שר הבריאות הורוביץ
צילום: לע"מ

שר הבריאות: "נעשה הכול כדי להימנע מסגר"

ברקע הזינוק במספר החולים במצב קשה, הורוביץ מסר הצהרה: "מתכוונים לפתוח את שנת הלימודים בזמן" • פרופ' אש לכאן רשת ב: "סגר? אם המצב יהיה בלתי נסבל – לא תהיה ברירה" • מספר החולים קשה זינק ב-111 משבת בבוקר ועומד כעת על 348 בני אדם • היום נכנס לתוקף התו ירוק המורחב וחובת עטיית מסכות גם בחללים פתוחים, בהתקהלות של יותר ממאה איש
נוב ראובני וסולימאן מסוודה
08 באוגוסט 2021
03:01
עודכן ב 09:38

"זן הדלתא, בגלל המאפיינים שלו, הוא בעצם מחלה חדשה", אמר הבוקר (ראשון) שר הבריאות ניצן הורוביץ בהצהרה לתקשורת. הוא הבהיר כי סגר יהיה הצעד האחרון וכי "כוונתו היא לפתוח את שנת הלימודים בזמן".

"סגר הוא צעד מאוד קשה עם השלכות קשות מאוד, הוא לא גזרת גורל. אני לא מקבל את הטענות שצריך לקבל את ההחלטה על סגר כבר עכשיו ולשתק את המדינה מראש. כל עוד יש סיכוי להימנע ממנו - נעשה כל מה שאפשר, הוא המוצא האחרון", קבע.

לדבריו, "אין רף מסוים שבהגעה אליו יוחלט על סגר. אין מספר כזה או אחר, אלא מגוון שיקולים שאנחנו דנים בהם כל יום. אנחנו בעיקר מעודדים התחסנות כדי שלא יהיה סגר. החיסון בישראל זמין, בהרבה מדינות אין את זה בכלל. לנו יש לא רק שתי מנות לאוכלוסייה, אפילו מנה שלישית. נצלו את זה, הגנו על עצמכם ועיזרו לנו להימנע מפעולות קשות בהמשך".

השר הורוביץ המשיך ואמר: "לא יהיה שוטר על כל אזרח, זה תלוי בהתנהגות הציבור. הקפידו על ההנחיות, עשו בדיקות, הימנעו מהתקהלויות ושימו מסכה". השר מסר את הצהרתו לאחר השקת הבדיקות מהירות (אנטיגן) במטה מד"א.

מספר החולים במצב קשה הוכפל בתוך 8 ימים

מספר החולים במצב קשה זינק מאתמול בבוקר ב-111 בני אדם, ועומד כעת על 348, מתוכם 71 חולים במצב קריטי. 14 בני אדם נפטרו אתמול מקורונה, מה שהעלה את מספר המתים הכולל ל-6,535 בני אדם. 2,886 נדבקים חדשים אובחנו אתמול. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 3.83%.

פרופ' אש: "היה ברור שהתחלואה תעלה, ההחלטה להשאיר את המשק פתוח הייתה מושכלת"

מוקדם יותר אמר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב כי "המספרים הם לא הפתעה, היה ברור שהתחלואה תעלה, אבל ההחלטה להשאיר את המשק פתוח הייתה מושכלת. חשבנו שהיה צריך להפעיל את התווים הירוק והסגול יותר מוקדם. הקבינט ראה את החשיבות של להמשיך עם משק פתוח".

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

על מדיניות החיסונים אמר אש כי "צריך למצות את ההסברה. סנקציות זה בעייתי ולא בטוח שיביא תוצאות. כשנוכל לחסן גילאים צעירים זה יאפשר את חסינות העדר אליה אנחנו שואפים. לא לאפשר להיכנס לעבודה זה צעד קיצוני, במקומות עם סיכון צריך לחייב בדיקות. אין לנו תשתית משפטית שמאפשרת את זה".

בנושא פתיחת שנת הלימודים אמר כי "אנחנו נערכים לפתיחת שנת הלימודים, אבל כל החלטה יכולה לקרות בדרך. יש התלבטות בנושא דחייה. מספר הימים בספטמבר הוא מועט ואנחנו בעד לנצל אותם כדי ללימוידם, היערכות והיכולת לעשות בדיקות, כדי להיות מוכנים בסוף החגים ללמד בבתי הספר. אנחנו לא רוצים עוד שנה שתלך לאיבוד". על חיסון בבתי הספר אמר: "אפשר ונכון לחסן תלמידים בזמן הלימודים ואם נצטרך - נקדם זאת".

