ארכיון
צילום: כאן חדשות

למה מערך הבדיקות האפידמיולוגיות שוב לא עובד?

בשבועיים וחצי האחרונים מספרן של החקירות הצטבר לכדי 6,085 שהמערך פשוט לא הספיק להגיע אליהן | נוב ראובני עושה סדר בנתונים ובמשמעות שלהם
נוב ראובני
08 באוגוסט 2021
23:12

מערך החקירות האפידמיולוגיות מתקשה יותר ויותר לתפקד. כך למשל, בשבועיים וחצי האחרונים מספרן של החקירות האפידמיולוגיות הלך וגדל, והצטבר לכדי 6,085 חקירות שהיו אמורות להתבצע - והמערך פשוט לא הספיק להגיע אליהן.

על פי התעדוף שניתן להם, החוקרים מספיקים לחקור אחוזים גבוהים מאוד מבני יותר מ-60 שנדבקו, אבל רק 31%, פחות משליש, משאר המאומתים. זה כבר מותיר אותנו עם יותר מ-5,500 ישראלים שאובחנו חיוביים בימים האחרונים ואיש לא חקר אותם כדי להבין את הנסיבות ולפעול בהתאם.

אנחנו מדברים על נדבקים שהם ברובם צעירים וילדים שבאופן טבעי נחשפים יותר ונזהרים פחות. דווקא אותם איש לא חקר ובדק היכן נדבקו, או מי הם האנשים שבאו איתם במגע ואולי נדבקו גם כן. אף אחד גם לא שלח את אותם אנשים לבידוד, אף כי ייתכן שהיו מחויבים בו.

המספרים הערב, בעיקר אומרים שרק הרצון הטוב ומידת האחריות של אותם אלפי נדבקים שלא נחקרו, הם אלה שיאפשרו את קטיעת שרשרות ההדבקה. זה, במיוחד בשלב שבו ישראל נמצאת, פשוט לא מספיק.