סגר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האם ההגבלות ימנעו סגר בחגים ולאן נשאר לנו לטוס?

מה צריך לקרות כדי שלא יהיה סגר והאם שנת הלימודים תיפתח כסדרה? כתב כאן חדשות עמיחי שטיין עם התשובות לכל השאלות
עמיחי שטיין
09 באוגוסט 2021
11:04
עודכן ב 11:30

האם אנחנו בדרך לסגר רביעי ומה הקריטריונים שייקבעו סגר כזה? כמה זמן ימשך סגר ואיך הוא צפוי להתנהל? כשנתוני התחלואה ממשיכים לעלות, קצב המתחסנים איטי והבלבול סביב ההגבלות גובר, כתב כאן חדשות עמיחי שטיין עונה על כל השאלות.

האם אנחנו בדרך לסגר רביעי?

תלוי את מי שואלים. בממשלה יש שרים שלא מוכנים לומר בכלל את המילה סגר. לטענתם זה עשוי לגרום לבהלה בציבור. מנגד, שרים אחרים טוענים שצריך להכין את הציבור לאפשרות כזו. הנקודה המרכזית בקבינט הקורונה היא, שאם נראה ירידה משמעותית במספר החולים במצב קשה בעקבות החיסון השלישי של בני ה-60 ויותר, ואם נראה גל התחסנות גדול בחודש הקרוב, לא יהיה סגר רביעי. עם זאת, אם זה לא יקרה, הקבינט אומר שנלך לסגר בחגי תשרי. לא ידוע כמה זמן יהיה הסגר. בממשלה משחקים משחק כפול. קוראים לנו להתחסן ולשמור על התו הירוק אבל במקביל אומרים שאם כל זה לא יקרה - יהיה סגר. ברגע האמת לא בטוח שהחלטה על סגר תהיה כל כך קלה מבחינה פוליטית בגלל המחלוקת בעניין בממשלה, וגם כי יודעים שהציבור לא כל כך ממושמע ולכן לא ברור עד כמה הוא יהיה יעיל.

מה הנתונים שמובילים לסגר רביעי?

גם בממשלה לא יודעים מהם הנתונים האלה. גם אחרי שנה וחצי של מגפה לא ברור מה סף הספיקה של מערכת הבריאות ובתי החולים. האם 1,200 חולים קשים? האם 2,000? אין מספר קבוע שבו בתי החולים מגיעים לסף יכולתם. אף ממשלה לא קבעה את הנקודה הזו. מספר המאומתים היומי עשוי להגיע עד סוף החודש ל-10,000 איש. מה שיקבע בסופו של דבר יהיה אמירת בתי החולים כי הגיעו למקסימום היכולת שלהם לטפל בחולים במצב קשה.

כמה זמן יימשך הסגר?

אין לזה תשובה כרגע. הסגר השלישי תוכנן להימשך בין שבועיים לשלושה, אך הוא נמשך לבסוף יותר מחודש. במשרד הבריאות נלחצו אז אחרי שבועיים כשלא ראו ירידה במספרים. רק כאשר התחילו להשפיע החיסונים ראינו את הירידה בתחלואה שאפשרה את פתיחת המשק בצורה מוחלטת. לכן, יש כאלה שסבורים שלא בטוח שסגר בכלל יועיל להורדת התחלואה. יש כמיליון איש שלא התחסנו עדיין ומספר גדול של מי שאמורים עוד לקבל את החיסון השלישי וטרם עשו זאת.

מה קורה עם חתונות ואירועים גדולים?

נכון לעכשיו אנו נמצאים עם מתווה התו הירוק שקובע שרק מחוסנים, מחלימים או מי שהציגו בדיקת קורונה שלישית יכולים להיכנס לאירוע גדול. במשרד הבריאות רוצים להוסיף עוד הגבלה למספר האנשים היכולים להיכנס לקניונים. נראה שהממשלה תתמיד במתווה התו הירוק.

האם נראה מענקים כמו בסגרים הקודמים?

לא ידוע עדיין. השרים אישרו לפני כשבוע תקציב. כל תוכנית פיצויים אמורה להשפיע על התקציב הזה. בשנה האחרונה לא היה תקציב מדינה ולכאורה היה הרבה יותר קל לאשר לציבור מענקים. במצב הנוכחי לא ברור אם יהיו מענקים ומה יהיה גודלם. יש להעריך שיהיו פיצויים בצורה כזו או אחרת, אבל הפעם זה עשוי להיות יותר קשה כשבאוצר יבקשו ממשרדי הממשלה לוותר על חלקים מתקציבם כדי לעמוד ביעדי התקציב.