נתב"ג
צילום: פלאש 90

רוצים לטוס ולא לחזור לבידוד? אלו שלושת היעדים היחידים שנשארו

משרד הבריאות עדכן את רשימת סיווג המדינות • נשקל: הכנסת ארה"ב לרשימת המדינות האסורות בטיסה • מיום שני הבא: השבים מרוב מדינות העולם יידרשו בבידוד • אוסטריה, צ'כיה ומולדובה היחידות שמכניסות ישראלים ומסווגות בסיכון נמוך
שרון עידן, גילי כהן ועמיחי שטיין
09 באוגוסט 2021
00:48
עודכן ב 07:23

משרד הבריאות פרסם אמש (ראשון) רשימה חדשה של סיווג המדינות, וזו תיכנס לתוקפה ביום שני בשבוע הבא, 16 באוגוסט - כפוף לאישור התקנות. רשימת המדינות האדומות שהנסיעה אליהן אסורה, אלא באישור של ועדת החריגים, תכלול שש מדינות: בולגריה, ברזיל, גאורגיה, מקסיקו, ספרד וטורקיה. בנוסף, גורם המעורה בנושא ציין כי במשרד הבריאות שוקלים להכניס את ארצות הברית לרשימת המדינות האסורות בטיסה.

הסוגיה הועלתה בדיונים במהלך הימים האחרונים, אך עד כה לא התקבלה החלטה בנושא. ברשימת המדינות שפורסמה אמש על ידי משרד הבריאות, ארה"ב נחשבת כמדינה אדומה, המחייבת בידוד לשבים ממנה, בין אם התחסנו ובין אם לא. לדברי הגורם, הנושא הועלה מחשש לוורייאנט חדש במעצמה. אם אכן ארה"ב תיכנס לרשימת המדינות האסורות יהיו לכך השלכות מדיניות - גם לגבי טיסת רה"מ בנט לוושינגטון, שטרם נקבע לה מועד סופי.

ברשימת המדינות הצהובות שבסיכון נמוך - 10 מדינות שהשבים מהן חייבים בבידוד של 24 שעות או עד לקבלת תוצאה שלילית: אוסטריה, אוסטרליה, הונג קונג, הונגריה, טייוואן, מולדובה, ניו זילנד, סין, סינגפור וצ'כיה. מבין הרשימה הזאת רק שלוש מאפשרות כניסת ישראלים: אוסטריה, צ'כיה ומולדובה.

שאר המדינות שיש להן קשרי תעופה עם ישראל - יותר מ-90 - מוגדרות כתומות, והשבים מהן יחויבו בבידוד מלא, כולל מחוסנים ומחלימים. 

אתמול פורסם בחדשות השבת בכאן 11 כי במשרד הבריאות מעוניינים להביא לאישור עוד 54 מדינות שחזרה מהן תדרוש בידוד. זאת נוסף ל-28 הקיימות היום ונוסף על 14 האסורות באופן מוחלט. משרד הבריאות מעוניין למעשה בצורה הזאת לסגור כמעט את כל המדינות, לתת הרגשה של איסור טיסה, ולאפשר יעדים בודדים בלבד.