איידין מוגימי

עיתונאי איראני לכאן חדשות: "מקווה שהבעיות בין המדינות ייפתרו מהר"

איידין מוגימי, שנשלח לסקר את נבחרת הכדורסל של איראן בטוקיו: "לא הייתי מתנגד לראות משחק בין נבחרות הכדורסל של איראן וישראל אם הבעיות בין הממשלות ייפתרו, בסוף כולנו בני אדם"
יואב בורוביץ'
10 באוגוסט 2021
04:01

איידין מוגימי, עיתונאי הערוץ "IRAN TV" שנשלח לאולימפיאדת טוקיו לסקר את נבחרת הכדורסל של איראן, העניק אתמול (שני) ראיון בלעדי לכאן חדשות שבו דיבר על היחסים בין המדינות. "אני מקווה שהבעיות בינינו ייפתרו במהרה", הוא ציין. "לא הייתי מתנגד לראות משחק בין נבחרות הכדורסל של איראן וישראל, אם הבעיות בין הממשלות ייפתרו – בסוף כולנו בני אדם". 

צפו בריאיון המלא

מוגימי התייחס גם ללחיצת היד ההיסטורית בין מאמן נבחרת איראן, מרהן שאינטהב, לרונן גינזבורג, מאמנה הישראלי של נבחרת צ'כיה. "אני לא איש פוליטי, אני איש ספורט", הוא מדגיש. "בעיות של ממשלות הן בעיות של ממשלות. בני אנוש הם בני אנוש. לי יש שתי רגליים, לך יש שתי רגליים. לכולם יש שתי עיניים, שתי אוזניים. אנחנו אותו דבר. אבל אני מקווה שבעתיד יהיה לנו עולם יותר טוב, כי זו לא הדרך שאנשים צריכים להתנהג. כולנו אנושיים".

העיתונאי, שמתגורר בטהראן, טוען כי אירוע כמו אולימפיאדה יכול וצריך לחבר בין אויבים. "לאולימפיאדה יש מסר חשוב וזו ידידות. לא כולם יכולים לבוא לכאן ולזכות במדליות, אבל כולם יכולים להילחם על המגרש ביחד, להתחרות ביחד וללחוץ ידיים בסיום". כשנשאל אם הוא חש כלפי ישראל או ישראלים שנאה, הוא השיב: "אני לא שונא אנשים בשום מדינה בעולם. הממשלות הסינית והרוסית עשו הרבה בעיות לאיראן למשל, אבל אני לא יכול לשנוא אדם סיני או רוסי כי הם אנשים, הם לא הממשלה".

המתיחות בין ישראל ואיראן גוברת בשבועיים האחרונים לאחר תקיפת המכלית במפרץ הפרסי לפני כשבוע וחצי, שהייתה בבעלות חלקית ישראלית, שבה נהרגו אזרח בריטי ורומני. בהמשך הגיעו דיווחים על חטיפה של מכלית בריטית במי המפרץ על ידי חמושים איראנים. אתמול דווח מפי גורמים המקורבים לבכירים באיראן שצוללת ישראלית מסוג דולפין נכנסה ביום רביעי האחרון לים הסוף דרך תעלת סואץ, כשהיא מלווה בשתי ספינות קרב.