ירי פגזים של צה"ל בתגובה לשיגור הרקטות מלבנון
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

ח"כית ממרצ: אנחנו יכולים למנוע מהממשלה לנקוט בפעולה צבאית

חברת הכנסת רינאוי-זועבי אמרה בריאיון לתוכנית "א'גנדה" ברדיו מכאן כי הנושא סוכם בהסכמים הקואליציוניים וכי "בנט צריך להבין שהוא קרוב יותר לשמאל" • זעם בימין: "גורמים קיצוניים השתלטו על הגה הספינה"
מכאן
08 באוגוסט 2021
12:20
עודכן ב 14:01

על רקע מתקפת הרקטות מלבנון, חברת הכנסת ג'ידא רינאוי-זועבי ממרצ אמרה היום (ראשון) בריאיון לרדיו מכאן כי מפלגתה יכולה למנוע מהממשלה לנקוט בפעולה צבאית נרחבת. לדבריה אצל נאדר אבו תאמר בתוכנית "אג’נדה", "ברגע שהממשלה תחליט על משהו צבאי – תהיה סכנה לקואליציה. זה נמצא בהסכמים הקואליציוניים. הממשלה הסכימה שהיא תעסוק רק בעניינים כלכליים ואזרחיים. בנט יודע שאם הממשלה תלך לעימות צבאי – הקואליציה תיפול כי מרצ ורע"ם לא יסכימו לדבר כזה. הנוכחות של מרצ ורע"ם בקואליציה מגבילה את חדותה של כל החלטה צבאית".

רינאוי-זועבי הוסיפה: "אם נתניהו היה ראש ממשלה – תגובת הממשלה הייתה חזקה יותר. בנט מבין היום, וזו פרשנות שלי, שהמצביע הימני נעלם לו והוא לא יחזור, ולכן הוא צריך להבין שהוא קרוב יותר לשמאל".


ח"כ רינאוי-זועבי | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

"ביטחון ישראל מופקד בידי מרצ והתנועה האסלאמית"

דבריה של חברת הכנסת ממרצ גררו תגובות זועמות בימין. "כשסיוט הופך למציאות: ממשלת בנט-רע"ם-מרצ מסוכנת לביטחון ישראל", צייץ חבר הכנסת אופיר סופר מהציונות הדתית. חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד כתב: "כשהאחים המוסלמים קובעים את סדר היום בממשלת ישראל, יחד עם האנטי-ציוניים במרצ והעבודה, אין ספק שזועבי צודקת. הזועבי אותה זועבי והים אותו ים. הממשלה הזו מסוכנת. גורמים קיצוניים השתלטו על הגה הספינה, בעוד קברניטיה שקועים בתרדמת. חייבים להתעורר לפני שיהיה מאוחר מידיי". יו"ר ש"ס אריה דרעי צייץ: "ממשלת שמד".

יו"ר תנועת אם תרצו, מתן פלג, הגיב: "זוהי התממשות של התרחיש הגרוע ביותר שיכולנו לחשוב עליו. ביטחון ישראל מופקד בידי מרצ והתנועה האסלאמית. הדבר מצטרף לדיווח בעיתונות הערבית על כניעה ללחצים האמריקניים שלא להגיב לחיזבאללה. בנט ממשיך את כניעתו לגרועים שבאויבנו כדי לשמור על כיסאו".

בעיתון "א-שרק אל-אווסט" שיוצא לאור בלונדון דווח הבוקר כי וושינגטון הפעילה לחץ על ראש הממשלה נפתלי בנט שלא לשנות את "כללי העימות" עם חיזבאללה לפני החזרת שיחות הגרעין בווינה בספטמבר - כדי לא לתת לטהראן תירוץ לסגת מהמשא ומתן. לפי מקור שמסר את המידע לעיתון, ישראל וחיזבאללה העבירו מסרים ליוניפי"ל שהם אינם מעוניינים בשינוי כללי העימות, לאחר לחצים מצד ארצות הברית וצרפת. לחצים הופעלו גם על ממשלת לבנון, שכן עימות בדרום יגביר את הסיכוי לקריסת המדינה, דבר ששתי המדינות מנסות למנוע.

המקור הוסיף שחיזבאללה רצה לבחון את כוונותיו של בנט לאחר שניהל "מלחמה פסיכולוגית" נגד ארגון הטרור. על פי העיתון, המלחמה הפסיכולוגית כללה תרגילים צבאיים בצפון שעשו שימוש במל"טים ובפצצות תאורה. בנט עצמו אמר היום בפתח ישיבת הממשלה כי "מדינת לבנון וצבא לבנון צריכים לקחת אחריות על מה שקורה בחצר האחורית שלהם".

בסוף השבוע שוגרו 19 רקטות לעבר צפון רמת הגולן ואצבע הגליל, תשע מהן נפלו בשטחים פתוחים, אחת נפלה בשטח לבנון והשאר יורטו על ידי כיפת ברזל. חיזבאללה הודיע כי ביצע את הירי בתגובה לתקיפה האווירית במהלך השבוע שעבר.

בנוסף, לפנות בוקר בשבת תקף צה"ל מטרות של חמאס ברצועת עזה, אחרי שארבע שריפות פרצו ביום שישי בעוטף. בהודעת דובר צה"ל נמסר שמטוסי חיל האוויר הפציצו בסיס של חמאס ועמדת שיגור רקטות בג'באליה. "צה"ל ימשיך ויגיב בתקיפות כנגד נסיונות הטרור מרצועת עזה", נכתב בהודעה.