-
צילום: אי-פי

ארה"ב: מי שעלה על מכלית הנפט אמש - הם איראנים

לפי גורמי מודיעין אנשי משמרות המהפכה הם הם האחראים לחטיפה • עדיין לא ברור אם היה בכוונת איראן להוביל את המכלית אל שטחה או שרצתה להעביר למערב מסר
עמיחי שטיין
04 באוגוסט 2021
22:23

במשרד החוץ האמריקני אומרים הערב (רביעי) כי מי שעלה על מכלית הנפט אמש - הם איראנים. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם מוקדם יותר כי אנשי משמרות המהפכה האיראניים הם האחראים לחטיפת המכלית. גורמי מודיעין מערביים אמרו לכאן חדשות כי עדיין לא ברור אם היה בכוונת איראן להוביל את המכלית אל שטחה, והדבר השתבש או שהיא ביקשה להעביר למערב מסר שביכולתה להשתלט על כלי־שיט.

בתוך כך, העיתון הבריטי "טיימס" דיווח היום מפי גורמים ממשלתיים בריטים כי אנשי צוות המכלית שנחטפה אתמול - חיבלו בכוונה במנועים וכך מנעו את הכוונה להשיטה לעבר איראן. עוד דווח כי ברגע שספינות מלחמה אמריקניות ועומאניות הגיעו לאזור התקרית - האיראנים עברו לסירות שהמתינו להם בסמוך וברחו. אחד הגורמים הממשלתיים אמר שבתקרית שהסתיימה רשמית הבוקר, אף איש צוות מהאונייה לא נפגע.

בתוך כך פורסמה שיחת הקשר בין אנשי המכלית למשמר החופים האמירותי. בשיחה בין אנשי המכלית למשמר החופים של איחוד האמירויות, נשמע איש הצוות אומר כי "יש 6-5 איראנים עם תחמושת על הסיפון".

לפחות ארבע מכליות נפט דיווחו אתמול שאיבדו שליטה על מערכות ההיגוי והניווט ושידרו אותות מצוקה מאזור המפרץ. משרד החוץ הבריטי הודיע שהתחיל לחקור את התקרית וגורמים בממלכה העריכו שמדובר בחטיפת כלי שיט, שבוצעה בידי לוחמים חמושים של משמרות המהפכה של איראן. מערכת הביטחון בישראל ערכה בדיקה כדי לברר מי בעלי הספינות, כדי לוודא שלתקרית אין קשר ישראלי, ולפי שעה לא נמצא קשר כזה.

לקראת מלחמה עם איראן? האזינו לעוד יום