בנט חונך עמדת חיסונים
צילום: חיים צח/ לע"מ

משרד הבריאות: 3,280 מאומתים חדשים אתמול

מספר החולים החדשים נותר יציב, מספר החולים קשה עלה ל-236 • ראש הממשלה חנך מתחם חיסונים חדש בסינמה סיטי: "לא רוצים להגיע לעומס בבתי החולים. יודעים מתי ללחוץ על הברקס" • יותר מ-137 אלף איש קיבלו את מנת החיסון השלישית, 370 אלף קבעו תורים
דקלה אהרן שפרן וגילי כהן
04 באוגוסט 2021
09:13
עודכן ב 14:05

משרד הבריאות עדכן כי כ-3,280 איש אובחנו חיוביים לקורונה ביממה האחרונה, ירידה מהיום שלפני כן בו אותרו יותר מ-3,800 חולים. בנוסף, מספר החולים במצב קשה ממשיך לעלות ועומד כעת על 236, בעוד שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 3.34%. 

ראש הממשלה נפתלי בנט חנך הבוקר (רביעי) מתחם חיסונים של שירותי בריאות כללית בסינמה סיטי בירושלים וקרא להמשיך ולהתחסן: "ישראל אזרה אומץ ואנחנו הראשונים בעולם שמתחסנים בחיסון המשלים". בנט אמר כי מדובר בהחלטה מקצועית, אך חיונית כדי "לנסות להימנע מאמצעים יותר קשים". 

ממשלה חדשה - איומים ישנים: הסגר הוא הפתרון היחיד? | עמיחי שטיין, פרשנות

ראש הממשלה הוסיף: "המטרה שלנו היא לשמור על ישראל פתוחה אבל לא להגיע למצב שבתי החולים, חלילה, יצטרכו להגיד אין לנו מקום". בהמשך אמר: "המטרה שלנו היא לא להגיע לזה,, ואנחנו יודעים מתי ללחוץ על הברקס". 

ברקע, מדווחות קופות החולים על היענות גבוהה לקבלת מנת החיסון השלישית, כש-157 אלף בני אדם קיבלו עד כה את החיסון - כ-11% מקבוצת היעד. בקופות החולים מציינים כי מדובר בשיעורי התחסנות גבוהים שנרשמו תוך שלושה ימים בלבד. כמו כן, כ-370 אלף איש קבעו תורים לחיסון. 

במשרד הבריאות אומרים כי הם דרוכים לראות מה תהיה ההשפעה של מתן מנת החיסון השלישית ומעריכים כי המהלך יוכל להעניק מוגנות טובה יותר למי שיקבלו את החיסון. אולם לצד זאת, עדיין לא ידוע האם תהיה השפעה גם ברמה הכללית והאם תהיה בלימה בעלייה בתחלואה. גורם בכיר במשרד אומר כי לא ברור אם מנת החיסון השלישית תביא לשינוי משמעותי ומוסיף כי שינוי גדול יותר היה מושג אם הייתה עלייה בשיעור ההתחסנות בקרב כמיליון ומאה אלף הישראלים שטרם קיבלו את מנת החיסון הראשונה.

בהקשר זה, ראש קבינט המומחים לקורונה פרופ' רן בליצר הזהיר בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, כי ישראל עלולה להגיע תוך שבועות ספורים למצב של 150-100 חולים קשים ביום. הוא אמר כי מה שדרוש כעת כדי להימנע מסגר הן מגבלות התקהלות עמוקות: "הצעדים שננקטו אתמול בקבינט טובים ומקדמים, אבל לא יהיה בהם די כדי לעצור ולשנות באופן מהותי את המגמה - כדי לשנות אותה צריך להטיל מגבלות על התקהלויות"

האזינו לריאיון עם פרופ' רן בליצר

מעקב שביצעה קופת החולים "מכבי" אחר מחוסנים טריים לקורונה בגילי 15-12 הראה כי החיסון של "פייזר" יעיל נגד וריאנט הדלתא. מהנתונים שפורסמו הבוקר עלה עוד כי ההתפרצות הנוכחית וההדבקה נובעות מירידה בכמות הנוגדנים בקרב אלה שחוסנו לפני חמישה חודשים ומעלה. נוסף על כך, במסגרת המעקב אחר 35 אלף נערים במכבי שחוסנו בשתי מנות, 24 ימים לאחר המנה השנייה, ובהשוואה ל-92 אלף נערים שלא חוסנו - נמצא כי יעילות החיסון עומדת על 95%. 

בתוך כך, חבר קבינט המומחים המייעץ לממשלה פרופסור ארנון אפק אמר הבוקר כי הדרך למנוע סגר היא חיסון של מי שעדיין לא עשה זאת. המשנה למנכ"ל בית החולים "שיבא" הדגיש בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב כי המחוסנים מדביקים ונדבקים פחות וכי החיסון מקטין את הסיכוי שמצבם ייתדרדר אם יחלו.

אמש הודיע קבינט הקורונה על הגבלות נוספות. מתווה התו הירוק יורחב לכל המקומות ולכל הגילאים. הורה לילד עד גיל 12 שנדבק בקורונה יחויב בבידוד. יומלץ למגזר הפרטי לעבור לעבודה מהבית. תחויב עטיית מסכות בחללים פתוחים בהם יש התקהלות של מאה אנשים ומעלה.

גורמים שהשתתפו בדיון אמרו לכאן חדשות שההגבלות החדשות נועדו "להרוויח זמן". ההבנה היא, שאם לא תהיה איזה הפתעה דרמטית מאופן השפעתה של החיסון השלישי על התחלואה או גל התחסנות המוני, נגיע לסגר - למרות ההגבלות.