הפיגוע בפיצה סבארו בירושלים ב-2001
צילום: פלאש 90

"ילדים באים באלונקות": 20 שנה לפיגוע בסבארו

אסתר שושן לא שוכחת את השקט שלפני הצעקות • מילי מעוז נזכרת ביום החופש שהציל את חייה, אבל הפך אותה לאחות שכולה • הצלם אייל ורשבסקי יודע לתאר היטב את מראות הזוועה • פרופ' ריבקינד שומר את צילומי הרנטגן של הפצועים
יפעת עמיאל
07 באוגוסט 2021
21:51

אסתר שושן לא שוכחת את השקט שלפני הצעקות, מילי מעוז נזכרת ביום החופש שהציל את חייה אבל הפך אותה לאחות שכולה, הצלם אייל ורשבסקי יודע לתאר היטב את מראות הזוועה שתפס בעדשת המצלמה ופרופסור אבי ריבקינד שמר עד היום את צילומי הרנטגן של הפצועים.

צפו בכתבה של יפעת עמיאל בחדשות השבת

הם היו שם באותו יום קיץ ב-9 באוגוסט 2001, בפיגוע במסעדת סבארו במרכז ירושלים, שבו נרצחו 15 ישראלים ונפצעו 140 – אחד הפיגועים הזכורים ביותר של האינתיפאדה השנייה. חלקם מיעטו לדבר למצלמה ב-20 השנה שעברו, ועכשיו הם חזרו לזירה ולרגעים שלא ישכחו לעולם. 

"אני נמצאת עוד ב-2001", מודה אסתר שושן, שאיבדה את בתה יוכבדת. "אני זוכרת את השקט הזה לפני הצעקות, זה כאילו רגע של גיהינום. זה כמו אתמול, ממש ככה, לא מאמינה שעברו 20 שנה", הוסיפה שושן. פרופסור ריבקינד סיפר שהוא עוד זוכר את השמות. "הילדים סך הכול הלכו לקנות פיצה והם הגיעו אלינו על אלונקות, זו משקולת של טון", נזכר ריבקינד שניהל את יחידת הטראומה בבית החולים הדסה עין כרם לפני 20 שנה.

מילי מעוז ואחותה תהילה עבדו ביחד במסעדה. "היא ניסתה למצוא מחליף, אבל לא הצליחה", סיפרה מילי, "ב-14:00 אח שלי אמר שהיה פיגוע בסבארו. אחיינית שלי בת ה-4 שאלה למה אני בוכה, אמרתי לה שדודה תהילה שברה את הרגל, לא ידעתי מה להגיד לה".