לינוי אשרם עם מדליית הזהב
צילום: עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל

הבהלה לזהב | הזווית

לינוי אשרם רשמה הישג היסטורי, לא רק לעצמה ולישראל, אלא בענף ההתעמלות האמנותית כולו. גם סערה פוליטית קלה וזעם בנבחרת הרוסית שהפסידה, לא יכולים להפחית מהגדולה שלה
הזווית
08 באוגוסט 2021
07:32

לינוי אשרם עשתה את זה. כנגד כל הסיכויים היא זכתה בזהב בתחרות הקרב-רב בהתעמלות אמנותית, והיה נדמה שאפילו לרגע לאף אחד לא היה ספק שהיא תצליח. אבל ההיסטוריה הייתה נגדה, וקשה לאמוד כמה ההישג שלה היה גדול. כשמסתכלים על התמונה הגדולה, לתקווה הגדולה של ישראל לא היה קל בדרך למדליה.

מאז 1984, הפעם הראשונה בה התחרו באולימפיאדה בהתעמלות אמנותית, 13 מ-15 ממדליות הזהב הלכו ליוצאות ברית המועצות לשעבר. על פי כל סוכנויות ההימורים, התאומות דינה וארינה אברינה מרוסיה היו פייבוריטיות לזכייה. רק שתי מתחרות מחוץ לאירופה זכו בכלל במדליה בענף, האחרונה ב-1984. לינוי הגיעה כאן להישג היסטורי, לא רק עבור ישראל, אלא בענף ההתעמלות האמנותית כולו. 

זה לא עבר חלק. דינה אברינה הרוסיה, שזכתה בכסף, התקשתה לקבל את התוצאה הבלתי נתפסת ונבחרתה הגישה ערעור בטענה שאשרם עשתה טעות שמובילה להורדת ניקוד, אך הוא לא התקבל. ראש הוועד האולימפי הרוסי כבר הודיע כי ברוסיה מכינים ערעורים רשמיים על התוצאות. בשיחה עם שליח כאן חדשות לטוקיו אמרה: "השיפוט בפירוש לא היה הוגן". אחרי ההפסד לאשרם אמרה: "מה שהיה פה זה ביזיון לענף". טוב, גם להפסיד צריך לדעת.

נראה שגם במשלחת הישראלית לא האמינו שהיום הזה יסתיים בזהב. "אחרי שלינוי הגיעה לגמר אמרתי לה 'מעכשיו כל דבר הוא פרס, תקחי אותו'", אמרה מאמנה של לינוי איילת זוסמן בתכנית "הכול פוליטי" בכאן 11. בהמשך אמרה: "לא חשבתי בכלל על פודיום. לא כיוונו לזהב, כיוונו למקסימום שלה וזה הספיק לזהב". עם זאת, באותו הרגע היא הייתה בטוחה שההיסטוריה בדרך: "ברגע האמת היום לא הייתי צריכה להגיד כמעט כלום. היום בבוקר היא קמה, שמה מוזיקה ושרה, וידעתי שהיא תעשה את זה". 

אשרם עצמה התקשתה להסתיר את האמוציות שליוו אותה ברגעים שאחרי הזכיה. בריאיון ב"חדשות השבת" אמרה: "אני עדיין לא מעכלת את מה שעברתי. אני הכי מאושרת מהתוצאה". מהטענות של הנבחרת הרוסית היא בוודאי לא התרגשה: "לא חושבת על מה אחרות עושות ומה התוצאות שלהן". 

למרות הזעם הרוסי, בישראל כבר נפתחו השמפניות, והחגיגות הרשמיות החלו. ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח עם אשרם בטלפון: "קיבלנו את הבשורה במוצאי השבת וחגגנו כאן בבית. כל המדינה גאה בך. הרבה ילדים בארץ מסתכלים עלייך ורואים בך וונדר וומן אמיתית". גם נשיא המדינה יצחק הרצוג שיבח את המתעמלת הישראלית: "אנחנו כל כך גאים בך. הבאת כבוד אדיר למדינת ישראל". 

אבל גם החגיגות בישראל לא יכלו לעבור ללא מכשול. במשך כל האולימפיאדה סוגיית השתתפות הספורטאים הישראלים בתחרויות במהלך השבת לא עברה חלק בגרון של כולם, במיוחד של חברי הכנסת מהמפלגות הדתיות באופוזיציה, וכך ברכה של ראש האופוזיציה בנימין נתניהו, הפכה למיני סערה. 

נתניהו פרסם את השיחה שלו עם אשרם שעה קלה לפני צאת השבת, ועורר את זעמם של מספר חברי כנסת. "עצוב שנתניהו הוציא הודעה בעיצומה של השבת", אמר יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ'. גם במפלגות החרדיות מתחו ביקורת חריפה: "ההודעה שהוציא יו"ר האופוזיציה נתניהו בעיצומה של שבת קודש פגעה בהמוני יהודים שומרי שבת", אמר יו"ר ש"ס אריה דרעי. בליכוד ניסו להרגיע את הרוחות והסבירו: "טעות טכנית שאנו מצרים עליה". 

אחרי הכל, אין בכך כדי להוריד מההישג ההיסטורי של אשרם. סערה פוליטית קטנה, מתחרים אחרים שלא יודעים לקבל את ההפסד, שום דבר לא יוריד מההישג הבלתי נתפס שלה. היא האלופה האולימפית השלישית בתולדות המדינה, והשנייה באולימפיאדה הנוכחית, שמסתמנת כטובה ביותר שחוותה המשלחת הישראלית. כעת נותר רק לחכות לפריס 2024.