ממשלת בנט-לפיד
צילום: מארק ישראל סלם, לע"מ

ממשלה חדשה - איומים ישנים: הסגר הוא הפתרון היחיד?

הממשלה הקודמת חגגה את סיום הקורונה, הממשלה הנוכחית מנסה להיות נחמדה - והבעיה לא נעלמת. שתי הממשלות נכשלו בקביעת שיטות עבודה מסודרות וגם סגר חמישי הוא לא סיוט רחוק
עמיחי שטיין | פרשנות
04 באוגוסט 2021
10:25

הפסימיות ריחפה אמש בחדר שבו התכנס קבינט הקורונה בכנסת. התחזיות היו קודרות: עד סוף אוגוסט נגיע ליותר מעשרת אלפים מאומתים ביום, וכמות החולים שמצבם קשה בבתי החולים תגיע למצב שיגרום לעומס בבתי החולים. "התחושה הייתה שלמעשה רק נס יציל אותנו", אמרו לנו גורמים בקבינט. "גם אחרי ההגבלות המחמירות שאושרו אמש, ההבנה היא שאם לא יהיה אפקט ממשי לחיסון השלישי או גל התחסנות פתאומי, נגיע בסופו של דבר לסגר". מעבר לפסימיות, ישנם כמה דברים, שגם אחרי שנה וחצי של קורונה - עדיין לא ברור איך לא קיבלו פתרון.

בלי Plan B

הממשלה הקודמת חגגה את סיום הקורונה. המסכות הוסרו, נתב"ג שוחרר והתווים הסגולים והירוקים בוטלו. הממשלה הנוכחית ניסתה להיות נחמדה איתו - "תו שמח", "תו ירוק לייט", נתב"ג חצי-חצי. אבל שתיהן, לא ניסחו Plan B - או: מתי נדע שהקורונה חזרה, פרמטר מדויק מה זה עומס בבתי חולים, אינדיקציה שיש קפיצה ממשית בתחלואה, ומה עושים בכל שלב. 

ההבטחה הישראלית נגד הקורונה | עוד יום

סרבני החיסונים

קצת יותר ממיליון ישראלים שיכולים להתחסן טרם התחסנו. בנט כינה אותם "סרבני חיסון", התו הירוק אמור לעודד אותם להתחסן, אבל למעשה יש ספק גדול אם משהו יזיז את אותם מאות אלפים שלא הלכו לקבל זריקה. וזאת הבעיה הגדולה: גם סגר נוסף, לא יפתור את העובדה שבלי שאותה קבוצה תתחסן - החשש מתחלואה קשה שתעמיס על בתי החולים היא כאן כדי להישאר. פרופסור ערן סגל הציע לקבינט להחזיק עד כמה שניתן עם ההגבלות החדשות - עד שאולי מאות אלפי המאומתים הנוספים יגרמו לירידה בתחלואה. אבל גם הוא מודה: אם לא נראה ירידה בקרוב - חובה סגר.

נתב"ג

די מדהים, ששנה וחצי מאז הופעת הנגיף בשערי ארצנו, אין עדיין מתווה מסודר לנתב"ג - אלא אלתור תוך כדי, כשהווריאנט התורן משתולל בארץ. אין פרמטר קבוע למהי מדינה אדומה, ושלא לדבר על הכמות הפעוטה של הישראלים שבאמת מקיימים את הבידוד. אז נכון, יש בדיקת קורונה לכולם היום, אבל הרעיון של הצמידים האלקטרוניים, שכבר עבר פיילוט בהצלחה, נגנז, וההסכמון, אותה אפליקציה שתוודא בידוד באמצעות וידאו מתחילה רק היום את הפיילוט. הדרך אל הבידוד המושלם של נתב"ג נראה רחוק.

נתב"ג - אלתורים ברגע האחרון. צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

וזה עוד בלי שדיברנו על מערך הבדיקות המהירות, הגדלת כמות הפקחים, ומציאת אמצעי הרתעה שבאמת יגרום לישראלים למלא אחר ההנחיות. מדובר במחדל של שנה וחצי, של ממשלה שחגגה את סיום הקורונה - וממשלה שחשבה שסגר רביעי הוא מושג רק לסרטים, ושהצהירה בכל מקום שיש דרכים יצירתיות יותר להתמודד עם הנגיף. בנט ניסה לדבר אל ליבם של הישראלים והתחנן שלא נטוס לחו"ל, אבל זה לא ממש עזר. עד שלא יפתרו את הבעיות המרכזיות - אף אחד לא מבטיח שלא נגיע בזכות איזה וריאנט חמקמק גם לסגר חמישי.