בדיקות קורונה בתל השומר, 20.7.21
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פרופ' אש: המצב מדאיג, בימים הקרובים נבחן אם צריך צעדים נוספים

אחרי שנעדר מקבינט הקורונה - ליברמן אומר כי הוא מתנגד לסגר: יגרום נזק לכלכלה • ד"ר טל ברוש לכאן רשת ב: "הרוב המוחלט של האנשים ייחשפו לנגיף ויידבקו" • ראש הממשלה בדיון עם מנכ"לי קופות החולים: היעד הוא חיסון 90% מבני ה-60 ומעלה
כתבי כאן חדשות
09 באוגוסט 2021
09:44
עודכן ב 18:07

התפרצות זן הדלתא: מנכ"ל משרד הבריאות אמר היום (שני) בתדרוך לעיתונאים, שהמצב "מדאיג". פרופ' אש אמר כי בימים הבאים "נבחן אם התחלואה נבלמת או שעלינו להביא לאישור צעדים נוספים כגון צעדי ריחוק והתו הסגול". לפי אש, החיסונים הם מה שמונע הטלת סגר נוסף. 

"אנחנו שוקלים להביא עוד מגבלות לקבינט כבר בשלב הזה, טרם קיבלנו החלטה", אמר אש. "אנחנו בוחנים מתי ללחוץ על הברקס, כדי למנוע עומסים בלתי סבירים על מערכת האשפוז ובתי החולים. זה נושא מורכב, לא בטוח שזה מספר אחד כמו מספר החולים הקשים. צריך לראות מספר מדדים. בהתאם להשפעת החיסון השלישי נקבע את נקודת הזמן שבה צריך לקבוע מגבלות רחבות יותר". הוא הוסיף שנשקלת האפשרות להרחיב את מתן החיסון השלישי לצוותים רפואיים או לבני 50 ומעלה. 

חשיפת כאן חדשות" השרים לפיד וליברמן נעדרים מדיוני קבינט הקורונה

בתוך כך, גם שר האוצר אביגדור ליברמן התייחס לאפשרות של הטלת סגר, והביע התנגדות: "זה הדבר הכי לא נכון". שר האוצר הוסיף: "אנחנו מנהלים שגרת קורונה, והמאמץ הוא לעשות הכול כדי למנוע סגר. לא ברור שיש קורלציה בין סגר לבין ירידה במאומתים ובחולים במצב קשה. מה שברור הוא שיש קורלציה בין סגר לבין נזק כלכלי".

משתתף בזום קילל את ד"ר אלרעי-פרייס

ועדת החוקה דנה בכנסת הבוקר בהגבלות התו הירוק. במהלך הדיון נשמע אחד המשתתפים בזום מקלל בזמן שראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, דיברה. הערב קבע קצין הכנסת שלא ניתן לדעת מי היה האדם מבין 77 משתתפי הזום, שקילל את ד"ר אלרעי-פרייס. 

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ גלעד קריב, אמר בתגובה "לא נאפשר בוועדת החוקה כל פגיעה בכבודם של עובדות ועובדי הציבור. משנשמע הגידוף במהלך הדיון, מבלי שהיה בידינו לאתר את הדובר, ומבלי שניתן היה לדעת כלפי מי כוונה האמירה - הוריתי לוודא שכל הדוברים המשתתפים בזום מושתקים מידית".

אולם יש מי שהיה פחות מרוצה מתפקודו של יו"ר הוועדה. פרופ' מאיר פרייס, בן זוגה של ד"ר אלרעי-פרייס, צייץ בטוויטר: "אפס פחדן קילל את אשתי ואת חמתי המנוחה. אותו אפס, מקווה מאוד שמשטרת ישראל תשים את ידה עליו בהקדם. אני רוצה להתייחס לראש הוועדה, שלא מצא לנכון להפסיק את הדיון, למצוא את הדובר, לסלק אותו מהדיון ולהגן על עובד ציבור. תעודת עניות ובושה לכנסת, לועדת החוקה ולמפלגת העבודה". 

בדיון עצמו אמרה ד"ר אלרעי-פרייס: "זה שעושים בדיקות ולא נותנים להכניס אנשים חולים למקומות הומי אדם - זה מבורך. היו צריכים לעשות זאת מזמן. סגר זו לא גזרת גורל, בזכות זה שאנחנו עם חיסונים זה מה שמנצח מגפה". 

360 חולים במצב קשה, 3.87% מבדיקות הקורונה - חיוביות

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי 3,372 מאומתים חדשים לקורונה אובחנו אתמול בישראל, מתוך כמעט 88 אלף איש שנבדקו. מספר החולים קשה ירד בשבעה ועומד כעת על 360, 57 מהם מונשמים. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 3.87%. 

ראש הממשלה נפתלי בנט קיים היום פגישה עם מנכ"לי קופות החולים בישראל, במטרה להתייעץ כיצד להגביר את קצב ההתחסנות. היעד של ראש הממשלה לחיסון במנה שלישית של האוכלוסייה המבוגרת הוא 90% עד סוף השבוע. במכבי ובמאוחדת 79% מהמבוטחים חוסנו או קבעו תורים לימים הקרובים. בכללית הנתון עומד על 55%, ובלאומית 53%. 

פרופ' בליצר: אין סיבה לא לפתוח את שנת הלימודים

ראש קבינט המומחים להתמודדות עם משבר קורונה, פרופ' רן בליצר התייחס למצב התחלואה בישראל ואמר כי אינו רואה סיבה שלא לפתוח את שנת הלימודים בנתונים הנוכחיים. בריאיון עם אריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר בליצר: "הייתה תקופה שבה הייתה כמעט חסינות עדר נגד זן אלפא. מאז שהגיע זן דלתא המצב הזה השתנה. אבל, החיסונים שקיבלנו בינואר בהחלט מגנים על האוכלוסיה המבוגרת".

ראש הממשלה נפתלי בנט אישר אתמול את מתווה פתיחת שנת הלימודים. על פי הודעת שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, יבוצעו בדיקות סרולוגיות ל-1.6 מיליון תלמידים. הבדיקות יתבצעו תחילה בחברה החרדית, שם תיפתח שנת הלימודים כבר מחר ויתרחבו בהדרגה ליתר התלמידים ברחבי הארץ. בתוך כך, טרם פתיחת שנת הלימודים יסופקו להורי התלמידים בדיקות מהירות, אותן יבצעו לילדיהם כ-48 שעות לפני 1 בספטמבר.

כמו כן, בבתי ספר בהם יתגלה חולה מאומת, יופעל מודל "כיתה ירוקה". על פי המודל, החולה המאומת ייכנס לבידוד ואילו היתר יעברו בדיקות לגילוי קורונה. מי שיימצא חולה - יבודד ואילו מי שימצא שלילי -יחזור ללימודים וייבדק בכל יום למשך שבעה ימים.

אתמול פורסם בכאן חדשות אודות מסמך סודי של קבינט הקורונה, לפיו הנחה ראש הממשלה בנט להיערך לסגר רביעי בחגי תשרי. במסמך נכתב: "ראש הממשלה ציין את המאמצים העיקריים בהם אנו מתמקדים. במידה שכל אלה לא יעזרו, נידרש להגבלות חמורות יותר, לרבות סגר, שאותו נתזמן קרוב לוודאי לתקופת החגים כדי לצמצם נזקים (כולל מערכת החינוך)".

השתתפו בהכנת הידיעה: עמיחי שטיין, נוב ראובני, מיכאל שמש וליאל קייזר