חסן נסראללה

נסראללה על ירי הרקטות: מסר לישראל - נגיב לכל תקיפה של חיל האוויר

מזכ"ל חיזבאללה נאם לרגל יום השנה לסיום מלחמת לבנון השנייה, התייחס להתחממות הגזרה הצפונית והסביר מדוע בוצע הירי מהכפר הדרוזי
רועי קייס
07 באוגוסט 2021
20:58
עודכן ב 21:45

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, התייחס הערב (שבת) לירי הרקטות לצפון ישראל ואמר כי מדובר במסר לישראל כי "על כל תקיפה של חיל האוויר, אנחנו בוודאות נגיב בהתאם". בנאום לרגל יום השנה ה-15 למלחמת לבנון השנייה אמר נסראללה כי נדרשה תגובה מהירה מצד חיזבאללה על התקיפות של חיל האוויר בדרום לבנון, לראשונה זה 15 שנה. לדבריו אם התגובה הייתה מתעכבת, לא היה לה ערך.
נסראללה אומר כי מדובר בתגובה מחושבת: "אנחנו בחרנו שטח פתוח בהר דב בסביבת מוצבים צבאיים. בחרנו אזור שאין בו איכרים וחקלאים. החלטנו לעשות את זה בבוקר. לא ירינו בלילה כי לא רצינו שיהיה פחד בקרב הנשים והאנשים. סיכנו את האנשים שלנו למען האנשים כדי שלא יפחדו". הוא הוסיף כי יעד התגובה הוא לבסס את כללי המשחק הקודמים מ-2006: "אנחנו לא רוצים ליצור משוואה חדשה. אנחנו רוצים לבסס את הכללים של המשוואה הקודמת שישראל רוצה לבטל". לדבריו, אין הכרח שבפעם הבאה ארגונו יגיב בהר דב ואפשר כי זה יהיה במקום אחר בצפון ישראל וכי כל האפשרויות פתוחות. 

נסראללה הסביר מדוע בוצע הירי מהכפר הדרוזי: "אני אומר לתושבי שוויא, חסבייה ולתושבי הכפרים הלא שיעיים. אם היינו יכולים לכסות את השטח הזה באופן מדויק מהכפרים השיעיים שלנו ומהבתים שלנו, היינו עושים את זה כדי להגן על כל לבנון, אבל האזור הזה בפרט, הר דב שהוא אזור צבאי ואין בו אזרחים וחקלאים. רצינו לשגר קטיושה. אתם יודעים את הזווית. הרקטות האלה יכולות להגיע למקומות אחרים שלא רצינו שהם יגיעו לשם. הם יכלו להגיע לאזורים מאוכלסים (בישראל).

בהמשך הוסיף: "זה יכול לגרור אותנו לעימות לא מחושב. לכן, הגיאוגרפיה והפעילות הצבאית מחייבים לשגר את הרקטות מהמקומות האלה ולכן הלכנו לשם, לא בגלל שהם ליד כפרים דרוזים, נוצרים או סונים. זה מביש שמישהו מדבר בשפה הזו ומאשים אותנו בכך".

מזכ"ל חיזבאללה אמר כי ארגונו טרם סגר את החשבון עם ישראל בעניין חיסולם של עלי כאמל מוחסן, שנהרג בתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה, ומוחמד קאסם טחאן שנהרג בהתפרעויות על גבול לבנון במבצע שומר החומות. לדבריו, הנקמה עוד תבוא ושמותיהם צוינו כדי להוקירם. נסראללה הוסיף כי אינו מבטיח שאם ישראל תתקוף מהאוויר שטח פתוח בדרום לבנון, אז התגובה בהכרח תהיה בהר דב: "זה יכול להיות בכל מקום אחר בצפון ישראל". לדבריו, אין משוואה ולפיה תקיפות אוויריות שוות תקיפה בהר דב. נסראללה אמר כי ארגונו תמיד אומר שאינו רוצה ללכת למלחמה, אבל הוא ערוך לה והוא מחכה לה כל יום: "המעשה הטיפשי ביותר של ישראל יהיה להיכנס למלחמה עם לבנון".

לצד זאת ציין כי מאז המלחמה ישראל נמנעה מתקיפות אוויריות בלבנון בגלל החשש מחיזבאללה וזאת למעט הפרות קטנות שחיזבאללה הגיב עליהן. לדברי נסראללה, הסיבה היא שישראל חששה מהתגובות שיהיו בעקבות כך ומעימות גדול עם חיזבאללה.

עוד אמר נסראללה כי "במשך 15 שנה אנחנו שומעים רק איומים מישראל, אבל הם לא עשו דבר בשל החשש מההשלכות האפשריות של מלחמה". לדבריו, ההישג החשוב והאסטרטגי ביותר של מלחמת לבנון השנייה הוא יצירת מאזן אימה וכללי עימות ששומרים על לבנון.

מפקד משמרות המהפכה של איראן, חוסיין סלאמי, אמר הערב כי ירי הרקטות של חיזבאללה בתגובה על התקיפה האווירית של ישראל בשטח לבנון הוכיח לראש הממשלה החדש בישראל, בנט, שמשוואת התגובה של הארגון לא השתנתה. מפקד משמרות המהפכה אמר את הדברים בפגישה עם נעים קאסם, סגנו של נסראללה, שהשתתף בטקס השבעת הנשיא האיראני החדש ראיסי.