פתח המנהרה שנחשפה בעזה, ארכיון
צילום: כאן חדשות

חמאס סילק צוות של האו"ם מבית הספר שבו נחשפה מנהרת טרור

בעקבות התקרית, ביטל הצוות סיור בבית ספר נוסף של אונר"א ברפיח, שגם שם נבדק חשד לחפירת מנהרה. בהמשך הודיע אונר"א לממשל חמאס - שנת הלימודים לא תיפתח בשני בתי הספר כסדרה
גל ברגר
10 באוגוסט 2021
20:59

ארגון הטרור חמאס מנע מצוות מומחים של האו"ם לפעול באזור פיר המנהרה שנחשפה לפני יותר מחודשיים מתחת לבית ספר של אונר"א בשכונת זייתון בעזה וסילק אותם מהמקום. כך נחשף היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.

מקורות פלסטיניים מסרו לכאן חדשות כי צוות האו"ם מהיחידה לסילוק פצצות UNMAS הגיע לפני כמה ימים לבית הספר, לבקשת אונר"א, כדי לוודא שאין נפלים בזירה ושבטוח לפתוח את שנת הלימודים בבית הספר, בשעה שמתחתיו עוברת מנהרה. משטרת חמאס הגיעה למקום מייד כשנודע לה על הימצאות הצוות בבית הספר, וביקשה מהמומחים להתפנות לאלתר וסגרה את האתר.

כתוצאה מכך, הצוות ביטל תוכניות לסייר בזירה נוספת בבית ספר של אונר"א ברפיח שבדרום הרצועה, שגם שם נבדק חשד לחפירת מנהרה באזור בית הספר. גורמים באונר"א הודיעו לממשל חמאס בעקבות המקרה כי שנת הלימודים בשני בתי הספר בזייתון וברפיח, שמשמשים כ-4,000 תלמידים, לא תוכל להיפתח בשבוע הבא, כל עוד לא טופלו שתי הזירות בידי צוות מומחי האו"ם.

בעקבות חשיפת כאן, שגריר ישראל בארצות הברית ובאו"ם ארדן פנה למזכ"ל האו״ם ולמנכ"ל אונר"א בדרישה לבצע בדיקה יסודית בכל מתקני אונר"א בעזה. ארדן: "עכשיו גם האו״ם מבין את השימוש הרצחני של חמאס בכסף ובמתקנים של אונר״א. חמאס משתמש בתלמידים בבתי הספר של האו"ם כהגנה מטילים שנועדו לרצוח את ילדי ישראל".

כזכור, המנהרה נחשפה לאחר שחור נפער בחצר בית הספר כתוצאה מפגיעת טיל, או רסיס טיל, במסגרת תקיפה של צה"ל, כפי הנראה בשבוע הראשון של מבצע "שומר החומות". פיר המנהרה נמצא כשבעה מטרים מתחת לחצר בית הספר.