולל במישור הימי. אבל בתקרית הספציפית הזאת מוקדם לנו לקבוע מי אחראי".

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות אי-פי כי לפחות ארבע ספינות איבדו שליטה על מערכות ההיגוי במפרץ עומאן ושידרו אותות מצוקה, טרם ברור מה הייתה הסיבה לתקלה. מוקדם יותר הודיעו הרשויות, בהן גם הצי הסוחר הבריטי, על "תקרית" מול חופי האמירויות. הצי הוציא אזהרה שייתכן כי מדובר בחטיפה. אחת מהספינות המדוברות הן "גולדן בריליאנט", הנושאת את דגל סינגפור, ולפי דיווחים חזרה כרגע לתנועה.

מערכת הביטחון בישראל ערכה בדיקה כדי לברר מי בעלי הספינות, כדי לוודא שלא מדובר בספינות עם קשר ישראלי. נכון לרגע זה, לא התגלה קשר לאיש עסקים או חברה מישראל.

האירוע הזה מתרחש על רקע תקיפת הספינה במפרץ עומאן. לפני יומיים הציגה מערכת הביטחון לבריטניה וארה"ב מידע מודיעיני המצביע על כך שהתקיפה הייתה איראנית, ולפי דיווחים ישראל קיבלה מהמעצמות אור ירוק לפעול נגד טהראן.

לפני התקרית הנוכחית, מסר שגריר איראן בלונדון שזומן אתמול לשיחת נזיפה, מוהאסן בהרוואד: "אנחנו לא תומכים בהסלמה, היא לא תסייע לאף צד". השגריר הוסיף כי הוא מבין את הצער הבריטי על מות אחד מאזרחיהם בתקרית במפרץ עומאן בשבוע שעבר אך כי עם זאת "אי אפשר להטיל באופן אוטומטי את האשמה על מדינה".

בנט: איראן לא תצית יותר בשלווה את כל המזרח התיכון

ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע היום, כי ישראל פועלת לרתום את העולם מול האיום האיראני, אבל יודעת במקביל גם לפעול לבד. "איראן יודעת את המחיר שאנחנו גובים כשמישהו מאיים על ביטחוננו. האיראנים צריכים להבין שאי אפשר לשבת בשלווה בטהראן ולהצית משם את כל המזרח התיכון - הדבר הזה נגמר", הוסיף ראש הממשלה.

מוקדם יותר אמרו מפקדים בריטים ל"דיילי מירור" שיש תוכניות לפעול נגד חוליות טרור של ארגונים פרו-איראניים, וכוחות מיוחדים שלהם נמצאים במזרח התיכון. לפי הדיווח, המודיעין הישראלי איתר את המקום ממנו בוצעה כביכול מתקפת הכטב"מים לעבר הספינה בחמישי שעבר. בתוך כך, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד זימנו שגרירי מדינות החברות במועצת הביטחון לפגישה שתתקיים מחר ותעסוק במעורבות איראן בפגיעה בספינה.

לקראת מלחמה עם איראן? האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

עוד דווח כי בריטניה שוקלת לבצע מתקפת סייבר בשטחי איראן, תגובה להפצצת הספינה מול חופי עומאן, שבה נהרגו אזרח בריטי ואזרח רומני. גורמי ממשלה בלונדון אמרו לעיתון ה"סאן" כי בריטניה עובדת עם ארצות הברית ועם ישראל על כמה תגובות אפשריות, וגורם ביטחוני בריטי אמר שהאפשרות הסבירה ביותר היא מתקפת סייבר.

קטר גינתה הלילה את תקיפת הספינה וקראה לדבוק בחוק הבין-לאומי כדי להבטיח שהתקפות כאלה לא יישנו. בהודעת משרד החוץ בדוחא נאמר כי "קטר דוחה לחלוטין כל פעולה שתפגע בביטחון התעבורה הימית הבין-לאומית". איראן לא אוזכרה בהודעת משרד החוץ הקטרי.

אתמול היועץ לביטחון לאומי, אייל חולתא, נועד בוושינגטון עם עמיתו האמריקני, ג'ייק סאליבן. הבית הלבן מסר כי השניים דנו, בין השאר, באיום הנשקף מאיראן ובאפשרות לקדם את היחסים בין ישראל למדינות ערביות ומוסלמיות. סאליבן הדגיש באוזני חולתא את החשיבות בקידום צעדים חיוביים כלפי הפלסטינים.

בישראל מוטרדים מהיכולת של איראן בנוגע למל"טים המתאבדים, ויודעים איזה סוג התפוצץ בספינה בסוף השבוע במפרץ עומאן. כמו כן, במערכת הביטחון יודעים שישנם מאות כלי טיס כאלה באזור שעלולים לפגוע בכלי שיט. המענה הישראלי לכך אינו הרמטי, על אף שבמבצע "שומר החומות" הופל לראשונה על ידי כיפת ברזל מל"ט נפץ ששוגר מרצועת עזה. 

בהכנת הידיעת השתתפו: גילי כהן, עמיחי שטיין, בן יניב ובר שפר