-

האלימות בכבישי הנגב בשומר החומות: 5 תושבי כסייפה הואשמו בטרור

החמישה הואשמו בחלקם באירועי חסימת הכביש עם צמיגים בוערים ואבנים כדי לפגוע בנהגים יהודים ממניע גזעני
איציק זוארץ ואסף פוזיילוב
08 באוגוסט 2021
11:44

כשלושה חודשים אחרי האירועים האלימים בכביש 31 שבנגב בתחילת מבצע "שומר החומות", כתבי אישום הוגשו היום נגד חמישה תושבי פזורת כסייפה, בחשד למעורבות באלימות בליל 12 במאי ממניע גזעני. שב"כ והמשטרה פרסמו היום כי בשמונת השבועות האחרונים נעצרו כמה אזרחים ישראלים, אך הואשמו חמישה מהם, עבדאללה נסאסרה, שאדי נסאסרה, ניהד נסאסרה, סלמאן אל סראיעה ונאג'י אל סראיעה - כולם בשנות ה-20 לחייהם.

כתבי האישום מייחסים להם ביצוע מעשי טרור בין צומת שוקת לערד וסמוך לגשר נבטים. הם הגיעו לצומת נבטים בכביש 31 בעקבות קריאות ברשתות החברתיות כשחלקם רעולי פנים, הניפו דגלי פלסטין וזרקו צמיגים בוערים מגשר נבטים לכביש כדי לחסום אותו, התפרעו ויידו אבנים לעבר כלי רכב ואוטובוסים שנסעו בצומת. מידויי אבנים, חלק מהרכבים והאוטובוסים ניזוקו. רוב נהגי כלי הרכב הצליחו להיחלץ, ונמלטו מהמקום. 

עוד עולה מכתב האישום כי חלק מהנאשמים בדקו בין כלי הרכב אם הנוסעים ערבים או יהודים, ויידו אבנים על היהודים. הנהגים הערבים אותתו באמצעות איתות חירום במהלך הנסיעה, פתחו חלונות והשמיעו מוזיקה בערבית כדי למנוע פגיעה בהם.

"השוטרים חסמו את כביש 31, אבל לא את הכניסה אליו", סיפר ב-13 במאי נהג יהודי לכאן חדשות. "רגמו אותי באבנים ארבעה קילומטרים מהמחסום שהיו בו שני שוטרים. הם לא עשו כלום". המשטרה הוציאה הודעה לפיה הגיעה להסכמות עם הבדואים בנגב כי השבטים יגנו על כביש 25. מאוחר יותר הבהירה המשטרה: "מיידי אבנים יטופלו, אנו אחראים על ביטחון האזור".


ביוני הוגש כתב אישום נגד חמישה ישראלים נוספים מהפזורה הבדואית שמייחס להם עבירות של  מעשה טרור בליל ה-13 במאי. החמישה הואשמו בהפרות סדר רבות ואלימות, בין היתר באזור צומת שוקת, שכללו הפלת עמודי תאורה, יידוי אבנים, הנחת אבנים וגדרות על הכביש, הבערת צמיגים, השלכת בלון גז, גרימת נזק לתשתיות, ריסוס כתובות לאומניות ועוד.

בכתב האישום צוין כי פיראס אסביחאת, מוחמד אבו מסאלם, סארי אלסייד, עבד אל פתאח ויוסף אבו קיעאן, בני 41-20, ביצעו את המעשים "מתוך מניע לאומני, דתי ואידיאולוגי, במטרה לעורר בהלה או פחד בציבור, והיה במעשים לגרום לסיכון ממשי לפגיעה חמורה בגופו של אדם, וכן לפגיעה חמורה בתשתיות ובשירותים חיוניים, ומשכך מהווים מעשה טרור, כהגדרתו בחוק למאבק בטרור".

מכתב האישום עלה כי אחרי שהפילו את עמודי התאורה, הנאשמים ואחרים עמדו עם אבנים בצידי הכביש, שאלו את הנהגים שנאלצו לעצור אם הם ערבים או יהודים, ותקפו נהגים יהודים. כמו כן, רוססו על תורן התאורה כתובות "ניצחון לפלסטין"בערבית.