-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

כן, גם מחוסנים נדבקים. אבל יש כאן הבדל משמעותי

רבים הסיקו מהנתונים שלמבוגרים שהתחסנו יש את אותו סיכוי לחלות בקורונה כמו לאלו שלא התחסנו – אז מה הטעם בחיסון? כשבוחנים מקרוב את הנתונים רואים שהמגמה הפוכה לחלוטין | מה אומרים המספרים?
נוב ראובני
04 באוגוסט 2021
07:13

ביום שני הצגנו השוואה בין שיעור הנדבקים בקורונה בקרב בני 60+ שהתחסנו לעומת אלו שלא. לפי ההשוואה במודל הסטטיסטי של חוקרי האוניברסיטה העברית – הסיכויים של שתי הקבוצות הללו לחלות בנגיף דומים. רבים פירשו את הנתון הזה של חוקרי העברית (שצריך לומר: לא חף מהטיות כמו חישובים אחרים של יעילות החיסון), כאילו אין טעם בהתחסנות כלל. אבל חשוב לומר שההיפך הוא הנכון. 

 אותו סיכוי להידבק? ההשוואה לפי המודל של חוקרי העברית

יותר מכול, מטרתו של החיסון היא למנוע תחלואה קשה והגעה לאשפוז – ואת זה הוא ממשיך לעשות בצורה טובה גם חודשים אחרי המנה השנייה. כשבוחנים את התפלגות החולים שמצבם קשה בחודש האחרון בקרב בני 60+ רואים ש-72% מהם מחוסנים חיסון מלא ו-28% לא מחוסנים כלל או מחוסנים חלקית. 

אבל, כשמשווים את התפלגות החולים שמצבם קשה לפילוח כלל האוכלוסייה המבוגרת – רואים פערים גדולים הרבה יותר מאלה שראינו בקרב המאומתים. כאן, חלקם של הלא מחוסנים מבין החולים במצב קשה גבוה פי יותר מ-4.5 מחלקם באוכלוסייה, בעוד שחלקם של המחוסנים בקרב החולים שמצבם קשה – נמוך מחלקם באוכלוסייה.

כלומר, הסיכוי של לא מחוסנים בגיל מבוגר לחלות באורח קשה גבוה במידה ניכרת מזה של המחוסנים. זה מה שאומרים המספרים, וזה מה שאומרים גם רבים מהמומחים, שסבורים כי לפי שעה – המשך ההתחסנות הוא המפתח המרכזי לבלימת התחלואה.