בתוך כך, מספר החולים במצב קשה עלה דרמטית בסוף השבוע האחרון והוא עומד כעת על 324, 49 מהם מונשמים. 50 מהחולים התווספו רק ביממה האחרונה. מדובר בשיא של כמעט ארבעה חודשים, כש-209 מהחולים הקשים מחוסנים בשתי מנות. לצד זאת, 26 איש מתו מהנגיף בסוף השבוע. אתמול אובחנו 3,849 מאומתים חדשים לקורונה. בנוסף, יותר מ-420 אלף בני אדם התחסנו במנת החיסון השלישית עד כה.

כלל השינויים שנכנסו לתוקף

1. הרחבת מתווה "התו הירוק" גם למקומות בהם ישנה התקהלות בת פחות מ-100 אנשים, ולכל הגילאים (גם מתחת לגיל 12, החל מיום שישי, 20 באוגוסט 2021, לטובת השלמת הקמת מערך הבדיקות המהירות).

2. חובת עטיית מסכות גם בחללים פתוחים בהם ישנה התקהלות בת 100 אנשים ויותר.

3. העברת משרדי הממשלה (ובהתאמה ככל הניתן המגזר הציבורי כולו) למתכונת עבודה בהיקף של 50% נוכחות במשרד, כשמנכ"ל המשרד רשאי לבצע התאמות במקרים חריגים.

4. המלצה למגזר הפרטי לעבור למתכונת עבודה מהבית.

5. חובת בידוד למבוגר מחוסן, שמטפל בקטין שגילו מתחת לגיל 12 או בחסר ישע שהתגלה כמאומת.

6. הגברת האכיפה על מפרי בידוד ועטיית מסכות.

7. כניסה ויציאה מן הארץ:

- מדינות אדומות – איסור טיסה גורף, למעט מקרים שיאושרו על ידי ועדת חריגים.

- מדינות כתומות – תורחב רשימת המדינות כך שייכללו בה מרבית מדינות העולם, וחזרה מהן תחייב בידוד, הן למחוסנים והן למחלימים.

- מדינות ירוקות – תוגדר רשימה מצומצמת ביותר של מדינות ירוקות, שהחזרה מהן תחייב בידוד עד לקבלת תוצאת בדיקה שלילית.

8. קריאה לציבור להבין את תמונת המצב, ולכן: להפסיק ללחוץ ידיים, להפסיק להתחבק ולהתנשק ולהימנע מכל התקהלות בחלל סגור שאיננה הכרחית.

9. קריאה מיוחדת לבני 60 ומעלה להימנע מהתקהלויות ומכל מפגש עם אנשים לא מחוסנים בחלל סגור.

התו הירוק המורחב נכנס היום לתוקף. צילום: דוברות משרד הבריאות

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס, אמרה אמש בריאיון למיכל רבינוביץ' בחדשות השבת בכאן 11: "אנחנו לא שמים כרגע תאריך לסגר, אלא מנסים בכל הכלים האפשריים להפחית את ההדבקה. סגר הוא לא אופציה הכרחית כרגע".

"אנחנו לא נמצאים באוגוסט 2020", ציינה ד"ר אלרעי-פרייס. "יש פה חיסונים, אנחנו לא באותו המצב. אנחנו מציעים להפעיל את כל הכלים - התו הירוק והסגול - כדי להאט את המגפה ולאפשר לחיסונים לעבוד". על ההתמודדות עם גל התחלואה הנוכחי היא הוסיפה: "אם פעם לכל מאומת היו 15 מגעים, היום יש לכל אדם עשרות מגעים, לפעמים 100 ויותר. אף אחד לא חושב שבאמצעות מגבלות נגיע למקדם הדבקה 0.8, הדרך היחידה לנצח את המגפה זה החיסונים". 

במשרד הבריאות מעוניינים להביא ביום ראשון לאישור עוד 54 מדינות שחזרה מהן תדרוש בידוד. זאת נוסף ל-28 הקיימות היום ונוסף על 14 האסורות באופן מוחלט. בסך הכול מעוניין המשרד באישור בידוד מלא פחות מ-96 מדינות מחר או בשבוע הקרוב ובכל מקרה לפני החגים. משרד הבריאות מעוניין למעשה בצורה הזאת לסגור כמעט את כל המדינות, לתת הרגשה של איסור טיסה, ולאפשר יעדים בודדים בלבד.

בגלל טיסות לטורקיה ושיעור התחסנות נמוך: מטה פיקוד העורף במזרח ירושלים ייפתח מחדש

מקור ביטחוני אמר היום כאן חדשות כי פיקוד העורף נערך לחדש את הפעילות שלו במזרח ירושלים. לפי המקור, מטה פיקוד העורף במזרח העיר ייפתח מחדש עקב "עלייה משמעותית בתחלואה" שם. בפיקוד העורף ובמשרד הבריאות אומרים כי תחלואת הקורונה בקרב תושבי מזרח ירושלים בפרט והחברה הערבית בכלל מזנקת בשבועות האחרונים בשל שיעורי התחסנות נמוכים יחסית, וכן בשל חזרת אזרחים ערבים מטורקיה.