כיתה בבי"ס בירושלים, באוקטובר
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

האם פתיחת שנת הלימודים תידחה?

פרסום ראשון: משרד הבריאות מקדם תוכנית לדחיית שנת הלימודים בשל העלייה בתחלואה. הנושא עלה בדיונים בימים האחרונים. שרת החינוך בתגובה: "כפי שסוכם עם שר הבריאות, שנת הלימודים תיפתח כסדרה". מרכז השלטון המקומי: "לא יקום ולא יהיה"
גילי כהן
03 באוגוסט 2021
20:18
עודכן ב 22:13

פרסום ראשון: משרד הבריאות מקדם תוכנית לדחיית שנת הלימודים בשל העלייה בתחלואה. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. הנושא עולה בדיונים המקדימים בימים האחרונים, כולל הבוקר. המטרה - לדחות את פתיחת שנת הלימודים, ו"להתחשבן" על ימי הלימוד הללו בהמשך השנה, מתוך מחשבה שממילא מספר ימי הלימוד בספטמבר מועט בשל חגי תשרי.

ערב ראש השנה יחול השנה ב-6 בספטמבר, חמישה ימים בלבד אחרי פתיחת שנת הלימודים. חגי תשרי יסתיימו רק לאחר 29 בספטמבר, אחרי אסרו חג סוכות. בסך הכול מתוכננים בתשרי 11 ימי לימודים, כולל ימי שישי, ושמונה ימים לא כולל שישי. 

מלשכתה של שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון נמסר בתגובה: "כפי שסוכם עם שר הבריאות, שנת הלימודים תיפתח כסדרה. מערכת החינוך תהא האחרונה לנקוט בצעדים שיהיה בהם כדי לפגוע ברצף הלמידה ובמענים הרגשיים שהיא מחויבת לתת ל-2.4 מיליון תלמידות ותלמידים בארץ".

בעקבות הפרסום, בהנהגת ההורים הארצית קראו למשרד הבריאות: "חדלו מנסיונותיכם להלך אימים על תלמידי והורי ישראל באשר לפתיחת שנת הלימודים. ילדי ישראל לא ישמשו עוד כשק החבטות של מדינת ישראל".

ממרכז השלטון המקומי נמסר: "דחיית שנת הלימודים - לא יקום ולא יהיה. לא ניתן לפרנויה לנהל אותנו".

כחלק מהדיונים על פתיחת שנת הלימודים, ביום ראשון הציגו מומחי בית החולים ספרא לילדים תוכנית לראש הממשלה, בשם "הכיתה הירוקה". לפי התוכנית, ילדים לא מחוסנים או מחלימים שבאו במגע עם חולה קורונה, לא יידרשו לבידוד, אלא יעברו בדיקות מהירות מדי יום. 

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש אמר באותו יום כי אינו צופה הגבלות בחגי תשרי. בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב אמר אש: "אנחנו עוקבים אחרי המספרים וככל שנצליח לשלוט במספר החולים שמצבם קשה אז נצליח לעבור את החגים ללא מגבלות נוספות".