-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מזכ"ל ארגון בריאות העולמי קורא לדחות את החיסון שלישי: "פוגע במאמץ הלאומי"

הסיבה לבקשה של המזכ"ל הארגון – לאפשר למדינות עניות ומתפתחות לעמוד בקצב ההתחסנות, כשחלק גדול מהתושבים בהן טרם קיבלו את מנת החיסון הראשונה נגד הנגיף
מואב ורדי מאיה ראכלין ואיתמר מרגלית
04 באוגוסט 2021
17:22
עודכן ב 19:52

מזכ"ל ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום גברייסיוס, אמר היום (רביעי) שארגונו קורא לדחות את מתן החיסון השלישי נגד קורונה עד לסוף חודש ספטמבר לכל המוקדם. לדבריו, הסיבה לבקשה היא לאפשר למדינות עניות ומתפתחות לעמוד בקצב ההתחסנות, כשחלק גדול מהתושבים בהן טרם קיבלו את מנת החיסון הראשונה נגד הנגיף. עוד הוא הוסיף שהדבר פוגע במאמץ הבין לאומי לבלימת המגפה. 

הארגון שואף לכך שכל המדינות בעולם יחסנו לפחות 10% מהאוכלוסיה שלהן לפני שיחלו "זריקות הדחף". "אני מבין את הרצון של הממשלות להגן על האזרחים שלהן", אמר המזכ"ל. "אבל אנחנו לא יכולים לקבל את זה שיש מדינות שהשתמשו כבר בכל האספקה הגלובלית של החיסונים, כשבשארית העולם, יש אנשים שנשארו לא מוגנים". 

בכל העולם חולקו יותר מארבעה מיליארד מנות חיסונים. 80% ניתנו במדינות עשירות יותר, שיש בהן פחות ממחצית מהאוכלוסיה. בעוד שבמדינה עשירות נותנים 100 מנות לכל 100 בני אדם, במדינות עניות מדובר במנה וחצי לכל 100 בני אדם. מדינות שבהן אחוז ההתחסנות נמוך יותר – הן המדינות שמהן יגיעו הווריאנטים שיסכנו את היעילות של החיסון. כך גם היה במקרה של זן הדלתא, שהגיע מהודו. 

ביום ראשון החל בישראל מתן מנת חיסון שלישית למבוגרים מגיל 60. יום לאחר מכן בריטניה הודיעה שתחל לחסן את אזרחיה המבוגרים במנה שלישית מ-9 בספטמבר. ביום שני יו"ר הוועדה המייעצת למנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) בנושא חיסונים אמר לכאן חדשות כי ההחלטה לחסן מבוגרים בישראל במנה שלישית "ראויה וטובה מאוד".