יאיר לפיד ואביגדור ליברמן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

איך מנצחים מגפה? לא מגיעים לישיבות קבינט | הזווית

כשישבו בספסלי האופוזיציה יאיר לפיד ואביגדור ליברמן אמרו שממשלת נתניהו נכשלה בניהול משבר הקורונה. עכשיו ראש הממשלה החליפי ושר האוצר לא מתייצבים לדיוני הקבינט שהקימו ושולחים נציגים מטעמם
מערכת כאן חדשות
05 באוגוסט 2021
08:02

אתמול התעוררנו לשורת החלטות שקיבל קבינט הקורונה ברקע העלייה בתחלואה. ואם היינו מצפים שאת ההחלטות כבדות המשקל על ההגבלות יקבלו בכירי שרי הקבינט, חשף אמש כתבנו מיכאל שמש בחדשות הערב בכאן 11 כי מאז שהוקם קבינט הקורונה, ראש הממשלה החליפי ושר החוץ, יאיר לפיד, נעדר מכל הדיונים, גם מאלו שעסקו בתחומים שנוגעים למשרדיהם. הבוקר (חמישי) נחשף בכאן חדשות כי גם שר האוצר, אביגדור ליברמן, נעדר מהדיונים. 

בתגובה לפרסום מסר לפיד כי הוא אינו צריך להשתתף בדיונים האלה משום שהם אינם בתחומי עיסוקו או התמחותו. בפוסט שפרסם ברשתות החברתיות, לפיד כתב כי קבינט הקורונה הוא גוף שמקבל החלטות ולכן רצוי שהרכבו יהיה קטן ורלוונטי ככל האפשר.

"גם כראש הממשלה החליפי אין צורך שאשתתף בדיונים, משום שיש ראש ממשלה אחד במדינת ישראל ושמו נפתלי בנט. הוא מנהל מצוין את משבר הקורונה, הוא האדם הנכון במקום הנכון", כתב לפיד. הוא הוסיף שהממשלה תתנהל ותקבל החלטות על סמך שיקולים מקצועיים וענייניים.

עוד קודם לכן מסרה לשכתו של לפיד בתגובה כי בישיבות קבינט הקורונה משתתפים מטעמו מנכ"לית משרד ראש הממשלה החליפי ונציגים מהאגף הקונסולרי במשרד החוץ. עוד נמסר כי ראש הממשלה החליפי ושר החוץ לפיד מקבל עדכונים שוטפים על הדיונים.

מטעמו של שר האוצר ליברמן נמסר בתגובה כי הוא "מינה את השר במשרד האוצר, חמד עמאר, לנציג בקבינט הקורונה בזמן בניית התקציב וחוק ההסדרים ואישורם בממשלה. כמו כן גם הדרג המקצועי של משרד האוצר נוכחים בישיבות הקבינט ולוקחים חלק פעיל בהחלטות. שר האוצר נשאר מעודכן לאורך כל הדרך ושותף בהחלטות שרלוונטיות למשק ולכלכלת ישראל".

אבל התגובות, "תתפלאו", לא הגיעו רק משם. ראש האופוזיציה וראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו צייץ בתגובה לפרסום: "בזמן שבנט גורר את ישראל לסגר — לפיד בכלל לא מגיע לדיוני קבינט הקורונה". ח"כ יואב קיש שהיה סגן שר הבריאות בממשלה הקודמת כתב: "לפיד חושב שהוא מיותר בקבינט הקורונה. האמת לפיד, אתה צודק. אתה באמת מיותר. קדימה, תתפטר".

ממשלה חדשה - איומים ישנים: הסגר הוא הפתרון היחיד? | עמיחי שטיין, פרשנות

אלא שהפרסום המדובר גרם לנו להיזכר בכמה מהאמירות שהיו ללפיד בשבתו בספסלי האופוזיציה בשנה שעברה לממשלת נתניהו-גנץ. "ממשלה של 36 שרים לא יכולה לנהל את משבר הקורונה", אמר יו"ר האופוזיציה לשעבר בריאיון לכאן רשת ב בראשית יולי 2020. "הכישלון הניהולי של הממשלה מחפיר, ויש לבטל את מסיבות העיתונאים המנופחות שבהן ראש הממשלה נתניהו מסביר כמה הוא מדהים".

האזינו לריאיון עם לפיד בכאן רשת ב (יולי 2020)

בסוף חודש אוגוסט אמר לפיד בריאיון לאריה גולן כי "ראש הממשלה נתניהו נכשל כישלון מוחלט בטיפול בקורונה, ומוסר לציבור נתונים לא נכונים, לממשלה אין שום תוכנית עבודה איך להוציא אותנו מן המשבר".

האזינו לריאיון עם לפיד בכאן רשת ב (אוגוסט 2020)

בהודעה שפרסם בראשית חודש ספטמבר הגדיל לעשות וקרא לנתניהו לקבל אחריות, להודות בכשלונו במאבק בקורונה ולהתפטר. על הממשלה אמר אז: "יש להם תוכנית בריאותית? יש להם תוכנית כלכלית? הם הקימו מערך של בדיקות אפידימיולוגיות? שום דבר. הולכים לסגר כי הם נכשלו, ואין להם מושג מה הם רוצים לעשות עכשיו. נכשלתם, תתפטרו".

גם שר האוצר ליברמן לא חסך בשעתו ביקורת ממשלת נתניהו על ניהול משבר הקורונה. בריאיון לכאן חדשות לפני כשנה אמר ליברמן כי "מה שצריך לעשות זה להעביר את האחריות והתיאום לפיקוד העורף, ופשוט להפסיק לבזבז זמן. נתניהו לא רוצה לאבד שליטה, והוא לא מנהל את משבר הקורונה - אלא מנהל מסע יחסי ציבור".

האזינו לריאיון עם אביגדור ליברמן בכאן רשת ב (יוני 2020)

"כל רגע שעובר הוא רגע מבוזבז, על הממשלה להגיב במהירות", קבע בנט בספרו "איך לנצח מגפה", אותו פרסם כשישב באופוזיציה. "חשוב לדעת איך כרגע (לא) מתפקדת הממשלה, ואיך אפשר אחרת", כתב בפוסט שבו ניסה לשווק את ספרו בספטמבר 2020. אמש דיווחה גילי כהן בחדשות הערב כי בכירים בקבינט הקורונה מטילים ספק בכך שהצעדים שעליהם החליט הקבינט יביאו לצמצום של ממש בתחלואה. לדברי הגורמים, אם לא ניכנס למה שהגדירו "מרוץ התחסנות" - נתקרב לסגר. אז מה, ככה מנצחים מגפה?

על פי נתוני משרד הבריאות, ביום שלישי אובחנו בישראל 3,290 מאומתים חדשים. אתמול אובחנו מחצות עד שעות הערב המוקדמות 2,125 מאומתים, מה שאומר שהמספר הזה יגדל עוד יותר בנתונים שיפרסם המשרד הבוקר. מספר החולים שמצבם קשה כבר טיפס ל-234 מתוכם 51 מונשמים. ובינתיים? נמשיך להסתובב עם מסכות בחללים פתוחים. ובמקומות אחרים? תלוי ברמת האכיפה, שלא בדיוק מרתיעה עדיין את האזרחים. שר הבריאות הורוביץ אמר אתמול שעוד אפשר להימנע מסגר. אז מה אנחנו נגיד? אולי ראש הממשלה החליפי ימצא גם לזה תחליף.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"