מכשירי חמצן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תחלואה סמויה? זינוק בפניות לסיוע בציוד נשימתי ביתי

בעמותת יד שרה מדווחים על עלייה של 70% בהשאלות מחוללי חמצן ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה - אף שאז מספר החולים במצב קשה שדווח היה נמוך יותר • בכיר במערכת הבריאות: זה יכול להעיד על עלייה בתחלואה שמטופלת בבתים
דקלה אהרן-שפרן
05 באוגוסט 2021
17:52

פרסום ראשון: בשבוע האחרון נרשם זינוק בפניות לסיוע בציוד נשימתי ביתי - מה שעלול להעיד על תחלואה סמויה נרחבת שמטופלת בבתים ואינה מגיעה לבתי החולים.

בעמותת יד שרה מדווחים כי בשבוע האחרון נרשמה עלייה של 31% בביקוש לציוד נשימתי ביתי, בהשוואה לשלושת השבועות הקודמים. ביחס לתקופה המקבילה אשתקד מדובר בזינוק חד של 70%, אף שגם אז נרשמה עלייה בתחלואת קורונה. ביחס לתקופה המקבילה בשנת 2019, לפני התפרצות הקורונה בישראל, מדובר בעלייה חדה של 133%.

בעמותה אומרים כי בתקופה המקבילה בשנה שעברה מספר חולי הקורונה במצב קשה היה גבוה ביותר מ-70% ממספר המתאשפזים כיום. עם זאת, מספר ההשאלות של מחוללי חמצן היום, כאמור, גבוה ב-70% מהשנה שעברה. לכן מסיקים מכך ביד שרה לגבי תחלואה סמויה נרחבת, שמטופלת בבתים.

בכיר במערכת הבריאות, המעורב בהליכי קבלת ההחלטות, אמר לכאן חדשות כי הדבר אכן יכול להעיד על עלייה בתחלואה שמטופלת בבתים, ואינה משתקפת באופן שוטף בדיווחי בתי החולים ומשרד הבריאות. הוא הוסיף כי משמעות הדבר היא שיש בעיה והיא מתגברת בסולם מעריכי, ויש לנקוט צעדים לאלתר במטרה להביא לבלימת התחלואה.